Zamknij
REKLAMA

W sobotę w Lesznie będą kręcić film. Tragiczne sceny rozegrają się na placu Kościuszki

14.27, 21.09.2022 lm, Fot. IPN
Skomentuj
REKLAMA

W sobotę, 24 września - przez cały dzień - na terenie Leszna będą kręcone zdjęcia do filmu dokumentalnego o życiu Leona Rozpendowskiego. Najbardziej dramatyczne sceny rejestrowane będą na placu Tadeusza Kościuszki, pod murami dawnego aresztu śledczego.

Przypomnijmy, że rok 2022 w Lesznie jest Rokiem Leona Rozpendowskiego, artysty malarza.  W tym roku przypada 125. rocznica jego urodzin i 50. rocznica tragicznej śmierci.

Jednym z elementów obchodów Roku Leona Rozpendowskiego ma być film dokumentalny obrazujący jego życie. Zdjęcia będą kręcone w najbliższą sobotę. O godz. 10 filmowcy chcą nagrać dramatyczne sceny, jakie rozegrały się pod murem dawnego aresztu śledczego na placu Tadeusza Kościuszki. To wydarzenie z 21 października 1939 roku, kiedy to Niemcy rozstrzelali 20 obywateli Leszna i okolic. Do tych scen poszukiwani byli statyści, o czym informowaliśmy niedawno na portalu. Mają oni odegrać rolę mieszkańców Leszna - świadków egzekucji.

- Zdjęcia do filmu o Leonie Rozpendowskim będą kręcone w sobotę przez cały dzień - mówi Leszek Szabłowski, pełnomocnik ds. komunikacji w Urzędzie Miasta Leszna, odpowiedzialny za projekt filmowy. - Ekipa filmowa i rekonstrukcyjna będzie pracować w różnych częściach Leszna.

W związku z pracami nad filmem na ulicach Leszna można będzie zobaczyć aktorów w mundurach wojsk niemieckich z czasów II wojny światowej i okupacji hitlerowskiej.

Scenariusz do dokumentu napisał Leszek Szabłowski. Reżyserami filmu są Leszek Szabłowski i Piotr Świdziński. W dokumencie wystąpi grupa rekonstrukcyjna Szkoły Kryptologów z Lubonia pod kierownictwem Anity Plumińskiej-Mieloch.

Na zdjęciu: fotografia z egzekucji z 21 października 1939 roku w Lesznie. Leon Rozpendowski przyczynił się do tego, że zdjęcia z tego wydarzenia przetrwały do dnia dzisiejszego.

(lm, Fot. IPN )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

??

5 0

Kto jest producentem tego filmu?
18:50, 21.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AnGerAnGer

5 1

Chętnie poznałabym więcej szczegółów np. w jakich godzinach można zobaczyć to kręcenie filmu w Lesznie. Tu tak mało się dzieje... Zawsze to jakaś atrakcja. 19:24, 21.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%