Punktualnie o godz. 17 w całym Lesznie zawyły syreny alarmowe, a chwilę potem rozpoczęły się uroczystości upamiętniające rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia 1944 roku. Patriotyczna manifestacja i apel poległych odbyły się pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej przy ulicy Adama Mickiewicza.
Odśpiewano hymn narodowy, a biało-czerwona flaga została uroczyście wciągnięta na maszt stojący przy obelisku.
Wiceprezydent Adama Mytych w swoim wystąpieniu mówił o tym, że po 78. latach od wybuchu Powstania Warszawskiego wciąż toczy się dyskusja o tym, czy było ono konieczne, czy miało sens? Podkreślił, że ci, którzy odpowiedzieli na rozkaz dowódców i przystąpili do walki, kierowali się hasłem "Bóg, Honor, Ojczyzna".
- Przez 63 dni desperacko walczyli z bezwzględnym okupantem o wolność swojego ukochanego miasta i o wolność Polski - mówił wiceprezydent. - Powstanie Warszawskie wybuchło z potrzeby serca, z braku zgody na bestialskie traktowanie Polaków przez Niemców - podkreślał zwracają także uwagę na to, że powstańcy nie doczekali się pomocy ani od Armii Sowieckiej, ani od innych państw koalicji antyhitlerowskiej.
Powstanie Warszawskie zakończyło się 3 października 1944 roku klęską Polaków. Życie straciło około 200.000 osób, w tym większość byli to cywilni mieszkańcy Warszawy, a okupant w odwecie zdecydował o zrównaniu stolicy z ziemią. Dlatego, jak mówił wiceprezydent, o Powstaniu Warszawskim i jego bohaterach musimy pamiętać.
- Historia mordowania i niszczenia się powtarza. Dziś dzielni Ukraińcy postanowili stawić czoło sowieckim agresorom. Dlatego musimy wytrwać we wsparciu ich walki, musimy godzić się na konsekwencje takiej postawy. Musimy wspólnie z Ukraińcami dźwigać trud ich walki - podkreślał Adam Mytych.
W Powstaniu Warszawskim brali udział leszczynianie: lotnik Józef Skorczyk oraz sanitariuszki Joanna Kiącka Fryczkowska i Jadwiga Podsiadłowska.
- Tym, którzy mówili: "bez względu na konsekwencje chcemy i musimy spełnić swój obowiązek do końca", uczestnikom Powstania Warszawskiego, tym którzy zginęli i którzy są z nami, bohaterom Warszawy, bohaterom Polski - pamięć, cześć i chwała!
W uroczystości wzięła udział kompania honorowa Wojska Polskiego - był apel poległych i salwa honorowa. A przybyłe delegacje władz samorządowych, państwowych, organizacji politycznych i społecznych złożyły pod pomnikiem kwiaty i zapaliły znicze. Leszczyńscy Patrioci, podczas hymnu narodowego, odpalili race.
Powstańcze piosenki wykonały mama i córka. To aktorka Teatru Miejskiego z Lesznie Agnieszka Gołaszewska i Julianna.
[FOTORELACJA]6760[/FOTORELACJA]
[WIDEO]709[/WIDEO]
3 0
Tutaj, na leszno24, oraz na dwóch pozostałych leszczyńskich serwisach są artykuły o obchodach 78 rocznicy Powstania Warszawskiego. Bardzo dobrze, że są. Oby pamięć o tym wydarzeniu i tamtych Bohaterach nie została zamazana przez czas.
1 0
Zdjęcie 45 dwóch przebierańców z policji jeden granat drugi szarak. W wojsku uczono CH..ale jednakowo. Nie mogli się dogadać czy mundurowka tego szarego poszła na inne cele niż granat.