Zamknij
REKLAMA

O niezwykłym zjawisku burzowym opowiedziała nam mieszkanka Leszna. To się wydarzyło u niej w ogrodzie

13:40, 14.07.2021 | jrs, Fot. J. Rutecka-Siadek
Skomentuj
REKLAMA

- To było niezwykłe zjawisko - mówi mieszkanka Leszna, która mocno przeżyła burzę z niedzieli na poniedziałek. Na swojej posesji zauważyła piorun w kształcie ognistej kuli.

Kiedy wyładowania słychać było coraz bliżej, domownicy zamknęli okna. Niektóre urządzenia podłączone do prądu na wszelki wypadek wyłączyli.

- Poszłam spać około godziny pierwszej, a mniej więcej o drugiej obudziło mnie potężne łupnięcie. W pierwszej chwili myślałam, że coś wybuchło. Zerwałam się z łóżka i tylko przez kilka sekund widziałam ognistą kulę w naszym ogrodzie. Po czymś takim nie mogłam zasnąć przez kolejnych kilka godzin, a tym bardziej kiedy okazało się, że wszystkie urządzenia w domu przestały działać, czyli telewizor, piekarnik, płyta w kuchni, internet. Światła na zasilaczach też "poszły" - opowiedziała nam właścicielka posesji.

Dopiero rano zauważyła, że potężna sosna rosnąca w ogrodzie została uderzona przez piorun.

- Okazało się, że kulę ognia widziała też sąsiadka. I u niej w domu nic nie działało - kontynuuje nasza rozmówczyni. -  Ślad po uderzeniu pioruna wygląda tak, jakby piła przeleciała po drzewie. Ślad jest długi i głęboki. Dla mnie to, co zobaczyłam było jak armagedon, który trwał sekundy. To wyglądało jak wielka ognista piłka, która się odbiła u nas w ogrodzie i poleciała dalej. Usłyszeliśmy jeszcze huki, ostatni miał metaliczny dźwięk. Może piorun znów w coś uderzył. Nie sprawdzaliśmy tego.

(jrs, Fot. J. Rutecka-Siadek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

VV

5 2

"Niektóre urządzenia podłączone do prądu na wszelki wypadek wyłączyli."

"wszystkie urządzenia w domu przestały działać, czyli telewizor, piekarnik, płyta w kuchni, internet."

"Światła na zasilaczach też "poszły" - opowiedziała nam właścicielka posesji."

Ogólnikowe stwierdzenia, brak konkretów.

Czy piorun przeszedł na instalację elektryczną, niszcząc podłączone do prądu urządzenia? Czy też wyłączył się prąd i urządzenia przestały działać?

"- Okazało się, że kulę ognia widziała też sąsiadka. I u niej w domu nic nie działało"

Nie działało, bo szlag trafił w przewody elektryczne i wszystko spaliło czy chwilowy brak prądu był?

"To wyglądało jak wielka ognista piłka, która się odbiła u nas w ogrodzie i poleciała dalej."

... 14:20, 14.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

VV

2 2

Internet przestał działać. Ale internet w telefonie? Nie ma związku z burzą. W laptopie działającym na baterii? Podobnie. Czy też może na komputerze, który najpierw odłączyła od prądu, albo przestał działać po wyłączeniu prądu? Przeważnie jest tak właśnie, że jak komputer jest wyłączony, to nie ma w nim dostępu do internetu.

Sama relacja jest ciekawa do przeczytania, wszystko ok, ale niech ta relacja będzie zawierała konkrety. Wyłączyli prąd czy spaliło elektronikę? Brak informacji. 14:58, 14.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

VV

4 2

Co z lodówką? 15:08, 14.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

VV

2 1

Czy światło w mieszkaniu działało? 15:09, 14.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

VV

1 1

Korzystając z okazji, że temat jest gorący i wielu będzie go czytać, jak i komentarze... Kilka słów odnośnie dzisiejszego dnia...

https://lowcyburz.pl/wp-content/uploads/2021/07/aktualizacja_outlook_2021.07.14.png

Źródło: lowcyburz.pl

Warto wchodzić na burzowo.info by widzieć, gdzie idą chmury. Im bardziej żółte czy pomarańczowe, tym gęstsze i więcej deszczu produkują. Chmury to jedno, a drugie (ważniejsze) to burze. Po tym gdzie pojawiają się żółte kropki, można oszacować gdzie będą pojawiać się za chwilę i czy "idzie na nas" czy "przejdzie bokiem".

Klikając na ikonkę deszczowej chmurki wyłączamy obrazowanie chmur i ponownie klikając - włączamy. Dzięki temu widzimy gdzie zmierzają chmury.

Warto obserwować to co jakiś czas, by wiedzieć jak się sprawy mają, jeśli chodzi o burze czy ulewy.

Jesteśmy w "2", więc nie jest to "3", ale też może być groźnie.

Wejdźcie tu i poczytajcie...

https://lowcyburz.pl/2021/07/13/prognoza-konwekcyjna-dla-polski-na-dzien-14-07-2021

To jest prognoza przed aktualizacją, gdzie dodali "3", ale "1" i "2" pozostają aktualne z prognozą.

Prognoza po aktualizacji, czyli dodaniu "3" jest tutaj...

https://lowcyburz.pl/2021/07/14/aktualizacja-prognoza-konwekcyjna-dla-polski-na-dzien-14-07-2021-i-noc-14-15-07-2021 15:36, 14.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

VV

1 1

Drugi raz w tym sezonie burzowym została wydana "3" na "łowcach burz". Leszno znajduje się w "2". Samo znajdowanie się w obszarze oznaczonym danym stopniem zagrożenia nie oznacza, że groźne zjawiska w danej lokacji wystąpią. Mogą przejść bokiem. Ale mogą też przejść przez.

Warto na bieżąco śledzić zdjęcia satelitarne na burzowo.info, żeby wiedzieć gdzie aktualnie formują się, bądź przechodzą burze czy deszcze. ☔

Crème de la crème zapowiadanych zjawisk ma przejść przez środek polski w godzinach nocnych.

Dobrze też poczytać komentarze ludzi pod aktualnym artykułem na "łowcach burz"...

https://lowcyburz.pl/2021/07/14/aktualizacja-prognoza-konwekcyjna-dla-polski-na-dzien-14-07-2021-i-noc-14-15-07-2021 17:19, 14.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

VV

1 1

Między chmurowe od kilku godzin, trochę popadało z godzinę temu i tyle. Ale nie ma się co dziwić, bo tak jest zawsze w Lesznie. Te kilka piorunów doziemnych, co było ostatnio, to pewnie przez jakiś błąd w Matrixie.

Tak samo jak to, że upały tego lata występują głównie na południu i wschodzie kraju, a nie u nas.

A tamta burza była, jak byliśmy w "R". Dzisiaj jesteśmy w "2". Tak, wiem, burza to zjawisko lokalne. Nawet jakbyśmy byli w środku "3", to by przeszło bokiem. W zasadzie to nawet dobrze. 22:58, 14.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%