Zamknij
REKLAMA

Jak zadbać o majątek rodziny i firmy w czasie kryzysu? Zapytaj notariusza

06.41, 24.11.2022 J.W. Fot. Freepik Aktualizacja: 09.17, 24.11.2022
Skomentuj
REKLAMA

W sobotę, 26 listopada odbędzie się 13. edycja Dnia Otwartego Notariatu, największej akcji edukacyjnej organizowanej przez samorząd notarialny. W całej Polsce notariusze będą udzielali zainteresowanym osobom bezpłatnych informacji prawnych. Mogą z nich skorzystać także mieszkańcy Leszna i okolic.
Dzień Otwarty Notariatu organizowany przez Krajową Radę Notarialną i rady izb notarialnych odbędzie się w godz. 10-16. Tym razem pod hasłem „Porozmawiaj z notariuszem, jak ochronić majątek rodziny i firmy w czasie kryzysu”. Nie ogranicza on wachlarza pytań, jakie będzie można zadać notariuszom. Będą oni służyć wsparciem we wszystkich sprawach, jakie na co dzień można załatwić w kancelarii notarialnej.

O co będzie można zapytać notariusza?

– O wszystkie sprawy, jakie na co dzień można załatwić w kancelarii notarialnej – mówi Małgorzata Muszalska, ogólnopolska koordynatorka Dnia Otwartego Notariatu. - Najczęściej są to szeroko pojęte sprawy majątkowe, umowy kupna i sprzedaży, darowizny oraz zagadnienia związane z dziedziczeniem, takie jak sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia, dokonanie działu spadku czy też odrzucenie spadku. Wiele osób nie wie, że część tych czynności można dokonać w kancelarii notarialnej bez konieczności udawania się do sądu.

Odnosząc się do hasła tegorocznego Dnia Otwartego Notariatu, jak ochronić majątek rodziny i firmy w czasie kryzysu?

- Z perspektywy kancelarii notarialnej obserwujemy, jak sytuacje kryzysowe mobilizują do poszukiwania sposobów lepszego zabezpieczenia majątku – mówi notariusz Szymon Kołodziej, rzecznik prasowy Krajowej Rady Notarialnej. - Na przykład pandemia spowodowała, że coraz więcej osób – i to w coraz młodszym wieku – podejmuje decyzję o spisaniu testamentu, często w formie aktu notarialnego. Również wojna w Ukrainie i powoli odczuwalny kryzys gospodarczy powodują, że szukamy skutecznych sposobów, by jak najlepiej zadbać o majątek rodziny i firmy. Właśnie tu z pomocą może przyjść notariusz.

Temat tegorocznego Dnia Otwartego Notariatu jest okazją, by przypomnieć, że katalog umów i czynności notarialnych jest bardzo szeroki i dalece wykracza poza czynności, które są powszechnie kojarzone z notariatem, jak umowy kupna i  sprzedaży, testamenty czy pełnomocnictwa. Mieszczą się w nim także takie czynności jak małżeńskie umowy majątkowe ustanawiające  rozdzielność majątkową, umowa o podział majątku wspólnego pozwalająca uniknąć długotrwałego i niekiedy bardzo trudnego dla małżonków lub byłych małżonków postępowania przed sądem czy czynności związane z ustanowieniem zarządu sukcesyjnego po śmierci przedsiębiorcy umożliwiające kontynuację działalności gospodarczej.

Jeśli ktoś nie ma możliwości przyjść do kancelarii notarialnej, informacje prawne będzie mógł uzyskać w sobotę w godzinach 10–16 także na Messengerze i w trakcie streamingu: na facebookowym profilu Porozmawiaj z Notariuszem. Z kolei telefonicznie mieszkańcy Wielkopolski, a więc także Leszna i okolic mogą dzwonić pod nr 61 669 87 03.

Już po raz trzeci notariuszom w czasie Dnia Otwartego Notariatu towarzyszyć będą eksperci z Biura Rzecznika Finansowego, którzy odpowiedzą na pytania z zakresu finansów osobistych (pożyczek, umów kredytowych) i ubezpieczeń. Ponadto ponownie dyżur będą pełnić eksperci z Wydziału Pozasądowego Rozwiązywania Sporów Rzecznika Finansowego, którzy przedstawią zalety i możliwości polubownych rozstrzygnięć w sporach z instytucjami finansowymi. Kontakt z ekspertami z Biura Rzecznika Finansowego: 22 123 43 21

Aby porozmawiać z notariuszem i uzyskać poradę, można telefonować nie tylko na wielkopolski numer, ale także na inne w całym kraju, bowiem nie ma rejonizacji. Pod każdym z wymienionych poniżej numerów notariusze udzielą niezbędnych informacji.

Numery telefonów do kontaktu z notariuszami (oprócz Wielkopolski):
85 688 13 11
58 727 35 99
32 441 82 45
12 442 95 08
81 475 41 19
42 620 09 05
17 283 25 14
91 443 55 81
22 292 66 89
71 738 12 01

Dzień Otwarty Notariatu odbędzie się także po ukraińsku, co jest spowodowane tym, że coraz więcej obywateli Ukrainy dokonuje czynności w kancelariach notarialnych w Polsce. Kontakt dla obywateli Ukrainy (rozmowy za pośrednictwem tłumaczy): 22 100 83 89.

 

(J.W. Fot. Freepik)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%