Zamknij
REKLAMA

Leszczyńska dwójka 90 lat temu zakotwiczyła w Lesznie (zdjęcia)

11:47, 06.05.2022 | jrs, fot. J. Rutecka-Siadek
Skomentuj
REKLAMA

Jeden z gości jubileuszowej akademii powiedział, że Szkoła Podstawowa numer 2 im. Obrońców Polskiego Morza jest mocno zakotwiczona. Słowa te padły w ważnym dniu. "Dwójka" świętuje bowiem 90 lat utworzenia i 50-lecie nadania imienia.

- Mam wrażenie, że z okazji święta wzruszają się nawet zacne szkolne mury, przyjazne i oczekujące - zwracając się do gości jubileuszu mówiła Honorata Hyżyk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2. Podkreślała, że dzisiejsze spotkanie łączy zapisane kartki 90-letnich wydarzeń szkolnych. Mija również 50 lat od nadania szkole imienia, co stało się faktem dzięki staraniom ówczesnego kierownika "dwójki" Stanisława Poprawskiego. - Dorobek szkoły to praca wielu osób - grona pedagogicznego, uczniów, pracowników administracji i obsługi. Każdy jubileusz to połączenie tradycji z nowoczesnością, doświadczenia z młodością. Nasza szkoła nigdy nie była tylko instytucją, ale była zwartą społecznością tworzoną przez pokolenia uczniów, ich rodziców i nauczycieli, którzy oddali jej umiejętności, entuzjazm i serce. Wokół szkoły zawsze gromadziły się osoby twórcze i kreatywne oraz otwarte i wrażliwe na potrzeby ludzi.

- Chciałbym wyrazić wielką wdzięczność za ten wielki trud i dzieło, które państwo realizujecie od 90 lat. Bo to robicie jest niezwykle ważne nie tylko z punktu widzenia miasta, ale młodego człowieka, który przychodzi do was pełen stresu, a wy umiecie zbudować relacje z nim, pomagacie mu znajdować właściwe ścieżki - w imieniu miasta i mieszkańców dziękował wiceprezydent Adam Mytych.

Do gratulacji dołączył Tomasz Malepszy, przewodniczący Rady Miejskiej, absolwent tejże szkoły.

- 90 lat to kilka pokoleń Polaków, które idąc do szkół średnich, na studia i podejmując pracę chwaliło szkołę i mówiło, że warto się w niej uczyć - mówił poseł Wiesław Szczepański.

- To piękny jubileusz. To sztafeta pokoleń - mówił z kolei poseł Grzegorz Rusiecki. - Kotwica przed szkołą jest symbolem zakotwiczenia w tradycji Obrońców Polskiego Morza.

Wśród szczególnych gości byli przyjaciele z 12. Wolińskiego Dywizjonu Trałowóców w Świnoujściu oraz dowódca holownika H-11 "Bolko", którego dyrektor H. Hyżyk jest "matką chrzestną". 

- Jesteśmy w marynarce wojennej chyba jedyną jednostką wojskową, która jest patronem szkoły. To zaszczyt, potężne wyróżnienie i honor - mówił komandor porucznik Sławomir Góra, dowódca 12. Wolińskiego Dywizjonu Trałowców. - Gratuluję jubileuszu, pani dyrektor życzę cierpliwości, uczniom powodzenia. Marynarka wojenna was potrzebuje, bramy 12. dywizjonu są dla was otwarte. Wierzę, że absolwenci tej szkoły to jedni z najlepszych, jak nie najlepsi uczniowie.

Gratulacje i życzenia były również od delegacji szkół.

Po części oficjalnej wystawiono program artystyczny nawiązujący do historii szkoły.

Uroczystość odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury.

[FOTORELACJA]6596[/FOTORELACJA]

(jrs, fot. J. Rutecka-Siadek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%