Zamknij

Terytorialsi złożyli przysięgę w leszczyńskich koszarach. Na uroczystości nie mogło być ich rodzin (zdjęcia)

10:10, 10.08.2020 | J.W. Fot. WOT
Skomentuj
REKLAMA

Uczniowie, studenci, listonosz, kucharz, lekarz, mechanik, czy siatkarz - to nowi żołnierze leszczyńskiego batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej. W niedzielę przysięgę wojskową złożyło ponad 80 ochotników. Uroczystość odbyła się na terenie koszar w Lesznie.

To była nietypowa przysięga wojskowa z względu na koronawirusa, bo zwykle jest to szczególne przeżycie dla nowych żołnierzy i ich rodzin. Obecnie jednak, ze względu na obostrzenia sanitarne związane z Covid-19, bliscy składających przysięgę terytorialsów nie mogli wejść do koszar. Przysięga odbyła się zgodnie z wytycznymi epidemicznymi, natomiast transmisję z uroczystości można było obejrzeć w Internecie.

Składający przysięgę żołnierze zostali powołani do służby 25 lipca. Potem, jako kandydaci, przeszli 16-dniowe szkolenie podstawowe, które weryfikuje wiedzę i umiejętności żołnierskie. Każdy dzień  tej „szesnastki” składał się z ćwiczeń, które trwały 12 godzin.  Szkolenie podstawowe to jednak dopiero wstęp do dalszego, rotacyjnego szkolenia żołnierza WOT, które będzie odbywać się głównie w dni wolne. Aby jednak osiągnąć pełną gotowość bojową, żołnierz OT szkoli się trzy lata.

- Zanim rekruci złożą uroczystą przysięgę na sztandar 12. Wielkopolskiej Brygady WOT, muszą przejść przez „pętlę taktyczną”, czyli pokazać, czego nauczyli się na szkoleniu - mówi kapitan Marcin Misiak z tej Brygady. - Podczas egzaminu instruktorzy sprawdzają, czego żołnierze nauczyli się podczas „szesnastki”.  Taki egzamin odbył się na poligonie w Wyciążkowie.

Z powodu obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa, na cały okres szkolenia do każdej z grup przydzieleni zostali stali instruktorzy. Nie zmieniali się oni w grupach, które z kolei były odseparowane od siebie - dotyczyło to zakwaterowania, transportu i żywienia. Dowódcy na bieżąco monitorowali sytuację epidemiologiczną w swoim rejonie odpowiedzialności.

Rekruci, którzy ukończyli z pozytywnym wynikiem egzamin z „pętli taktycznej”, złożyli przysięgę na placu jednostki wojskowej w Lesznie, gdzie stacjonuje 125. batalion lekkiej piechoty OT. Przysięgali na sztandar 12. Wielkopolskiej Brygady WOT.

Wśród 86 ochotników było 16 kobiet.

Była to pierwsza po długiej przerwie związanej z koronawirusem, przysięga w 12. Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Przypomnijmy, że od marca wielkopolska brygada (podobnie jak całość Wojsk Obrony Terytorialnej) zaangażowana była w operację pod kryptonimem „Odporna Wiosna” i przeszła z modelu szkoleniowego na działania przeciwkryzysowe związane z epidemią. Aktualnie WOT walczy z koronawirusem w ramach  operację pod kryptonimem „Trwała Odporność”.

(J.W. Fot. WOT)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA