Zamknij

Przebudowa drogi krajowej nr 12 w Lesznie potrwa o wiele dłużej niż planowano!

11:09, 14.09.2020 | lm, Fot. L. Matuszewska
Skomentuj
REKLAMA

W Lesznie trwa przebudowa drogi krajowej nr 12. To największa inwestycja drogowa prowadzona obecnie przez samorząd miasta. Miała się zakończyć do 10 listopada 2020 roku. Ale potrwa aż do 30 czerwca 2022, czyli ponad półtora roku dłużej.

Takie informacje przekazał w poniedziałek na konferencji prasowej poseł Lewicy Wiesław Szczepański. 

W sprawie DK12 parlamentarzysta wystąpił do Centrum Unijnych Projektów Transportowych, czyli tzw. CUPT-u. To urząd, który nadzoruje przebieg inwestycji realizowanych z dofinansowaniem Unii Europejskiej. Z odpowiedzi, jakie poseł Szczepański uzyskał od urzędników wynika, że miasto Leszno w maju tego roku poinformowało CUPT, że modernizacja drogi nie zakończy się w zaplanowanym terminie, a więc do 10 listopada 2020 roku i poprosiło o jego wydłużenie. Centrum wyraziło na to zgodę. Nowy termin zakończenia robót na dwunastce to 30 czerwca 2022 roku.

Obecnie prace na DK 12 odbywają się na trzech odcinkach - ul. Estkowskiego, wiadukcie i ul. Szybowników. Na tym ostatnim odcinku zapowiadają się na dobrych kilka miesięcy, bo projekt przebudowy Szybowników jest bardzo szeroki - m.in. wymiana nawierzchni jezdni, budowa drogi technicznej, budowa ciągów pieszo-rowerowych i rond.

Dlaczego poseł Wiesław Szczepański zainteresował się inwestycją? Bo jak tłumaczył dziennikarzom, mieszkańcy pytali go o termin zakończenia robót, a media lokalne informowały o kłopotach, jakie w związku z przebudową mają przedsiębiorcy zlokalizowani przy ul. Szybowników. Remont powoduje, że dojazd do ich firm jest mocno utrudniony. 

- Inwestycja się wydłuży. Dla mieszkańców to nie jest dobra wiadomość - mówi parlamentarzysta.

Dobra informacja jest taka, że mimo iż termin zakończenia robót mocno się odwlecze, to samorząd nie straci przyznanej już unijnej dotacji w wysokości kilkudziesięciu milionów złotych.

AKTUALIZACJA: O powody wydłużenia terminu zakończenia przebudowy DK12 zapytaliśmy Biuro Prasowe Urzędu Miasta. Z odpowiedzi magistratu wynika, że samorząd już od października 2019 zabiegał o taką zmianę, bo prosiła o to firma Strabag - główny wykonawca inwestycji. Powodem są m.in. konsultacje społeczne dotyczące ulicy Szybowników, a co za tym idzie zmiany w projekcie jej przebudowy i konieczność uzyskiwania nowych zezwoleń. Na decyzję środowiskową czekano 11 miesięcy, na zgodę ministra infrastruktury - pół roku. Jednocześnie Urząd Miasta zapewnia, że przebudowa DK 12 powinna się zakończyć do 31 grudnia 2021 roku.  

(lm, Fot. L. Matuszewska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

MarekMarek

3 2

Droga jak droga a co z basenem Akwawit coś ucichło. Emeryci i renciści nie doczekają się raczej powymieramy Obiecanki cacanki i tak dalej 19:09, 14.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

europeurop

3 4

mój komentarz Quo Vadis panie borowiak bo szambo blisko 20:32, 14.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA