Zamknij
REKLAMA

Niecodzienny zabieg w leszczyńskim szpitalu. Pacjent wrócił do pracy na platformie wiertniczej (zdjęcia)

13.00, 21.09.2022 J.W. Fot. Andrzej Cieślik WSZ Leszno
Skomentuj
REKLAMA

Niedawno na Oddziale Neurochirurgicznym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie wykonano dość rzadki zabieg kranioplastyki. Lecznica pochwaliła się operacją na swoim profilu na facebooku.

Kranioplastyka to zabieg chirurgiczny polegający na naprawie ubytków czaszki spowodowanych wcześniejszymi urazami, nowotworami czy ropieniem albo operacjami. Ubytek czaszki wypełnia się np. kawałkiem kości pobranej od samego pacjenta lub materiałem syntetycznym (implantem).

Zabieg wykonuje się poprzez nacięcie i odpreparowanie skóry głowy po podaniu pacjentowi środków znieczulających i antybiotyków. Mięsień skroniowy zostaje odwarstwiony, a wszystkie otaczające tkanki miękkie są usuwane, odsłaniając w ten sposób całkowicie ubytek czaszki. Płat kranioplastyki dopasowuje się i mocuje na ubytku czaszki. Rana jest następnie starannie zaszywana zwykle z pozostawieniem drenu do odpływu wydzieliny i krwi.

- Pacjent, który był operowany w Lesznie został znaleziony nieprzytomny w Krakowie. Był po urazie. W krakowskim szpitalu usunięto mu krwiak przymózgowy i kość z powodu pourazowego obrzęku złośliwego mózgu - mówi Katarzyna Świątkowska-Wróblewska, lekarka z oddziału neurochirurgicznego, która wykonała zabieg kranioplastyki. - Później został zakwalifikowany do rekonstrukcji czaszki metodą dopasowania elementu wypełniającego ubytek - implantu wykonanego w technice 3D.

Operacja w Lesznie przebiegła gładko, bez powikłań, w dodatku z dobrym efektem kosmetycznym. Pacjent wrócił do pracy na platformie wiertniczej za granicą - to praca z ryzykiem doznania urazu, dlatego jego powrót do aktywności zawodowej był uzależniony od wykonania rekonstrukcji czaszki i osłonięcia mózgu implantem.

(J.W. Fot. Andrzej Cieślik WSZ Leszno)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

Pacjent Pacjent

2 1

Byłem leczony na tym oddziale kilka lat temu. Inny świat, super personel i opieka. 09:33, 22.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dyziodyzio

3 2

mi jądra i penisa tam przeszczepili i doczekałem się kilku dzieci dziękuję leszczyńskiemu szpitalowi , 13:32, 23.09.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

dagadaga

2 0

kolejnego? napisz coś więcej 15:17, 23.09.2022


REKLAMA
0%