Zamknij
REKLAMA

KO krytycznie o pracy Łukasza Borowiaka. Padło nawet porównanie do Edwarda Gierka

12:26, 30.07.2020 | lm, Fot. L. Matuszewska
Skomentuj
REKLAMA

Prezydent Łukasz Borowiak dostał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu za rok 2019. Za głosowali radni z klubów PL 18 oraz Prawa i Sprawiedliwości. Przeciwna była Koalicja Obywatelska, która mocno krytykowała działania włodarza miasta. Radny Jacek Matecki porównał go nawet do Edwarda Gierka. 

Dla każdego włodarza gminy sesja absolutoryjna jest najważniejszą w roku. To, pisząc wprost, rozliczenie jego pracy w całym minionym roku.

Radni Leszna najpierw debatowali na wotum zaufania dla prezydenta. Udziela się go na podstawie raportu o stanie miasta za rok 2019. Dokument ma około 300 stron i jest opisem działań, jakie podejmował urząd miasta, jego wydziały oraz jednostki samorządowe w minionym roku. Raport był prezentowany przez prezydenta kilka dni przed sesją, na posiedzeniu komisji. Jest dostępny w internecie i każdy może się z nim zapoznać. Podczas sesji uwagi do raportu mieli jedynie radni Koalicji Obywatelskiej. Dopytywali o kilka kwestii. Barbara Mroczkowska pytała m.in. o to, dlaczego spadła ilość mieszkań należących do MZBK, w których wymieniono piece węglowe. Aldona Zielonka, zastępca dyrektora zakładu, odpowiadała, że zrealizowano tyle inwestycji, na ile starczyło pieniędzy. Radna prosiła też o podanie informacji, kiedy zwróci się oświetlenie ledowe montowane na ulicach miasta. - Trudno to prognozować, bo ceny energii się zmieniają - odpowiadał Łukasz Borowiak.

Sporo uwag do raportu miał Przemysław Górzny. Jego zdaniem, w dokumencie zostało przedstawionych kilka - jak się wyraził - "niepokojących zmian", które mogą niekorzystnie wpłynąć na rozwój miasta w kolejnych latach. Chodzi przede wszystkim o demografię. W ciągu pięciu lat liczba mieszkańców Leszna spadła o 2686 osób. W ubiegłym roku zanotowano mniej urodzeń niż zgonów. Dzietności nie poprawiło ani rządowe 500+, ani samorządowe Leszczyńskie Becikowe. Poza tym radny zwracał uwagę na zlecone przez miasto koncepcje - np. modernizacji ulicy Brackiej i Zielonej, budowy Urzędu Miasta, odwodnienia stadionu, systemu roweru miejskiego. Wymieniał kwoty za jakie je przygotowano i pytał, kiedy te inwestycje będą zrealizowane. 

Prezydent tłumaczył, że póki co nie ma szans na realizację systemu roweru miejskiego - bo dochody samorządu spadają i jest pandemia. Co do innych projektów, mówił, że samorząd będzie się starał o fundusze z Unii Europejskiej i budżetu państwa.

- Po raz pierwszy usłyszałem, że jestem odpowiedzialny za zgony w mieście. Demografia to problem ogólnokrajowy, nie dotyczy tylko Leszna - tak Łukasz Borowiak odniósł się do wspomnianej przez radnego Górznego spadającej liczby mieszkańców.

Z kolei Jacek Matecki wytykał, że w raporcie są dane o ilości zwierząt przyjętych do schroniska, ale nie ma o strukturze zatrudnienia w magistracie. Między radnym a prezydentem wywiązała się zresztą dość ostra dyskusja. Łukasz Borowiak ocenił, że Jacek Matecki toczy z nim "wojenkę" i że jest negatywnie do niego nastawiony. Radny tłumaczył, źe jego prawem jest pytać, a obowiązkiem prezydenta - odpowiadać na pytania. 

- Z tej debaty zrobiła się dyskusja personalna - mówiła radna PiS Stefania Ratajczak i apelowała o jej zakończenie. - Były komisje, to można było zadawać pytania, teraz robi się szopka - podkreślała.

Po deklaracji radnej Aleksandry Petrus-Schmidt z PL 18, że mimo częstej różnicy zdań z prezydentem będzie głosowała za wotum zaufania, Łukasz Borowiak zapewnił, że jest do dyspozycji opozycyjnych radnych, że chce z nimi rozmawiać o problemach Leszna i że w kolejnym raporcie o stanie miasta będzie informacja o zatrudnieniu w urzędzie.

Prezydent Leszna dostał wotum zaufania. Za głosowało 12 radnych z PL 18 oraz PiS i radna Bernardyna Kaźmierczak. Przeciw było 5 radnych z Koalicji Obywatelskiej.

Łukasz Borowiak uzyskał też absolutorium z wykonania budżetu za rok 2019. Niespodzianki nie było. Za głosowało 13 radnych z PL 18 i PiS , przeciw było 5 radnych z KO.

W imieniu klubu PL 18 głos zabrał Sławomir Mocek. Wymienił inwestycje realizowane w roku 2019 i podkreślał, że pozytywną opinię o wykonaniu budżetu miasta wydała Regionalna Izba Obrachunkowa.

- Absolutorium się należy - mówił z kolei Kazimierz Jęcz, przedstawiciel PiS. Tłumaczył, że prezydent skutecznie korzysta z dodatkowych źródeł finansowania, w tym z pieniędzy rządowych. Chwalił m.in. Leszczyńskie Becikowe. - To nie oznacza, że nie może być lepiej - zaznaczył.

Stanowisko klubu Koalicji Obywatelskiej odczytała Adriana Machowiak. Zwracała uwagę, że dochody i wydatki miasta zaplanowane w budżecie w momencie jego uchwalania znacznie różnią się od tych, już po ich wykonaniu i że budżet w ciągu roku był wielokrotnie zmieniany. Jak mówiła, były duże przesunięcia w inwestycjach, ale plan zadłużenia miasta został wykonany w 100 procentach. Podkreślała, że opinia RIO nie jest dla radnych wiążąca. - Pan prezydent oraz radni PL 18 i PiS ponoszą pełną odpowiedzialność za budżet i stan finansów miasta - dodawała. 

Zdecydowanie najsurowiej pracę prezydenta ocenił Jacek Matecki z KO. Działania Łukasza Borowiaka, jako włodarza miasta, porównał do sposobu sprawowania rządów przez Edwarda Gierka, który w latach 1970-80 był I sekretarzem KC PZPR i zwracał uwagę na zadłużenie samorządu. - Rada, która przyjdzie po nas będzie miała do spłacenia 86 milionów w ciągu swojej kadencji. To kukułcze jajo - mówił.

Zadłużenie Leszna na 31 grudnia 2019 roku wyniosło 217 milionów złotych. 

- Prezydent wykonał budżet takim, jakim go radni stworzyli i absolutorium powinien dostać - mówiła Aleksandra Petrus-Schmidt z PL 18.

Łukasz Borowiak porównanie do Edwarda Gierka uznał za "nie na miejscu". I prosił radnych KO: - Spróbujmy razem popracować i zrealizować wspólne projekty. Podziękował za pracę swoim współpracownikom, a skarbnik Grażynie Hałupce i naczelnik Wydziału Budżetu Alicji Wojciechowskiej wręczył bukiety kwiatów.

[ZT]46775[/ZT]

(lm, Fot. L. Matuszewska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (9)

dziaddziad

6 2

Akurat porównanie do Gierka słusznie oburzyło prezydenta bo jest nieadekwatne. Gierek zadluzyl kraj ale coś tam zbudował. Domy w których mieszkamy do dziś, wiadukt i trapez z których korzystamy. A Pan Prezydent ani ratusza, ani lodowiska ani hali. Nic prawdę mówiąc nie zbudował za to sporo rozwalił 18:12, 30.07.2020

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

asas

3 0

Zapomniales dodac , ze powycinal prawie wszystkie drzewa. 18:33, 30.07.2020


dziaddziad

3 0

Fakt, mój błąd. Na usprawnienie dodam że nie dodałem też że za jego czasu jak podaje statystyka rocznie 500 ludzi ubywa z miasta i nie są to zgony ale wyprowadzki. Kto z nas nie zna kogoś kto w tym czasie się stąd przeniósł? Każdy zna. Ale prezydent kabotyńsko mówi o zgonach. 18:52, 30.07.2020


ZonkZonk

0 0

Ja sie pytam kto ukończył te lodowisko? Kto zrobił zadaszenie? Kto znalazł pieniadze na remont ratusza? Remonty dróg i ronda same się robią,kto załatwia dofinansowania z UE na to wszystko? Drzewa sa wycinane bo pewnie zostana posadzone nowe,skoro ma być remont drogi i kazdy by chciał scieżke rowerowa to jak by to niby zrobić? Lotnisko samo sie wykupilo,teraz przynajmiej wróca pokazy lotnicze.Co do Hali i basenu-znajdz z budżetu bez dofinansowania pieniadze zeby powstał taki duży obiekt...... 07:50, 31.07.2020


nunununu

1 0

Do tego toleruje, a można nawet powiedzieć, że wręcz wspiera ignorancję i arogancję urzędników w stosunku do słusznych i uzasadnionych interesów obywateli za nic mających obowiązujące prawo. Do tego toleruje uprawianą przez nich prywatę kolidującą z przepisami ustawy o pracownikach samorządowych a ustanowiony przez niego kodeks etyki pracownika samorządowego to nieegzekwowana utopijna idea. 23:05, 30.07.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

bubububu

0 0

jakieś...konkrety? Bo hasełka niewiele wnoszą do dyskursu społecznego, może z wyjątkiem agresji i inwektyw? To domena PiS...bądźmy pryncypialni i obiektywni w krytyce, zmuszając do tego oponentów..?
20:06, 01.08.2020


Moja osobaMoja osoba

1 1

Porównanie do Gierka jak najbardziej trafione. Borowiak też otoczył się armią miernot, których jedyną zaletą jest klepanie wodza po plecach i zapewnianie o jego własnej wspaniałości. Historia nie oceni go dobrze, a jego działaniami juz dawno powinien się zainteresować prokurator. 09:02, 31.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GregiGregi

3 0

Nie ma się co przejmować ko zawsze na opak. Bez znaczenia czy coś jest dobre, czy źle, oby tylko na opak. Więc ich zdanie wypuszczam drugim uchem. 09:09, 31.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DziadekDziadek

3 0

Jaja jak berety, bezdzietny radny martwi się o demografię miasta! Piekło zamarzło... 09:21, 31.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA