Zamknij

PWSZ w Lesznie tworzy nowoczesne centrum nauki. Jaki kierunek z niego skorzysta?

08:30, 19.09.2020 jrs, Fot. J. Rutecka-Siadek Aktualizacja: 08:37, 19.09.2020
Skomentuj

W następnym roku akademickim Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Lesznie dysponować będzie nowocześnie wyposażonymi pracowniami, które posłużą do kształcenia studentów pielęgniarstwa.

Instytut Zdrowia i Kultury Fizycznej wdraża projekt "Doskonalenie procesu kształcenia praktycznego na kierunku Pielęgniarstwo PWSZ im. J.A. Komeńskiego w Lesznie przez wdrożenie programu rozwojowego podnoszącego kompetencje studentów z wykorzystaniem symulacji medycznej". Zadanie jest realizowane z ponad dwumilionowym dofinansowaniem z Europejskiego Funduszu Społecznego.

W ramach projektu na ostatnim piętrze Biblioteki Uczelnianej powstanie Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej dla studentów pielęgniarstwa. Do dyspozycji studentów będzie 6 sal wyposażonych w wysokiej klasy sprzęt. 

- W sali do ćwiczeń umiejętności pielęgniarskich ustawione będą różnego rodzaju łóżka, na przykład ortopedyczne, specjalistyczne z przechyłami bocznymi, dysponować będziemy zaawansowanymi fantomami pielęgnacyjnymi pacjenta. Studenci pierwszego roku będą uczyć się podstaw swojego zawodu, między innymi umiejętności pielęgnacyjnych i higienicznych, czy przemieszczania pacjentów, podawania leków - zapowiada Małgorzata Cichy, wykładowca Instytutu Zdrowia i Kultury Fizycznej.

W sali ćwiczeń umiejętności technicznych do dyspozycji studentów będą trenażery do ćwiczenia czynności manualnych. Studenci będą uczyć się na nich wykonywania na przykład iniekcji, wkłuć dożylnych i zakładania sondy do żołądka. Powstaną także sale: do nauki podstawowych czynności resuscytacyjnych i udzielania pierwszej pomocy oraz wyposażona w sprzęt do wykonywania zaawansowanych czynności ratunkowych.

Realia szpitala zostaną odtworzone w sali wysokiej wierności, w której będą respirator, defibrylator, pompy infuzyjne i do żywienia pozajelitowego, panele medyczne do nauki podawania tlenu pacjentom. Salę wyróżniać będą zaawansowane technologicznie symulatory pacjentów - noworodka, starszego dziecka i dorosłego. Dzięki oprogramowaniu można będzie ustawiać ich parametry życiowe.

- Można je tak zaprogramować, by można było zmierzyć tętno, ciśnienie krwi, oddech czy sprawdzić rozszerzenia źrenic pod wpływem światła. One nawet kaszlą i sinieją - wyjaśnia M. Cichy.

Do sali wysokiej wierności przylegać będzie pomieszczenie wyposażone w lustro weneckie, za którym będą wykładowca i technik symulacji odpowiedzialny za sterowanie symulatorami, systemem kamer czy rejestratorami video.

Będzie również sala egzaminacyjna, która posłuży do obiektywnej oceny nabytych przez studentów umiejętności, jednocześnie będzie wykorzystywana do nauki m.in. badań fizykalnych.

 - Centrum symulacji pozwoli nam wysoko podnieść poprzeczkę kształcenia w wymiarze praktycznym. Uważam, że nasza uczelnia dysponująca bardzo nowoczesną bazą będzie konkurencją dla innych ośrodków kształcących przyszłe pielęgniarki i pielęgniarzy - podkreśla M. Cichy.

Dodajmy, że unijne wsparcie zostanie przeznaczone także na szkolenie kadry, która będzie obsługiwała Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej.

(jrs, Fot. J. Rutecka-Siadek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

zxzx

3 0

jak już, będzie to punkt praktyk zawodowych a nie żadne centrum nauki 09:33, 19.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%