Otwierają się nowe perspektywy rozwoju leszczyńskiej uczelni imienia Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie, która za kilkanaście dni rozpoczyna nowy rok akademicki. Rozmawiamy o nich z rektorem dr. Januszem Połą, prof. PWSZ.
NAZWA UCZELNI SIĘ ZMIENI, ALE NIE MISJA - EDUKACJA I INTEGRACJA
- Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki od 1 października zmienia się nazwa uczelni, która nie będzie już funkcjonowała jako Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, ale Akademia Nauk Stosowanych im. Jana Amosa Komeńskiego. Czemu służy ta zmiana?
- Przekształcenie w Akademię Nauk Stosowanych było możliwe dzięki spełnieniu przez uczelnię określonych przepisami prawa wymogów formalnych, a więc funkcjonowania minimum 10 lat na rynku szkolnictwa wyższego, prowadzenia kierunków medycznych lub technicznych oraz studiów stacjonarnych i studiów pierwszego lub drugiego stopnia lub jednolitych magisterskich na co najmniej 5 kierunkach studiów, posiadanie minimum 50 procent własnej kadry akademickiej oraz wykazanie się pozytywnymi akredytacjami Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Z możliwości przekształcenia skorzystało więcej publicznych uczelni zawodowych i uważam, że to proces, który dowartościowuje potencjał uczelni takich jak nasza.
Chcemy wykorzystać zmianę nazwy, bo po pierwsze podnosi prestiż uczelni, stanie się jeszcze bardziej rozpoznawalna i umożliwi powrót do prowadzenia kierunków nauczycielskich. Od wielu lat wszelkie nasze działania prowadzone są przecież w kierunku wypracowania takiego modelu kształcenia, który odpowiada na potrzeby naszego regionu, zapewniając przedsiębiorstwom ziemi leszczyńskiej odpowiednio przygotowane, wysoko kwalifikowane kadry pracowników. W tym sensie zmiana nazwy uczelni ma głębokie uzasadnienie merytoryczne, a co za tym idzie, niesie ze sobą konkretne korzyści. Po pierwsze dla nas samych tworzy wyraźniejszą tożsamość i zarazem precyzuje cele, do których dążymy. Służy zatem doskonaleniu jakości kształcenia poprzez jego jeszcze silniejsze nakierowanie na praktyczny aspekt nauczania. Po drugie, nowa nazwa stanie się mocnym sygnałem dla leszczyńskich przedsiębiorców, że uczelnia jest kuźnią kadr dla gospodarki i administracji, zapewniając najwyższe akademickie standardy nauczania.
- Zakończyła się rekrutacja. Jaki jest jej efekt?
- W obecnym roku akademickim nabór na poszczególne kierunki jest porównywalny liczbowo z rokiem ubiegłym. W sumie na przełomie roku 2022/2023 nasza uczelnia będzie miała prawie 400 nowo przyjętych studentów. Wynik rekrutacji nas zadowala. Czekamy jeszcze na wyniki poprawkowych egzaminów maturalnych, po których może się zwiększyć liczba przyjętych na uczelnię.
- Na teraz które kierunki mają największą obsadę?
- Największym zainteresowaniem w tym roku akademickim cieszą się kierunki: fizjoterapia - jednolite studia magisterskie – 46 osób przyjętych, pielęgniarstwo – 40 osób przyjętych oraz ekonomia – na studiach stacjonarnych i niestacjonarna po 37 osób przyjętych. Ponad 40 procent stanowią studenci z Leszna, pozostałe 60 procent to młodzi ludzie z regionu.
Podkreślę, poziom kształcenia w naszej uczelni niczym się nie różni od oferowanego w dużych ośrodkach akademickich, z tego względu, że wielu znakomitych nauczycieli akademickich jest równocześnie wykładowcami u nas. Wyróżnia nas natomiast to, że praktycznie przygotowujemy do konkretnego zawodu.
Zacytuję słowa Komeńskiego: „Nic w umyśle nie jest co nie przechodzi przez zmysły”. To motto naszej uczelni, które potwierdza, że jesteśmy uczelnią praktyczną i naszą siłą są znakomici praktycy w roli wykładowców. Dodam, że zmiana nazwy na Akademia Nauk Stosowanych nie zachwieje realizacją programu studiów dualnych.
- Jakiś czas temu mówił pan o budowaniu bazy sportowej dla uczelni. Na jakim etapie jest to teraz?
- Nasza społeczność akademicka od wielu lat czeka na budowę hali sportowej. Mamy salę gimnastyczną, a chcemy mieć obiekt z dużymi możliwościami, który będzie służył studentom wychowania fizycznego, a jednocześnie społeczności akademickiej, studentom wszystkich kierunków i pracownikom. Mam więc nadzieję, że nowy obiekt przyczyni się nie tylko do utrzymania wysokiego poziomu usportowienia, o którym świadczą wielokrotnie zajmowane pierwsze miejsca w rankingu najbardziej usportowionych PWSZ-etów. Hala sportowa pozwoli jeszcze bardziej rozwinąć skrzydła naszej sportowo uzdolnionej młodzieży.
- Uczelnia dysponuje ogromnym budynkiem, a koszty mediów rosną.
- Uczelnia w tym roku otrzymała zwiększoną subwencję z przeznaczeniem na przewidywane zwiększenie kosztów energii. Budynek główny jest po termomodernizacji, a budynek domu studenckiego jest właśnie modernizowany, co ma istotny wpływ na ogrzewanie. Oczywiście przygotowujemy także program oszczędzania energii we wszystkich obiektach Uczelni.
- Jakie są plany uczelni na ten rok akademicki? Czy będą jakieś wydarzenia, na które szczególnie chce pan zwrócić uwagę?
- Oczywiście pierwszym ważnym wydarzeniem jest Inauguracja Roku Akademickiego Akademii Nauk Stosowanych, która odbędzie się 13 października. Poprzez akt immatrykulacji studenci pierwszego roku stają się pełnoprawnymi członkami naszej wspólnoty akademickiej. Jest to symboliczny dzień rozpoczynający nasz kolejny rok pracy.
20 października zapraszamy na targi „W drodze do sukcesu”, których celem jest zapoznanie młodzieży szkolnej i studenckiej z ofertą pracy, praktyk i możliwości samorozwoju w mieście i powiecie. Prezentacja instytucji, firm, urzędów, a więc całego otoczenia biznesowo – kulturowego miasta, może pomóc w wyborze własnej ścieżki rozwoju oraz planowaniu jej dalszych etapów. Sukces młodych ludzi w przyszłości to przecież także nasz sukces.
Instytut Pedagogiczny przygotowuje konferencję dla kadry pedagogicznej pod tytułem „Mózg w szkole – dobrostan uczniów, nauczycieli i rodziców. O potrzebie trójstronnej współpracy”, która odbędzie się 22 października.
Samorząd Studencki złożył propozycję powołania Klubu Morsa. Jesteśmy w trakcie ustaleń harmonogramu pracy Samorządu Studenckiego i organizacji wydarzeń studenckich w nowym roku akademickim. Zapewne, tak jak w zeszłym roku planowe jest aktywne uczestniczenie w konferencjach regionalnych i ogólnopolskich parlamentu studenckiego. Tradycyjnie odbędą się: Dzień Studenta i Akademii, Mikołajki, a także Drzwi Otwarte w formie zdalnej.
Podczas Dnia Patrona zaprezentujemy nowy sztandar Uczelni.
- Został pan przewodniczącym Związku Wielkopolskich Publicznych Uczelni Zawodowych – czy to dobrze dla naszej uczelni? W ciągu dwuletniej kadencji jakie będą pana priorytety?
- Związek Wielkopolskich Publicznych Uczelni Zawodowych tworzy pięć uczelni – Gniezno, Konin, Kalisz, Piła i Leszno. Współpraca między nimi odbywa się z coraz większym zaangażowaniem wszystkich stron. Wymiana doświadczeń i wzajemne wsparcie są atutami związku. To bardzo dobrze rokuje na przyszłość. W tym roku wydaliśmy w formie pliku PDF informator edukacyjny dla kandydatów na studia na rok akademicki 2022/2023. W jednej broszurze przedstawiona została oferta edukacyjna pięciu uczelni. Nieco wcześniej odbyło się w leszczyńskim PWSZ-ecie spotkanie kierowników Działów Nauki i Współpracy z Zagranicą, prorektorów oraz przedstawicieli bibliotek szkół wyższych tworzących związek. Podobne spotkania innych działów oraz przedstawicieli Samorządu Studenckiego odbyły się w Gnieźnie, Kaliszu, Pile i Koninie. Natomiast 27 czerwca podjęto uchwałę w sprawie zaopiniowania powołania Rady Naukowej Wydawnictwa ZWPUZ. Celem będzie wydawanie i rozpowszechnianie prac naukowych, materiałów informacyjnych oraz innych opracowań służących potrzebom i rozwojowi członków związku.
Moje działania skoncentruję na większej integracji studentów naszego związku poprzez organizację festynów sportowych, wymiany doświadczeń członków kół naukowych i studentów poszczególnych kierunków oraz spotkań uczestników programu Erasmus+. Zamierzam położyć nacisk na integrację studentów, zacznę od sportowej, organizując nie zawody, a festyny sportowe z udziałem młodzieży naszej i pozostałych czterech uczelni. Chcę postawić na wzajemne poznanie się studentów, chociażby przez wspólne Juwenalia w jednym czy drugim ośrodku.
- Co na to studenci?
- Mamy świetny Samorząd Studencki z przewodniczącą Klaudią Pajzderską na czele. Studenci są bardzo zaangażowani, nie tylko kontynuują akcje z poprzednich lat, ale i proponują nowe działania i aktywności. Dlatego o wiele łatwiej będzie mi wypełniać funkcję przewodniczącego Związku Wielkopolskich Uczelni Publicznych mając wsparcie ze strony Samorządu Studenckiego.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz