Zamknij
REKLAMA

Leszno wie i pamięta. Oddaje cześć i honor ofiarom (zdjęcia)

14:17, 17.09.2021 | lm, Fot. L. Matuszewska
Skomentuj
REKLAMA

W 82. rocznicę agresji radzieckiej na Polskę w Lesznie odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary tej tragedii.

- 17 września 1939 wojska związku sowieckiego, bez wypowiedzenia wojny, dokonały agresji na terytorium Polski, naruszając jej suwerenności i łamiąc zasady prawa międzynarodowego - mówił wiceprezydent Leszna Adam Mytych, który zabrał głos pod Obeliskiem Katyńskim i kamieniem poświęconym Matkom Katyńskim przy ulicy Ofiar Katynia.

Wiceprezydent podkreślał, że ta data w historii Polski jest równie ważna co 1 września 1939, a więc napad Niemiec na Polskę. Oba dni - 1 września i 17 września okazały się tragiczne w skutkach.

- Agresja sowiecka nastąpiła w momencie, gdy broniły się Warszawa i Lwów, trwała bitwa nad Bzurą, bronił się półwysep helski. Był to cios w plecy walczącej polskiej armii. Polska stała się ofiarą dwóch agresorów. Tak zaczęło się 6 lat okupacji Rzeczypospolitej. A po nich 45 lat powojennego komunistycznego zniewolenia - podkreślał Adam Mytych.

Do zebranych w miejscu uroczystości apelował:

- Naszym obowiązkiem jest pamiętać o tej historii i przypominać ją młodym pokoleniom. Leszno wie i pamięta. A składając wiązanki kwiatów pod pomnikami oddajemy cześć i honor ofiarom.   

Wiceprezydent zachęcał młodych ludzi, aby interesowali się historią Polski, czytali publikacje poświęcone II wojnie światowej, w szczególności materiały zgromadzone przez Instytut Pamięci Narodowej. 

Uroczystości pod Obeliskiem Katyńskim były jednym z punktów obchodów rocznicy 17 września 1939. Na bloku przy ul. 17 Stycznia odsłonięto mural czterech dowódców 55. Pułku Piechoty i 17. Pułku Ułanów. O godz. 14 w kościele św. Kazimierza odprawiona została msza św. w intencji pomordowanych na Wschodzie, bo dziś obchodzony jest także Dzień Zesłańców Sybiru. Po nabożeństwie kwiaty złożono pod Tablicą Sybiraków i Pomnikiem Matki Sybiraczki. 

[FOTORELACJA]6274[/FOTORELACJA]

 

(lm, Fot. L. Matuszewska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%