Służbę w Wojsku Polskim zakończył podpułkownik Daniel Katarzyński, dowódca 1. Leszczyńskiego Dywizjonu Przeciwlotniczego i jednocześnie dowódca Garnizonu Leszno. Do czasu powołania nowego szefa Dywizjonu obowiązki dowódcy będzie pełnił major Wiktor Rusinek, który do tej pory był zastępcą podpułkownika Katarzyńskiego.
Przekazanie tych obowiązków odbyło się w czwartek, 29 września na uroczystej zbiórce pierwszego dywizjonu. W tym wydarzeniu uczestniczyli m.in.: pułkownik Piotr Jaraczewski – zastępca dowódcy 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego, prezydent Leszna Łukasz Borowiak i jego zastępca Piotr Jóźwiak, czy pułkownik w stanie spoczynku Mirosław Rochmankowski, były wieloletni dowódca 69. Pułku Przeciwlotniczego.
Daniel Katarzyński pochodzi z Kąkolewa. Po studiach służył w dywizjonie rakietowym w Pszczynie. Pod koniec roku 1998 przeniósł się do Garnizonu Leszno, gdzie funkcjonował 69. Pułk Przeciwlotniczy. Był w nim przez 9 lat dowódcą baterii dowodzenia. Na przełomie 2003 i 2004 roku poleciał do Ameryki. Szkolenie, które przeszedł w USA, przydało się mu na misjach wojskowych. Z tej ostatniej wrócił w 2011 roku.
Z chwilą rozformowania pułku w Lesznie jego stanowisko - oficera łącznikowego tłumacza - przeniesiono do Czerwieńska. Później kilka razy zmieniał miejsce pracy. W lipcu 2019 roku, pod koniec służby w Turcji (był tam specjalistą od obrony przeciwlotniczej w ramach NATO-owskiego Dowództwa Wojsk Lądowych) dostał rozkaz wyznaczający go na dowódcę dywizjonu w Lesznie wraz z awansem na stopień podpułkownika. Dowódcą 1. Dywizjonu Przeciwlotniczego i zarazem dowódcą Garnizonu Leszno był od połowy sierpnia 2019 roku.
Z najważniejszych przedsięwzięć zrealizowanych w minionych 3 latach wymienia m.in. rakietowe strzelania bojowe dywizjonu oraz obchody stulecia garnizonu Leszno. Ponadto coroczne obchody święta 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich, czy odsłonięcie w koszarach odtworzonego pomnika żołnierzy 55 Poznańskiego Pułku Piechoty.
- Moją osobistą inicjatywą było natomiast organizowanie w tym roku i dwóch poprzednich latach "Rajdu na Wschowę" upamiętniającego wypad leszczyńskich żołnierzy z 55. Poznańskiego Pułku Piechoty na niemieckie miasto Fraustadt, czyli obecną Wschowę. Mam nadzieję, że pamięć o tym wydarzeniu będzie kultywowana.
[FOTORELACJA]6871[/FOTORELACJA]
Czesio20:15, 29.09.2022
Że też nie poczekał na stopień generalski za mało wciskał zupak...
Szeregowy 19:21, 30.09.2022
Dca garnizonu a sp...przed świętem pułkowym
1 1
zniszczył dywizjon i odchodzi.. zaraz następny przyjdzie, który ten dywizjon zamknie bo nikt nie będzie chciał być przez niego dowodzonym...