Zamknij
REKLAMA

Poseł pyta, a minister kultury odpowiada. Chodzi o upamiętnienie obozu w Gronowie

10:00, 29.04.2021 | J.W. Fot. archiwum
Skomentuj
REKLAMA

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu może finansowo wesprzeć upamiętnienie dawnego obozu w Gronowie. Odpowiedź w tej sprawie otrzymał poseł Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Rusiecki.

W liście do wicepremiera Piotr Glińskiego poseł przypomniał, że obóz w Gronowie funkcjonował w latach 1940-1952 i spełniał różne funkcje: od osiedla niemieckiej Służby Pracy Rzeszy, poprzez obóz jeniecki, aż po Ośrodek Pracy Wychowawczej (po wojnie).

Grzegorz Rusiecki pytał, czy na terenie dawnego obozu w Gronowie prowadzone były prace historyczne lub archeologiczne oraz czy zachowały się dokumenty opisujące historię obozu albo relacje świadków? Pytał także, czy istnieje możliwość, aby ministerstwo upamiętniło istnienie dawnego obozu poprzez umieszczenie pamiątkowej tablicy, obelisku, pomnika lub w innej formie?

Minister odpowiedział, że decyzje dotyczące wznoszenia pomników należą do władz samorządowych, które podejmują odpowiednie uchwały w tej sprawie, mogą też zasięgać opinii Instytutu Pamięci Narodowej. Także w IPN należy szukać dokumentów i badań dotyczących obozu w Gronowie.

Jest szansa na to, że ministerstwo przyzna dofinansowanie na upamiętnienie obozu. Służy temu program „Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienia w kraju”. Wniosek może złożyć miasto Leszno, ale też m.in. instytucja kultura, organizacja pozarządowa, uczelnia, czy osoby prawne. Nabór ruszy w listopadzie.

(J.W. Fot. archiwum)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

nicknick

1 9

Brawo dla Pana Posła. Jest zadanie do wykonania przez Urząd Miasta Leszna czy organizację pozarządową lub inną instytucję. Należy jak tylko możliwe, starać się o fundusze centralne, zamiast wydatkami obciążać, bo tak najprościej, bezpośrednio mieszkańców miasta Leszna. 10:55, 29.04.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

??

10 1

A te "fundusze centralne" to nie są przypadkiem też od mieszkańców? Być może rząd nie posiada swoich pieniędzy. 12:02, 29.04.2021


0%