Tyle funduszy unijnych rozdysponowanych przez Wielkopolski Urząd Marszałkowski w Poznaniu trafiło w ciągu niemal 20 lat do miasta i gminy Bojanowo. Dzięki nim wiele obiektów, czy dróg przeszło metamorfozę. Dzięki nim gmina wypiękniała, a korzyści odnieśli jej mieszkańcy.
Wśród nich są kierowcy – im jeździ się lepiej, wygodniej na przebudowanych drogach. Jedną z nich jest gminna droga Trzebosz-Pakówka, na jej modernizację gmina otrzymała w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego ponad 600 tysięcy złotych, a cały koszt inwestycji wyniósł trochę ponad 800 tysięcy złotych. Jeszcze więcej, bo ponad 2 miliony złotych kosztowała przebudowa drogi Zaborowice-Trzebosz, a dofinansowanie unijne wyniosło prawie 1,4 miliona złotych.
- Środki Urzędu Marszałkowskiego pozwoliły nam także przebudować gminne drogi w Golinie Wielkiej, Sułowie Małym i Giżynie, ulicę Kwiatową w Gołaszynie, drogę łączącą Wydartowo Pierwsze z Golinką oraz odcinki pomiędzy Gołaszynem i ulicami Leśną i Kasztanową w Bojanowie - mówi Maciej Dubiel, burmistrz Bojanowa. - Dofinansowanie do tych zadań wyniosło nawet ponad 50 procent.
Fundusze unijne przysłużyły się także do tego, że społeczność wiejska znalazła się bliżej kultury - taką nazwę miał projekt w ramach Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, z którego gmina otrzymała dofinansowanie na przebudowę i remont świetlic wiejskich w Kawczu, Sowinach, Golince i Czechnowie. Obiekty przeszły gruntowną modernizację, w każdym z nich roboty budowlane obejmowały m.in. dach, komin, stolarkę okienną i drzwiową, posadzki, tynki wewnętrzne, elewację itp. Do tego doszły nowe instalacje (sanitarne, kanalizacyjne, wentylacyjne, wodociągowe, elektryczne) oraz wyposażenie świetlic. Łączny koszt przebudowy obiektów wyniósł około 590 tysięcy złotych, a dofinansowanie niemal ćwierć miliona złotych.
Z podobnego projektu zostały wybudowane i wyposażone świetlice wiejskie w Giżynie (koszt inwestycji wyniósł prawie 451 tysięcy złotych, a dofinansowanie prawie 281 tysięcy złotych) i Sułowie Małym (koszt ponad 482 tysiące złotych, dofinansowanie około 226 tysięcy złotych)
- Kolejne świetlice wiejskie gmina przebudowała i wyremontowała w Trzeboszu, Zaborowicach, Wydartowie I, Golinie Wielkiej i Gościejewicach - dodaje burmistrz Bojanowa. - Obiekty wypiękniały, zyskały na funkcjonalności, otrzymały nowe instalacje i wyposażenie. Łączny koszt tych inwestycji wyniósł 734 tysiące złotych, a dofinansowanie unijne ponad 467 tysięcy złotych. Poprzez Urząd Marszałkowski dostaliśmy także dofinansowanie kosztów remontu świetlicy w Tarchalinie wraz z zagospodarowaniem jej otoczenia, wymiany okien w świetlicy w Gołaszynie oraz zagospodarowania otoczenia świetlicy wiejskiej w Kawczu wraz z budową ścieżki pieszo-rowerowej. Dotacje pokryły 50-65 procent kosztów tych zadań.
Dzięki unijnemu dofinansowaniu gmina przeprowadziła także rewitalizację parku im. Kosynierów w Bojanowie (powstał w nim skatepark, plac zabaw, siłownia) oraz remont amfiteatru i stadionu w Bojanowie. Łączny koszt inwestycji wyniósł ponad 672 tysiące złotych, a dofinansowanie przekazane przez Urząd Marszałkowski - prawie 261 tysięcy złotych.
Unijna dotacja pozwoliła także na rewitalizację parku im. Stefana Bojanowskiego wraz z remontem remizy. Wyremontowano ścieżki spacerowe, zamontowano ławki, kosze na śmieci, odrestaurowano obelisk z piaskowca upamiętniający założyciela Bojanowa, urządzono plac zabaw. Inwestycja kosztowała ponad 320 tysięcy złotych, a dofinansowanie z programu Leader w ramach PROW wyniosło ponad 189 tysięcy złotych.
Jednymi z największych inwestycji w gminie były budowy kanalizacji sanitarnych wraz z przepompowniami. Wykonano je w Golinie Wielkiej i Golince (koszt wyniósł ponad 4 miliony złotych, natomiast dofinansowanie sięgnęło niemal 2 milionów złotych), Gołaszynie i Tarchalinie (koszt prawie 2 miliony złotych, dofinansowanie ponad 1 milion złotych).
Gospodarce odpadowej w gminie Bojanowo przydała się także śmieciarka – zakupiono ją za prawie 412 tysięcy złotych, przy czym Urząd Marszałkowski przekazał na ten cel prawie 168 tysięcy złotych.
Z udziałem funduszy unijnych wykonano również remont Domu Kultury w Bojanowie i zakupiono sprzęt nagłaśniający. Inwestycja kosztowała prawie 131 tysięcy złotych, a Urząd Marszałkowski przekazał na nią ponad 81 tysięcy złotych.
Kulturze przysłużyło się również wydanie publikacji pt. ,,Pocztówkowe sentymentalia. Gmina Bojanowo”. W ramach projektu dotyczącego zachowania lokalnego dziedzictwa kulturowego i historycznego gmina otrzymała na ten piękny album ponad 22 tysiące złotych, co stanowiło 70% kosztów. Dofinansowanie unijne pozwoliło także na wydanie folderu reklamowego Bojanowa i kolejnego zeszytu Szkiców Bojanowskich. W tym przypadku dotacje pokryły 70-80% kosztów.
Dofinansowanie unijne przekazane przez Urząd Marszałkowski pozwoliło zrealizować wiele innych inwestycji, na przykład budowę drewnianej wiaty służącej rozrywce i rekreacji mieszkańców Tarchalina, budowę wielofunkcyjnego boiska sportowego w Golinie Wielkiej (272 tysiące złotych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich), budowę miejsc rekreacji w Trzeboszu, Tarchalinie, Golinie Wielkiej i Bojanowie przy ulicy Ogrodowej (60% kosztów). Przy udziale dotacji unijnej powstała także Kulturalna Stajenka ze sprzętem audio i video - dodatkowe pomieszczenie znajdujące się w kompleksie budynków Gminnego Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Bojanowie, które jest wykorzystywane m.in. na spotkania autorskie z ciekawymi ludźmi, kameralne koncerty, szkolenia komputerowe, czy do rozrywek umysłowych (całkowity koszt około 180 tysięcy złotych, dofinansowanie ponad 108 tysięcy złotych). Kolejne inwestycje to: doposażenie placów zabaw przy blokach w Gościejewicach oraz w Wydartowie Pierwszym, Trzeboszu i Tarchalinie, urządzenie rodzinnego miejsca rekreacji w Golince, zamontowanie siłowni zewnętrznej w Zaborowicach.
Warto również wspomnieć o dofinansowaniu w wysokości ponad miliona złotych, jakie gmina Bojanowo otrzymała z WRPO na projekt rozwijania kompetencji kluczowych „Dzisiaj tworzymy przyszłość”, który był skierowany do prawie 600 uczniów (w tym ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi) i nauczycieli czterech szkół podstawowych. W celu poprawienia wyników w nauce prowadzone były dodatkowe zajęcia.
- Dzięki temu projektowi i dofinansowaniu w wysokości 80% nauczyciele rozwinęli swoje kwalifikacje dotyczące nowoczesnych metod prowadzenia zajęć oraz zaliczyli studia podyplomowe, natomiast szkoły zostały wyposażone w dodatkowy sprzęt i pomoce dydaktyczne - dodaje burmistrz Bojanowa i podkreśla, że: - Dzięki współfinansowaniu z funduszy unijnych gmina inwestowała zarówno w duże zadania drogowe i kanalizacyjne, czy też budowała i modernizowała świetlice wiejskie, jak również - co niezwykle istotne - realizowała projekty, które integrowały mieszkańców, czy podnosiły kompetencje uczniów i nauczycieli. Tak szerokie spektrum wykorzystania funduszy unijnych pozwoliło na równomierny rozwój gminy w wielu obszarach.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz