Zrewitalizowany Rynek, Multibiblioteka na miarę XXI wieku, przestronny budynek z przeznaczeniem na cele społeczne, termomodernizacja i przebudowa kilku gminnych obiektów - to tylko niektóre inwestycje zrealizowane w ostatnich dwóch kadencjach samorządowych w Rawiczu i okolicy ze środków przekazanych przez marszałka Wielkopolski. Dzięki ponad 30 milionom złotych wiele miejsc w mieście i gminie zmieniło swoje oblicze, ale tej metamorfozy nie byłoby bez starań władz Rawicza, skuteczności w pozyskiwaniu unijnych dotacji.
Na rewitalizację centrum miasta oraz przebudowę dwóch gminnych budynków na starówce rawicki samorząd otrzymał ponad 11 milionów złotych, środki pochodziły z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Gmina Rawicz dołożyła ze swojego budżetu około 10 milionów złotych.
- Był to jeden z największych projektów rewitalizacyjnych w południowo-zachodniej Wielkopolsce - mówi Grzegorz Kubik, burmistrz Rawicza. - Odnowa Rynku była jednym z elementów tego projektu. Rynek zyskał nową przestrzeń i stał się łącznikiem pomiędzy dwoma deptakami. Po rewitalizacji nowy plac pełni kilka funkcji - jego północną część stanowi ciąg spacerowy z fontanną i małą architekturą. W pobliżu fontanny znajdują się makieta miasta i figura niedźwiedzia nawiązująca do herbu Rawicza. Z kolei mobilne donice, w których na wiosnę pojawia się zieleń, pozwalają wyznaczyć miejsca parkingowe w południowo-wschodniej części Rynku.
Warto też zauważyć, że cała nawierzchnia Rynku jest na tym samym poziomie, co zapewnia wygodę korzystającym z tego miejsca. Tym rozwiązaniem zniwelowano bariery architektoniczne ułatwiając poruszanie się osobom niepełnosprawnym, czy starszym.
- Otrzymujemy wiele pozytywnych sygnałów dotyczących naszego Rynku - podkreśla burmistrz. - Wśród nich są i takie, że to jeden z najładniej zrewitalizowanych rynków w Wielkopolsce. Zapraszam wszystkich, którzy przejeżdżają przez Rawicz, aby znaleźli chwilę na spacer po tym pięknym wielkopolskim mieście. Przyczyniły się do tego także fundusze unijne przekazane przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.
Za środki pozyskane na rewitalizację centrum Rawicza gmina przebudowała też dwa budynki znajdujące się w pobliżu Rynku – obiekt przy ulicy Szarych Szeregów, w którym kiedyś funkcjonowało gimnazjum, a obecnie działa nowoczesna, przestronna Multibiblioteka oraz budynek przy ulicy Ignacego Buszy, który obecnie służy na cele społeczne (jest w nim m.in. centrum senioralne, pomieszczenia dla organizacji pozarządowych, Centrum Wsparcia Ekonomii Społecznej, Dom Dziennego Pobytu).
- Pomysł przeniesienia biblioteki do nowej siedziby zaczął się konkretyzować 6 lat temu, gdy zapadła decyzja o wygaszaniu kształcenia w gimnazjach. Zdawaliśmy sobie sprawę, że trzeba będzie coś zrobić z budynkiem przy ulicy Szarych Szeregów i postanowiliśmy go przeznaczyć na cele związane z edukacją i kulturą.
W efekcie kompleksowej modernizacji powstała Multibiblioteka, w której oprócz wypożyczalni książek i czytelni znajdują się m.in. pracownia komputerowa, dział multimedialny, strefa malucha, czy strefa nauki i zabawy. O tym, że w budynku funkcjonowało gimnazjum przypomina płaskorzeźba upamiętniająca patrona byłej już szkoły - Henryka Sienkiewicza. Generalnie, korzyścią z przeniesienia do tego obiektu Rawickiej Biblioteki Publicznej jest kilkukrotnie większa powierzchnia od tej, którą placówka miała w Domu Kultury. Obecnie ma ona siedzibę na miarę XXI wieku, wraz z dziedzińcem, na którym jest spory parking i zieleń.
Dwa kolejne budynki, na których metamorfozę gmina otrzymała dofinansowanie unijne, w tym przypadku 5,9 miliona złotych z WRPO, to Szkoła Podstawowa nr 4 oraz Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centrum Rehabilitacji Medycznej i Ośrodek Osób Niepełnosprawnych. Oba zostały poddane termomodernizacji, a cały koszt inwestycji wyniósł 7,2 miliona złotych, co pokazuje jak duże było wsparcie przekazane przez Urząd Marszałkowski.
- Był to ogromny zastrzyk środków, który pozwolił wyremontować jedne z największych gminnych budynków - podkreśla Grzegorz Kubik. - W czasach poszukiwania oszczędności z powodu cen energii docieplanie obiektów jest konieczne. Dlatego staraliśmy się o środki na ten cel i uzyskaliśmy je dzięki zarządowi województwa, który zadecydował o zwiększeniu puli finansowej i objęciu dofinansowaniem Rawicza.
Kolejną inwestycją dofinansowaną z funduszy unijnych było urządzenie w Szkole Podstawowej w Sierakowie małego kina społecznościowego. Powstała mała sala kinowa z wyposażeniem. Na ten cel gmina otrzymała cztery lata temu 150 tysięcy złotych, a przedsięwzięcie o łącznej wartości około pół miliona złotych doprowadziło do reaktywowania Rawickiego Dyskusyjnego Klubu Filmowego.
W minionych kadencjach samorządowych, zwłaszcza od 2015 roku, inwestycji i innych projektów zrealizowanych w mieście i gminie Rawicz przy wsparciu z Urzędu Marszałkowskiego było znacznie więcej. W sumie kosztowały 63 miliony złotych, zatem dofinansowanie w wysokości 30 milionów złotych stanowiło niemal połowę wydatków poniesionych na te zadania. Wśród nich wymienić należy jeszcze m.in. termomodernizację SP nr 5 na Osiedlu Sarnowa (dzielnicy Rawicza), przebudowę i termomodernizację obiektu przy ulicy Sarnowskiej na nową siedzibę Przedszkola nr 5, czy termomodernizację Przedszkola nr 3. Wszystkie te inwestycje kosztowały 9.500.000 złotych i zostały dofinansowane w łącznej kwocie 3.700.000 złotych z WRPO. Kolejne, bardzo duże dofinansowanie z tego samego programu (prawie 4 miliony złotych) gmina otrzymała na budowę sali sportowej przy SP nr 4, natomiast z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich - milion złotych na budowę sali sportowej przy szkole w Masłowie i prawie tyle samo na budowę ulicy Wrocławskiej w Dębnie Polskim.
Do tego trzeba dodać kilka remontów Domu Kultury, budowę ścieżki pieszo-rowerowej z Rawicza do Osieka (inwestycja powiatowa współfinansowana m.in. przez gminę Rawicz), budowę dróg dojazdowych do pól i wiele innych przedsięwzięć.
- Unijne fundusze zmieniły naszą gminę, co widzimy po wielu obiektach i samym centrum miasta. Wsparcie zarządu województwa oraz sejmiku przez ostatnie osiem lat pozwoliło nam dokonać gruntowych remontów, które w innym przypadku musiałyby czekać na swoją kolej, być może kilka lub kilkanaście lat. Podobnie jak inni samorządowcy doceniam współpracę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, który jest dla nas nie tylko wsparciem, ale i partnerem - dodaje burmistrz Rawicza Grzegorz Kubik.