Zamknij

Scena egzekucji 20 leszczynian wywołała ogromne emocje (zdjęcia, film)

16:35, 24.09.2022 Aktualizacja: 07:56, 27.09.2022
Skomentuj

Jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Leszna, rozstrzelanie 20 leszczynian pod murem aresztu przy Placu Kościuszki będzie elementem filmowej opowieści o Leonie Rozpendowskim. Fragment filmu dotyczących hitlerowskiej zbrodni leszczynianie będą mieli okazję obejrzeć w rocznicę tego wydarzenia, 21 października br.

Trwa Rok Leona Rozpendowskiego, wybitnego leszczyńskiego malarza. To jemu leszczynianie i historycy mogą zawdzięczać zdobycie zdjęć dokumentujących zbrodnię dokonaną przez Niemców na 20 leszczynianach 21 października 1939 roku.

W sobotnie przedpołudnie zrealizowano zdjęcia do najtrudniejszego fragmentu filmu przedstawiającego zbrodnię na Placu Kościuszki. Doskonale do swych ról przygotowali się leszczynianie (także liczna grupa mieszkańców Wilkowic), biorący udział jako statyści. Niewątpliwie najtrudniejsze zadanie mieli mężczyźni odgrywający rolę leszczynian skazanych na śmierć. Był wśród nich Andrzej Samolewski, którego dziadek Stefan został rozstrzelany za swą powstańczą działalność.

- Dziadek, Stefan Samolewski był przewodniczącym Związku Powstańców Wielkopolskich na okręg leszczyński. Takich ludzi Niemcy mieli w swoich dokumentach, jako pierwszych do zgładzenia - wspomina Andrzej Samolewski. - Rodzina mieszkała wtedy przy ul. Narutowicza. Niemieccy żołnierze zabrali go z domu 18 października. Na egzekucję przypędzono rodziny, także babcię z dziećmi. Mój ojciec miał wtedy 6 lat, a jego bracia 8  i 10 lat. Dziś to był niby tylko film, ale stając przed plutonem egzekucyjnym i słysząc salwę dokładnie poczułem, co odczuwał wtedy dziadek i patrząca na jego śmierć rodzina.

Cały film o Leonie Rozpędowskim będzie miał około 45 minut, a poświęcona rozstrzelaniu leszczynian część - około 15 minut.

- Będziemy się starali, aby część filmu opowiadająca historię związaną z zamordowaniem leszczynian, została zaprezentowana już w najbliższą rocznicę tego wydarzenia, czyli 21 października - wyjaśnia Leszek Szabłowski, współreżyser filmu.

[FOTORELACJA]6862[/FOTORELACJA]

[WIDEO]756[/WIDEO]

 

 

(JAC, Fot. J. Kuik)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

HipstorykHipstoryk

10 0

na byłej szosie 5 w lesie między rydzyną a leszniem niema już zadnej tablicy informacyjnej o mogile w lesie w stronę torów kolejowych ,niewolno oznaczać miejsc niewygodnych uni europejskiej czytaj Niemiec

20:04, 24.09.2022
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Polityczna poprawnośPolityczna poprawnoś

4 0

Na tamtych niemców teraz trzeba mówić "naziści".

01:51, 25.09.2022

OWPOWP

4 2

czyli niemcy to naziści Polacy to antysemici ,a co z obywatelami Polskimi narodowości żydowskiej ?w roku 1939 niebyło państwa izrael,obywatele polscy narodowości żydowskiej służyli w polskiej armi w czasie napadu Nazistów na polskę ,nazisci strzelali tylko do obywateli izraela innych oszczędzali?

15:52, 25.09.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

halohalohalohalo

2 0

halo szpicbrudka wiecie ze polskę czeka wypłata reparacji wojennych izraelowi?za utracony majątek w czasie 2 wojny światowej,to co zabrali i zniszczyli Niemcy i Sowieci my Polacy zapłacimy Żydowskim mieszkańcom Izraela

07:51, 26.09.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%