Rada Miasta Rydzyny podjęła decyzję, że rok 2024 będzie Rokiem Tadeusza Łopuszańskiego. To postać, która na wyraźnie zapisała się na kartach historii Rydzyny.
Uchwała podjęta w tym tygodniu na sesji, ma związek ze 150. rocznicą urodzin Tadeusza Łopuszańskiego, która przypadnie 15 stycznia 2024 roku.
Wybitny pedagog urodził się w 1874 roku we Lwowie. W 1891 roku ukończył Gimnazjum św. Anny w Krakowie. Do 1896 roku studiował matematykę i fizykę na Wydziale Filozoficznym na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoje życie zawodowe związał ze szkolnictwem.
W 1928 roku został dyrektorem eksperymentalnego Gimnazjum i Liceum im. Sułkowskich w Rydzynie.
W uzasadnieniu uchwały czytamy, że T. Łopuszański:
"Rozwinął żywą działalność organizacyjną i pedagogiczną, a także społeczną. Jego staraniem wyremontowano i adaptowano na potrzeby szkolne zamek w Rydzynie. Pomagała mu w tym doskonała współpraca z przewodniczącym Kuratorium Fundacji - Mieczysławem Chłapowskim - wybitnym działaczem gospodarczym Wielkopolski. Wszystko to pozwoliło na prężny rozwój szkoły i konsekwentne wdrażanie w życie zasad wypracowanych przez Łopuszańskiego. W Szkole panowała zasada „śmiałych poczynań i dużych dokonań”. W czasie okupacji przebywał m.in. w Pruszkowie, Krakowie (gdzie organizował tajne nauczanie), Żurawicy i Suliszewie w powiecie sandomierskim, a po wojnie w Krakowie i od 1948 roku w Gliwicach. Po zakończeniu wojny nie został dopuszczony przez władze komunistyczne do wykonywania zawodu pedagoga. Zmarł w Chorzowie 19 kwietnia 1955 roku. Grób Tadeusza Łopuszańskiego znajduje się na cmentarzu w Kłodzie, gdzie zgodnie z jego życzeniem został pochowany".
[ZT]56738[/ZT]
Wychowankowie T. Łopuszańskiego powołali do życia Fundację im. Tadeusza Łopuszańskiego oraz Towarzystwo Miłośników Rydzyny, które wspierają wszelkie inicjatywy upamiętniające ideały głoszone przez wybitnego pedagoga.
W związku z Rokiem Tadeusza Łopuszańskiego zaplanowano kilka wydarzeń.
W połowie stycznia 2024 oku odbędzie się sesja popularnonaukowa „Tadeusz Łopuszański i dzieło jego życia”.
W przyszłym roku odbędą się również powiatowy konkurs historyczno – plastyczno – literacki „Piszę / rysuję do Ciebie…”, turniej piłkarski „Fair Play” i gra turystyczna związana z działaniami szkoły, której dyrektorem był Łopuszański.
19 kwietnia Szkoła Podstawowa w Dąbczu będzie obchodzić 15-lecia nadania jej imienia Tadeusza Łopuszańskiego.
W Zamku dostępna będzie wystawa poświęcona Gimnazjum i Liceum im. Sułkowskich, wydane zostaną okolicznościowy medal i wydawnictwo zawierające materiały posesyjne i pokonkursowe.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu leszno24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz