Zamknij
REKLAMA

Dyrektor szpitala w Lesznie nie ukrywa: sytuacja jest bardzo poważna

21:22, 22.11.2021 | lm, Fot. L. Matuszewska
Skomentuj
REKLAMA

Sytuacji Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie poświęcone było poniedziałkowe posiedzenie Komisji Spraw Społecznych Rady Miejskiej Leszna z udziałem wszystkich radnych. Na obradach obecny był Leszek Sobieski, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu oraz Tomasz Karmiński, dyrektor leszczyńskiej lecznicy.

Posiedzenie zwołali przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Malepszy i przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych Stefania Ratajczak. Takie spotkania radnych z przedstawicielami szpitala odbywają się średnio raz w roku.

Dyrektor Tomasz Karmiński mówił o tym, że od już niemal dwóch lat szpital pracuje w szczególnych warunkach spowodowanych przez koronawirusa.

- Pandemia wywróciła system ochrony zdrowia do góry nogami i obnażyła wszystkie zaniedbania - mówił. A największym z nich jest brak kadry medycznej. Szpital w Lesznie od zaraz przyjmie lekarzy praktycznie każdej specjalizacji. Najbardziej poszukiwani są fachowcy z medycy ratunkowej, anestezjologii i intensywnej terapii, chorób wewnętrznych oraz ginekologii i położnictwa. Brakuje też pielęgniarek, których średnia wieku w leszczyńskiej placówce wynosi 55 lat. Co roku na emeryturę odchodzi 5-6 pielęgniarek, a przychodzi do pracy jedna.

- Sytuacja jest bardzo poważna - podkreślał dyrektor Karmiński. Sporo mówił o problemach, jakie dotykają placówkę i całą służbę zdrowia. - Optymistyczne jest jedynie to, że cały czas działamy oraz, że pozyskujemy młodych lekarzy. 

Wszystkie oddziały w szpitalu funkcjonują, czasowo zawieszona była ginekologia i położnictwo, z powodu zbyt dużej liczby pacjentek. A to jest spowodowane zamknięciem porodówek w Gostyniu i Rawiczu i brakiem szpitali w Górze i Wschowie.

Póki co w WSZ w Lesznie nie ma oddziału covidowego. Stworzono takie w Gostyniu i Rawiczu i wszystkie łóżka w nich są zajęte. Dyrektor Karmiński uważa, że utworzenie oddziału dla pacjentów z COVID-19 odbije się na działalności innych oddziałów. Lecznica nie ma miejsca, żeby taki oddział stworzyć, jeśli dostanie takie zalecenie, to będzie musiała ograniczyć przyjęcia innych chorych.

- Obecnie jest tak, że mamy obowiązek zaopatrzenia pacjenta zakażonego, jeśli przyczyna jego hospitalizacji jest inna niż COVID-19, na przykład jeśli ma złamaną nogę. W poniedziałek rano mieliśmy czterech takich chorych. Tak długo, jak tylko się da, nie chcielibyśmy tworzyć oddziału covidowego - dodawał dyrektor. 

Więcej o sytuacji szpitala w środę i posiedzeniu radnych w gazecie "ABC".

 

 

 

 

(lm, Fot. L. Matuszewska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (8)

GośćGość

7 3

I tak trzymać Panie dyrektorze. Opóźniać oddzial covidowy najdluzej jak mozna. Na wiosne sytuacja poprawi sie..ufff..wytrwalosci. 23:04, 22.11.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

haha

6 1

Jeśli każą dyrektorowi utworzyć łózka covidowe ,to je wstawi. Trzyma się swojej posadki... 09:00, 23.11.2021


Mój nickMój nick

7 2

Cytując "sytuacja jest bardzo poważna" ale chyba tylko w szpitalu, bo wystarczy wejść do pierwszego lepszego sklepu czy też marketu a tam nie ma wcale pandemii, ludzie się tłoczą przy kasach, bez maseczek, a jak chcesz człowieku dostać w r*j to wystarczy tylko komuś zwrócić uwagę, że jest bez maseczki. Policja się pochowała, Straż Miejska gdzieś zanurkowała, bo jej wcale nie widać, tak więc ci do góry na zdjęciach sieją tylko niepotrzebną panikę .😭 23:07, 22.11.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PodatnikPodatnik

2 0

Straż Miejską widać jak jeździ autami!! 14:40, 23.11.2021


mm

4 0

a gdyby tak płacić więcej i w ten sposób zatrzymać ludzi przed wyjazdem za granicę?
ach o czym ja gadam, przecież w tym kraju jest kasa na wszystko, tylko nie to co potrzebne 08:58, 23.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LeszczyniakLeszczyniak

3 1

Ta wykańczalnia o nazwie leszczyński szpital zawsze miała problem z leczeniem pacjęntów to nie tylko teraz jak jest covid19 ale przed pandemią tesz ten szpital miał problem z podejściem lekarzy do pacjętów jak sie dowiedzieli że pacjęt leczył sie u innych lekarzy a potem przyjechał do leszna to jusz był taki pacjet traktowany jak śmieć i dało to się odczuć mało tego szpital w lesznie podpisał umowe na 50 miejs dla pacjętów z kosciana których wogule nie przyjmóje tylko odsyłanz kwitkiem taką umowe podpisywal jeszcze przed covi19 wiec sie pytam kiedy wreszcie w tej wykańczalni będą porządni lekarze z porzadnym podejściem do pacjęta i przestaną traktować go jak towar i śmiecia? 09:50, 23.11.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MiodekMiodek

0 1

polecam pod choinkę słownik języka polskiego oraz korepetycje z j. polskiego, dział interpunkcja 08:28, 25.11.2021


PolakPolak

1 0

Niech lepiej płacą pracownikom, nie kombinują z umowami bo na to nie znajdują zastosowaniń ale że źle to proszę... statystyki tylko w głowie 11:15, 26.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%