Zamknij
REKLAMA

Wykładowcy, studenci i przyjaciele uczelni razem w Dniu Patrona (zdjęcia)

13:21, 12.05.2022 | jrs, fot. J. Rutecka-Siadek
Skomentuj jrs, fot. J. Rutecka-Siadek
REKLAMA

- Tegoroczne Dni Uczelni powinny nam uświadomić jak ważne jest baczne przyglądanie się światu i drugiemu człowiekowi. Tylko wtedy potrafimy empatycznie doświadczyć tego, co przeżywają młodzi ludzie z Ukrainy, którzy studiują w naszej uczelni, ale wszyscy, którzy przybyli do Leszna - podczas inauguracji Dnia Patrona Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej imienia Jana Amosa Komeńskiego mówił rektor uczelni Janusz Poła.

Dzień Patrona to święto, które PWSZ obchodzi w gronie wykładowców, studentów, a także przyjaciół uczelni.

Pierwszym punktem obchodów była uroczystość pod pomnikiem Jana Amosa Komeńskiego.

- Tegoroczne Dni Patrona Jana Amosa Komeńskiego przeżywamy w tragicznym czasie, gdy nasi ukraińscy przyjaciele odpierają niczym nie spowodowaną agresję Rosji na swoją ojczyznę - mówił rektor Janusz Poła. - Niegdyś w podobnych okolicznościach, spowodowanych następstwami wojny trzydziestoletniej Komeński wraz z braćmi czeskimi jako uchodźca osiedlił się w Lesznie. Skłania to do refleksji. Nasz patron pisał "Nikt nie rodzi się sam dla siebie, wszyscy rodzą się dla ludzkiego społeczeństwa, a kto mu nie pomaga według swoich sił, nie jest godzien tego, aby inni mu pomagali". W tym kontekście misją naszej uczelni staje się nie tylko edukacja, ale też rozwijanie wrażliwości studentów na los innych i wychowanie ich w duchu solidarności z potrzebującymi i pokrzywdzonymi. Pierwszorzędną rolę w tym odgrywa nauczanie. Komeński mówił, że głównie niewiedza powoduje niesnaski, obłudę i nienawiść.

Wśród gości byli przedstawiciele Technicznego Uniwersytetu w Libercu i Szkoły Pielęgniarskiej w miejscowości Ždár nad Sázavou.

Dzisiaj także odbył się panel edukacyjny.

[FOTORELACJA]6605[/FOTORELACJA]

(jrs, fot. J. Rutecka-Siadek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%