Zamknij
REKLAMA

PO ma pakiet ratunkowy przeciw drożyźnie, inflacji i wysokim ratom kredytów

21:12, 18.05.2022 | lm, Fot. L. Matuszewska
Skomentuj
REKLAMA

Izabela Leszczyna, posłanka i wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej, była sekretarz stanu w ministerstwie finansów gościła w środę w regionie leszczyńskim. Spotkała się z seniorami w Krobi, z mieszkańcami Gostynia, odwiedziła Samorządowy Funduszu Poręczeń Kredytowych. Na Rynku w Lesznie rozmawiała z dziennikarzami i mieszkańcami.

- We wszystkich rozmowach przewijało się jedno - lęk o przyszłość i brak stabilności oraz galopująca drożyzna - mówiła na konferencji prasowej w Lesznie, podczas której towarzyszyli jej poseł Grzegorz Rusiecki oraz przewodniczący PO w Wielkopolsce, poseł Rafał Grupiński.

Jak mówiła posłanka, Platforma Obywatelska przygotowała "pakiet ratunkowy dla polskich rodzin". Na czym on miałby polegać? Pierwszym elementem tego programu jest ustawa zakładająca 20-procentowy wzrost wynagrodzeń dla sfery budżetowej. 

- To są ludzie, o których obecny rząd właściwie zapomniał. Wzrost ich płac nie rekompensuje dwucyfrowej inflacji, tymczasem państwo musi zaoferować swoim obywatelom usługi publiczne najwyższej jakości, to jest edukację, ochronę zdrowia, musimy mieć gdzie załatwiać sprawy urzędowe - tłumaczyła Izabela Leszczyna.

Druga ustawa przygotowana przez PO to wsparcie dla kredytobiorców. - Proponujemy, aby raty kredytu nie były wyższe niż w grudniu 2021 roku, ale dla osób, które mają jedno mieszkanie czy dom, w którym mieszkają.

Jest jeszcze trzeci projekt ustawy autorstwa PO, antyinflacyjny, który ma wspierać osoby mające oszczędności w bankach.

- Chcemy, aby Narodowy Bank Polski wyemitował obligacje, które będą oprocentowane tak wysoko, jak wysoka będzie inflacja. Chcemy to zrobić po to, aby Ci Polacy, którzy mają jakiekolwiek oszczędności w bankach - 5, 10, ...do 50 tysięcy złotych, mogli je ulokować w obligacjach. Wtedy ten pieniądz nie starci na wartości. Z jednej strony chcemy ściągnąć z rynku nadmiar pieniędzy, a z drugiej - ochronić oszczędności Polaków, którym udało się coś odłożyć, bo nie mówimy o ludziach, którzy mają miliony. 

Jak PO chce wprowadzić te ustawy, skoro opozycja nie ma większości w sejmie?

-  Z jednej strony możemy mówić, iż żaden projekt PO właściwie nie uzyskał większości w sejmie, ale z drugiej strony przygotowując swoje ustawy motywujemy rządzących do działania. Już w lutym mówiliśmy o problemach kredytobiorców. Rząd przedstawił pomysł wakacji kredytowych, które oczywiście nie rozwiążą sprawy, bo wprawdzie pozwalają kredytobiorcom na wzięcie oddechu, ale tylko odsuwają w czasie spłatę rat i zyski banków. Kilka dni temu premier ogłosił obligacje emitowane przez rząd. Niestety, one nie będą antyinflacyjne, ale szansa na to, że w jakiś sposób uda się uratować oszczędności Polaków jest. Kupowanie głosów posłów idzie PiS-owi coraz trudniej, więc mamy nadzieję na przeforsowanie naszych ustaw, a jeśli nie, to liczę na to, że rząd czując oddech opozycji na plecach, weźmie się do działania. 

Czy będą przyśpieszone wybory?

- Ostatnie głosowania w sejmie - o wyborze prezesa NBP na drugą kadencję oraz sędziów do neoKRS-u pokazało, że Jarosław Kaczyński zebrał większość, w związku z tym nie będzie się śpieszył do wyborów. Nie ma do tego powodu. Jego zaplecze także nie chce przyśpieszonych wyborów, bo nie chce utracić korzyści, jakie ma z rządów PiS, jakie ich znajomi, rodziny wysysają ze spółek skarbu państwa czy instytucji. 

- Chcemy odkłamać tezę, że Platforma Obywatelska nie ma programu. Ma program, teraz go prezentujemy spotykając się z mieszkańcami w różnych miejscowościach. Gdy w przyszłym roku wygramy wybory, to będziemy gotowi aby zmieniać Polskę na lepsze - dodawał poseł Grzegorz Rusiecki.

 

 

(lm, Fot. L. Matuszewska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (15)

EtEt

15 2

Dajcie spokój. Wasz czas już minal. Nic się nie różnicie od obecnej władzy. A pandemia pokazała gdzie macie LUDZI i jakie macie totalitarne zapędy. Nie dla bandy czworga 22:47, 18.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PiS - PO jedno zło.PiS - PO jedno zło.

11 3

PiS - PO jedno zło. 23:09, 18.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JJ

13 6

Po prostu czas skończyć ze złodziejskim socjalizmem.
Obojętnie czy będzie nas doić PiS czy PO to są ci sami złodzieje. Czas przestać okradać ciężko pracujących polaków. 23:13, 18.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

......

12 4

Wielu fanatyków tej czy innej partii nigdy nie zrozumie, że żaden rząd nie ma swoich pieniędzy. Od takiego niezrozumienia zaczyna się zwykłe żerowanie na innych obywatelach "bo mi się należy" i "niech rząd da".
I PiS i PO to są ci sami oszuści, którzy chcą zabrać ludziom jak najwięcej pieniędzy. 23:18, 18.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

7 9

PO ma chociaż jakiś pomysł bo PiS swoimi działaniami inflację jedynie zwiększa.
23:21, 18.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dobredobre

10 3

20-procentowy wzrost wynagrodzeń dla sfery budżetowej, słowem do 100 cm powodzi dolewamy jeszcze 20 cm poziomu wody 🤣🤣🤣🤣🤣🤣 23:37, 18.05.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

NataliaNatalia

6 2

To zatrzyma inflację? 😮 01:33, 19.05.2022


NataliaNatalia

9 7

Wierzę, że w 2023 wybory wygra Zjednoczona Prawica. 01:33, 19.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CzesioCzesio

9 1

P...styropiany każdej maści roz...ten kraj przez 30 lat pseudorzadow 06:49, 19.05.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

LeninLenin

1 0

puknij się- komuchu 19:28, 22.05.2022


OlekOlek

8 2

Jak słyszy się teraz jekolenie powcow to nie wiadomo czy śmiać się czy płakać. Należy mieć w pamięci rządy tuska. Sprzedaż lotosu co by się stalo drożyzna była by największą w całej Unii. Kopalnie zamknięte no bo bruksela tak chce. Złodziejstwo i kolesiostwo. Pieniędzy nie ma i nie będzie. Wszystko co polskie sprzedac. Takich przykładów są setki. W 13:05, 19.05.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

lotoslotos

2 1

sprzedał PIS 14:12, 19.05.2022


pytaniapytania

2 0

Pomyślelibyście, że telefony mieszkańców do prezydenta i odpowiedzi prezydenta na zadane przez mieszkańców pytania, z wczoraj, to była inauguracja czyli miało to miejsce po raz pierwszy, w czwartek 19 maja 2022r. na elka.pl, nie będą mieszkańcom dostępne do odsłuchania? W Głogowie, na elka.pl/miedziowe.pl każdy może odsłuchać archiwalne takie audycje czyli telefony do prezydenta Głogowa i odpowiedzi prezydenta. W Lesznie - nie. Wszystko to, co było w internecie, jest stale dostępne. Wszędzie i wszystko, co dotyczy życia społecznego danego miasta, tylko nie w Lesznie. Gdzie jest kres takiego traktowania mieszkańców? 19:28, 20.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

hirhir

1 0

Do Olek ,człowieku ogarnij się za Tuska było 500 mld zadłużenia a teraz pis-iory 1 biliard 800 mld mówi to Tobie coś , chyba nie ,trzeba koniecznie odsunąć tą szkodliwą organizację od władzy .
Już nie wiem czy nie jest za późno bo możemy z tych tarapatów (czytaj zagrożenie kraju )nie wyjść . 21:27, 24.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

xdxd

0 0

PiS PO jedno zło. Precz 12:40, 25.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%