Zamknij
REKLAMA

Adam Mytych: Historia mordowania i niszczenia się powtarza (zdjęcia i film)

18:58, 01.08.2022 | lm, Fot. L. Matuszewska
Skomentuj
REKLAMA

Punktualnie o godz. 17 w całym Lesznie zawyły syreny alarmowe, a chwilę potem rozpoczęły się uroczystości upamiętniające rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia 1944 roku. Patriotyczna manifestacja i apel poległych odbyły się pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej przy ulicy Adama Mickiewicza.

Odśpiewano hymn narodowy, a biało-czerwona flaga została uroczyście wciągnięta na maszt stojący przy obelisku.

Wiceprezydent Adama Mytych w swoim wystąpieniu mówił o tym, że po 78. latach od wybuchu Powstania Warszawskiego wciąż toczy się dyskusja o tym, czy było ono konieczne, czy miało sens? Podkreślił, że ci, którzy odpowiedzieli na rozkaz dowódców i przystąpili do walki, kierowali się hasłem "Bóg, Honor, Ojczyzna".

- Przez 63 dni desperacko walczyli z bezwzględnym okupantem o wolność swojego ukochanego miasta i o wolność Polski - mówił wiceprezydent. - Powstanie Warszawskie wybuchło z potrzeby serca, z braku zgody na bestialskie traktowanie Polaków przez Niemców - podkreślał zwracają także uwagę na to, że powstańcy nie doczekali się pomocy ani od Armii Sowieckiej, ani od innych państw koalicji antyhitlerowskiej.

Powstanie Warszawskie zakończyło się 3 października 1944 roku klęską Polaków. Życie straciło około 200.000 osób, w tym większość byli to cywilni mieszkańcy Warszawy, a okupant w odwecie zdecydował o zrównaniu stolicy z ziemią. Dlatego, jak mówił wiceprezydent, o Powstaniu Warszawskim i jego bohaterach musimy pamiętać.

- Historia mordowania i niszczenia się powtarza. Dziś dzielni Ukraińcy postanowili stawić czoło sowieckim agresorom. Dlatego musimy wytrwać we wsparciu ich walki, musimy godzić się na konsekwencje takiej postawy. Musimy wspólnie z Ukraińcami dźwigać trud ich walki - podkreślał Adam Mytych. 

W Powstaniu Warszawskim brali udział leszczynianie: lotnik Józef Skorczyk oraz sanitariuszki Joanna Kiącka Fryczkowska i Jadwiga Podsiadłowska. 

- Tym, którzy mówili: "bez względu na konsekwencje chcemy i musimy spełnić swój obowiązek do końca", uczestnikom Powstania Warszawskiego, tym którzy zginęli i którzy są z nami, bohaterom Warszawy, bohaterom Polski - pamięć, cześć i chwała! 

W uroczystości wzięła udział kompania honorowa Wojska Polskiego - był apel poległych i salwa honorowa. A przybyłe delegacje władz samorządowych, państwowych, organizacji politycznych i społecznych złożyły pod pomnikiem kwiaty i zapaliły znicze. Leszczyńscy Patrioci, podczas hymnu narodowego, odpalili race.

Powstańcze piosenki wykonały mama i córka. To aktorka Teatru Miejskiego z Lesznie Agnieszka Gołaszewska i Julianna.

[FOTORELACJA]6760[/FOTORELACJA]

[WIDEO]709[/WIDEO]

 

 

(lm, Fot. L. Matuszewska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

RogerRoger

3 0

Tutaj, na leszno24, oraz na dwóch pozostałych leszczyńskich serwisach są artykuły o obchodach 78 rocznicy Powstania Warszawskiego. Bardzo dobrze, że są. Oby pamięć o tym wydarzeniu i tamtych Bohaterach nie została zamazana przez czas. 21:26, 01.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CzesioCzesio

1 0

Zdjęcie 45 dwóch przebierańców z policji jeden granat drugi szarak. W wojsku uczono CH..ale jednakowo. Nie mogli się dogadać czy mundurowka tego szarego poszła na inne cele niż granat. 17:41, 02.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%