Muzeum Okręgowe w Lesznie może przenieść się do dawnej Fabryki Octu Józefa Góreckiego w Lesznie. Budynek jest prywatny, cały czas wisi na nim baner oferujący obiekt do sprzedaży. Jego przejęciem jest zainteresowany Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, któremu podlega muzeum.
O możliwości przeniesienia Muzeum Okręgowego do budynku przy Alejach Jana Pawła II pisaliśmy jako pierwsi, już kilka tygodni temu. Teraz mamy więcej informacji od Macieja Ubrana, miejskiego konserwatora zabytków w Lesznie. To on podsunął pomysł nowej lokalizacji dla muzeum.
- Pan marszałek Woźniak przyjechał na otwarcie ratusza i wtedy była okazja, by zapoznał się z proponowanymi lokalizacjami dla przyszłego muzeum.
W trakcie rozmowy Maciej Urban wspomniał o dawnej octowni. Zainteresowanie marszałka była natychmiastowe.
- Tego samego dnia pojechał obejrzeć budynek z zewnątrz. Potem było spotkanie z właścicielami. Cieszę się, że obiekt spodobał się panu marszałkowi. Nawet usłyszałem zdanie: "zrobimy wam tu drugi Browar". Jest na to szansa, ale trzeba ogłosić konkurs na miarę międzynarodową, bo zarówno my - jako miasto, jak i marszałek, mamy apetyt na budynek wyjątkowy, który być może stanie się ikoną połączenia nowoczesnej architektury z czymś nowoczesnym.
Jak przeniesienie muzeum do dawnej octowni ocenia dyrektor Muzeum Okręgowego?
- Dlaczego nie? - mówi Kamila Szymańska, dyrektor placówki. - Po pierwsze jest do budynek, który niesie jakąś historię o Lesznie i ludziach, jest to także historia związana z patriotyzmem i Lesznem okresu międzywojennego. Dawna octownia znajduje się w ścisłym centrum miasta, sąsiaduje ze szkołą podstawową, co jest też świetnym atutem, bo liczymy na to, że będziemy mieć blisko miłych współpracowników. Obiekt od lat czeka na rewitalizację i to jest także powód, żeby go przywrócić do użytku. Atutem jest działka. Budynek może będzie rozbudować.
Czy samorząd Leszna zaangażuje się w ten projekt? Miasto chętnie będzie służyło pomocą merytoryczną przy organizacji konkursu.
Jeśli chodzi o koszty inwestycji za wcześnie, by o nich mówić.
ani złotówki11:31, 18.06.2021
Ani złotówki z miasta Leszna. Nie mamy nawet na basen odkryty.
S20:05, 19.06.2021
Rozumiem historyczny wygląd, ale ten budynek źle się kojarzy bo to była fabryka octu stworzona przez leszczyniaka, Józefa Góreckiego, a więc przez prywaciarza. Dlatego ten obiekt powinien być zburzony i to już dawno, aby nie promować prywaciarstwa i samego Góreckiego, który był i w obecnej sytuacji jest wrogiem narodu.
Inna sprawa, że w komuniźmie zrobiono dobrą rzecz czyli upaństwowiono tę fabrykę i do dziś ten dekret powinien być w mocy i ten budynek powinien być państwowy, wtedy należałoby, ze względu da jego historię zburzyć go.
do S 14:05, 21.06.2021
Radzę doczytać o rodzinie Góreckich zanim tak smiałe bzdury zacznie sie wypisywać w internecie ------> link do lektury http://wsokole.pl/w-walce-o-wolna-polske-sokoli-bracia-jan-i-jozef-goreccy-slodki-i-kwasny-piorem-damiana-szymczaka/
3 0
Zgadza się, ani złotówki z miasta.
Po prostu zapłacą mieszkańcy jak zwykle.