Zamknij

Mocne słowa posła Grzegorza Rusieckiego po zaprzysiężeniu prezydenta Andrzeja Dudy

11:29, 06.08.2020 | lm, Kancelaria Sejmu
Skomentuj
REKLAMA

W czwartek Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym i oficjalnie rozpoczął drugą kadencję na stanowisku prezydenta Polski. W uroczystości wzięli udział leszczyńscy posłowie - Grzegorz Rusiecki z Koalicji Obywatelskiej i Wiesław Szczepański z Lewicy. Kilka minut po tym wydarzeniu poseł Rusiecki opublikował oświadczenie na facebooku, w którym zaapelował o wzajemny szacunek. Ocenił też minioną kampanię wyborczą i samego prezydenta.

Ślubowanie prezydenta Dudy odbyło się w szczególnych warunkach, bo w czasie pandemii koronawirusa. Stąd też obowiązywały liczne obostrzenia. Zarówno Andrzej Duda, jak też jego małżonka i pozostali członkowie rodziny, a także parlamentarzyści i goście mieli założone maseczki.

Na sali obrad w komplecie obecni byli posłowie PiS. Klub KO reprezentowała kilkuosobowa delegacja. Posłanki z Lewicy wystąpiły ubrane w kolory tęczy, na znak solidarności ze środowiskami LGBT, a wszyscy parlamentarzyści tego klubu mieli ze sobą Konstytucję, którą trzymali w dłoniach, uniesionych do góry, podczas zaprzysiężenia prezydenta Dudy.

Wśród przedstawicieli KO na sali sejmowej był poseł Grzegorz Rusiecki. Po zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy i jego orędziu leszczyński  parlamentarzysta napisał na facebooku:

Kilka minut temu przed Zgromadzeniem Narodowym ślubowanie na kolejną kadencję prezydencką złożył Andrzej Duda.

Wraz z wąskim gronem parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej biorę udział w tym wydarzeniu. Był to mój świadomy, przemyślany, ale także i trudny wybór.

Wybory prezydenckie w roku 2020 nie były równe. Zaangażowanie Rządu i mediów rządowych w kampanie obecnego Prezydenta, błędy w głosowaniu zagranicznym, dostarczanie pakietów wyborczych już po głosowaniu, sprawiło, że wielu Polaków na całym Świecie nie mogło skorzystać ze swojego prawa, a wynik wyborczy może i budzi wątpliwości.

Andrzej Duda nie był moim kandydatem, miałem i mam bardzo krytyczny stosunek do Jego prezydentury, w moim odczuciu nie jest On strażnikiem Konstytucji, nie był także Prezydentem, który łączył, jednoczył ludzi, ale wręcz przeciwnie, często podsycał podziały i szczuł. Ale jest to także kandydat, na którego - bardziej, lub mniej świadomie - zagłosowały miliony Polek i Polaków. Im przede wszystkim chciałbym dziś okazać szacunek.

Chcemy zgody, wzajemnego szacunku, chcemy, by poważany był urząd Prezydenta - niezależnie kto personalnie by go pełnił? Zacznijmy od siebie.

Decyzja Koalicji Obywatelskiej o tym, by grupa naszych parlamentarzystów obecna była podczas Zgromadzenia Narodowego jest moim zdaniem słuszna. Wskazujemy, poprzez nieobecność większości na błędy w głosowaniu, na nierówną pozycje poszczególnych kandydatów, wskazujemy także na dotychczasowy brak poszanowania przez Andrzeja Dudę Konstytucji i zawłaszczanie Państwa przez PiS. To musi się zmienić.

Andrzej Duda, czy nam się to podoba czy nie, czy się z tym zgadzamy, czy nie, będzie Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej. Będzie prezydentem Twoim i moim, bo jesteśmy Polkami i Polakami, bo jesteśmy jednym Narodem.

Budujmy jeden Naród, szanujmy się, bądźmy krytyczni wobec łamania Konstytucji, niszczenia demokracji, dzielenia Polaków. Spierajmy się, bądźmy różni, ale raz jeszcze powtórzę: szanujmy się.

U mojej Babci w łazience wisiało kiedyś płótno, na którym wyhaftowany był napis: „Zgoda buduje, niezgoda rujnuje”. Tak jest w naszych rodzinach, tak jest w Naszej Ojczyźnie.

Budujmy zgodę.

(lm, Kancelaria Sejmu )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (15)

nałnał

18 4

na mównicę sejmową go nie wpuszczą, to choć se na fejsie pogada, ale Duda tego nie czyta 🤣 14:42, 06.08.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JacekJacek

1 4

Napisałeś wyjątkowo głupawy komentarz. Jeżeli to jest twoja odpowiedż na propozycję szukania zgody narodowej to jest wyjątkowo nieodpowiedzialnym człowiekiem.Zastanów się jeżeli zechcesz coś sensownego napisać!! 19:23, 06.08.2020


ZenobiuszZenobiusz

17 4

Facet, który kluczył i kombinował z adresami przed wyborami samorządowymi i parlamentarnymi poucza Prezydenta, jawna kpina... 19:30, 06.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Rafa łRafa ł

15 3

Gdyby wybory w Polsce coś zmieniły to już dawno byłyby nielegalne !!! Teraz płaczą z KO a sami podstępem zmienili kandydata i czy to było uczciwe ? A gdzie Pan Rusiecki ma sms na Borowiaka ? Trzyma je do kolejnych wyborów w Lesznie ? 19:33, 06.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Nie ma coNie ma co

10 2

Faktycznie mocne słowa jak na kogoś takiego jak Rusiecki. 19:56, 06.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GaleriankaGalerianka

12 2

Panie Rusiecki, a kto ponosi odpowiedzialność za degradacje społeczna i ekonomiczna leszczyńskiej starówki? Dlaczego utrudniano powstanie galerii w centrum miasta? Czy Pan jako wiceprezydent miasta Leszna miał w tym swój udział? Proszę o odpowiedz. 20:11, 06.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GoscGosc

6 2

Sadze, ze trzeba zaczac od siebie, zwlaszcza w polityce. 10:40, 07.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LogikLogik

8 6

A kto to jest Rusiecki?
Brawo Andrzej Duda, oj boli ta przegrana, boli 10:50, 07.08.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

kaja kaja

1 1

pacynka kaczora 17:06, 09.08.2020


xyzxyz

4 2

Mimo wszystko, najbardziej podobało mi się wczoraj wieczorem dowcipne określenie Z tyłu wizji: grupa rekonstrukcyjna widma (czytaj: posłowie w ubiorach tęczy). 15:18, 07.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wywy

2 1

Szkoda, że zbiegło się w tym samym dniu wczorajsza sesja Rady Miasta i zaprzysiężenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Trzeba będzie obejrzeć archiwum lub przeczytać treść. 15:20, 07.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pytaniepytanie

6 0

Kiedy zobaczymy i usłyszymy Pana Posła na mównicy sejmowej? 15:21, 07.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jaja

1 0

To nie jest język radnego Grzegorza Rusieckiego. 22:41, 08.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

xyzxyz

1 2

Wyrażam wielką wdzięczność Panu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejowi Dudzie za podpisanie Ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych. 10:11, 09.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

obserwator obserwator

0 1

Pan Rusiecki to chyba za bardzo "Cienki" do Pana Prezydenta RP.Jego foto rodzinne m.in sztuczny uśmiech i inne wrzucone posty na Facebooku to takie wymuszone polubienia znajomych. Po prostu "Cienki Bolek" . Przy okazji pozdrawiam Pana Szczota,ulubieńca Pana R. i całą rodziną Pana R. 20:58, 13.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA