Zamknij
REKLAMA

Aktywni mieszkańcy w gminie Święciechowa (zdjęcia)

11.12, 30.11.2022 Materiał partnera Aktualizacja: 13.33, 01.12.2022
Skomentuj
REKLAMA

O tym, że współpraca ma sens i jakie korzyści płyną z budowania lokalnego partnerstwa opowiedzieć mogą uczestnicy projektu „KonsultujeMY, WspółpracujeMY, DziałaMY!”, który realizowany jest przez Fundację Sztuka.

Zaproszono do niego, przedstawicieli organizacji pozarządowych z gminy Święciechowa.

- Zależy nam, by organizacje pozarządowe działające tak aktywnie na co dzień, na rzecz mieszkańców swoich sołectw, zrobiły krok dalej, czyli zainicjowały i pielęgnowały współpracę pomiędzy sobą, poznały się bliżej i wzajemnie sobie pomagały. Liderzy i członkowie organizacji społecznych dowiedzieli się między innymi w praktyczny sposób jak funkcjonuje lokalne partnerstwo, co można zyskać oraz jakie są wyzwania takiej formy współpracy - podkreśla Mikołaj Kostaniak, koordynator projektu.

W ramach przedsięwzięcia, poza wsparciem w bieżącym funkcjonowaniu, organizacje zostały objęte indywidualną pomocą mentorki oraz otrzymały wsparcie finansowe na realizację społecznych inicjatyw – a było ich aż 10.

„Historyczny Jesienny Marsz Międzypokoleniowy Nordic Walking” przygotowała grupa seniorów z Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział w Święciechowie. Na początku października br. ulicami wsi Długie Stare mieszkańcy wspólnie przemierzyli trasę ponad 4 km, gdzie zatrzymywali się w charakterystycznych dla wsi miejscach i wspominali ich historię oraz związane z nimi wydarzenia. Marsz przyciągnął za równo młodszych jak i starszych mieszkańców gminy Święciechowa, co było założeniem inicjatywy.

Dzięki współpracy i zaangażowaniu wolontariuszy, Stowarzyszenie MOŻEMY zaprosiło dzieci na spektakl i kreatywne warsztaty. Przedstawienie nie tylko bawiło widzów, ale dało możliwość zebranym dzieciom w jego aktywnym udziale.

- Udział w projekcie dał mi możliwość zrealizowania inicjatywy, która dawno chodziła mi po głowie i było to zorganizowanie przedstawienia teatralnego dla dzieci. Nie udałoby się to, gdyby nie współpraca Stowarzyszenia "MOŻEMY" z OSP w Trzebinach i Sołectwem Trzebiny, bo to tam wydarzenie miało miejsce. Szkolenia oraz wyjazd studyjny na którym mieliśmy możliwość poznania działań innych organizacji, poszerzył moje pojęcie o tym, jak bardzo trzeci sektor może wpływać na jakość życia mieszkańców, na jaką skalę można działać i jak organizacja może pozytywnie wpłynąć na wizerunek gminy, tak że staje się ona rozpoznawalna w całej Polsce albo i na świecie - mówi Beata Tycner, liderka inicjatywy.

To tylko przykładowe działania w ramach projektu Fundacji Sztuka. Część inicjatyw jeszcze jest realizowanych, a każda z nich jest otwarta dla mieszkańców.

Efektem podsumowującym kilkumiesięczny projekt będzie zawiązanie lokalnego partnerstwa pomiędzy organizacjami pozarządowymi z gminy Święciechowa, a także organizacja wspólnego wydarzenia. Już w niedzielę, 11 grudnia w godz. 14:00-17:00 organizatorzy zapraszają na Rynek w Święciechowie, gdzie odbędzie się Świąteczny Jarmark Pomysłów. Jest to o tyle wyjątkowe wydarzenie, że wystawcami są lokalne stowarzyszenia, fundacje, koła gospodyń wiejskich i ochotnicze straże pożarne - nie tylko prezentują swoją działalność, ale zapewniają wiele atrakcji - m.in. prowadzą warsztaty rękodzielnicze i przygotowują świąteczne potrawy.

Spotkania organizacji w gminie Święciechowa cechują się dużym zaangażowaniem.

Z lokalnej inicjatywy w Trzebinach korzystały całe rodziny.

Inicjatywa w Długiem Starem połączyła w sobie elementy historii i sportu.

 

(Materiał partnera)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%