Zamknij

Deszczowa Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszyła z Leszna do Leszna lub Brenna (zdjęcia, film)

22:24, 22.03.2024 Aktualizacja: 20:41, 27.03.2024
Skomentuj

W piątek, 22 marca z Leszna po raz kolejny wyruszyła Ekstremalna Droga Krzyżowa. Tym razem trasy były dwie. Jedna z Leszna do Leszna, a druga z Leszna do Brenna. Obie miały po 42 kilometry. Określenie "ekstremalna" nabierało szczególnego znaczenia, bowiem już od startu uczestnikom towarzyszyły opady deszczu. 

Po raz pierwszy EDK w Lesznie została zorganizowana w roku 2017. I od tego czasu odbywa się co roku, zawsze w piątek poprzedzający Wielki Piątek. Jej głównym organizatorem jest Michał Prałat. Co roku liczba uczestników jest większa. Tym razem przekroczyła dwieście osób.

Tegoroczna EDK rozpoczęła się - to także już tradycja - mszą świętą w Bazylice Mniejszej, odprawioną przez kilku księży. Kazanie wygłosił ksiądz Tomasz Sage, salezjanin. Mówił o tym, że z pewnością wielu z tych, którzy wyruszają w Ekstremalną Drogę Krzyżową, taką drogę ma także w codziennym życiu, które nierzadko ciężko nas doświadcza i wiele od nas wymaga. - Zachęcam Was do tego, aby przejść tę Ekstremalna Drogę Krzyżową z Chrystusem, do uświadomienia sobie, że Chrystus jest opoką i przejścia tej drogi w zaufaniu do ojca, w miłości. I zobaczycie, kiedy wrócicie do swojego codziennego życia, że Chrystusowi warto zaufać, bo on pomoże przejść nawet najtrudniejszą, najbardziej ekstremalną życiową drogę krzyżową. 

Obie drogi krzyżowe wyruszyły z Leszna. Jedna prowadziła dookoła miasta z metą w Lesznie. Druga kończyła się w Brennie. Na trasie dookoła Leszna w miejscach, gdzie zlokalizowano stacje, a także na skrzyżowaniach dróg ustawiono znicze wyznaczające kierunek drogi. Uczestnicy wyprawy mieli ze sobą - w telefonach lub na papierze - rozważania do czytania podczas drogi. 

- Życzę wszystkim dobrej drogi, spotykamy się rano - mówił do zebranych na mszy Michał Prałat. - Liderzy, czyli ja i Bogdan, który jest opiekunem drogi do Brenna, pójdziemy na końcu. Pamiętajcie, że zawsze możecie na nas liczyć.

Przejście 42 km zajmie pielgrzymom kilka długich godzin. Większość z nich dotrze do Leszna między godziną 5 a 7.

[FOTORELACJA]8716[/FOTORELACJA]

[WIDEO]1204[/WIDEO]

 

(lm, Fot. i wideo L. Matuszewska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

CzesioCzesio

9 3

Nie ważne czy Polska biedna czy bogata byle była katolicka... Ech

07:40, 23.03.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TEJ, MĄDRYTEJ, MĄDRY

2 4

Coś ci nie pasi?😡 Nie zaśmiecaj komentarzy!

10:21, 24.03.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ŻycieŻycie

3 3

Wszyscy pątnicy idący EDK - powinni zostawić smartfony, komórki i inne urządzenia w domu. Pan Jezus nie miał takich urządzeń. W koło niego była tylko natura.

12:03, 24.03.2024
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Outta!Outta!

3 2

Kolejny jakiś zatruwa komentarze! Najlepiej wyłączyć komentarze i spokój!

13:11, 24.03.2024

DO TEJDO TEJ

2 1

Dla katolików tak wierzących w swoje tradycje Wielkanocne wkleję pare przykładow , wierzeń naszych praprzodkow. BO SAMI NIE WIEDZĄ CO OBCHODZĄ.

Słowianie również świętowali wiosną zmartwychwstanie. Radowali się odrodzeniem natury, która wiosną budziła się do życia. Patronem pogańskiej Wielkanocy był Jaryło stąd nazwa Jare Gody.

Skąd się wzięły jajka na Wielkanoc?
W ludowych wierzeniach jajko było lekarstwem na choroby, chroniło przed pożarem i złymi duchami. Wierzono również, że ma magiczną moc, a w mitologiach wielu kultur odnajdziemy wzmianki o jajku jako symbolu zmartwychwstania.

Czy swieta wielkanocne są pogańskie?
Warto jednak pamiętać, że większość zwyczajów wielkanocnych, które nadal są żywe, wcale nie wywodzi się z kultury chrześcijańskiej. W większości to dawne pogańskie tradycje.29 mar 2022

Kto wprowadził Wielkanoc?
Skąd się wzięła Wielkanoc? Fakty i ciekawostki
W znanej nam formie zawdzięczamy Wielkanoc soborowi nicejskiemu, który miał miejsce w 325 roku. Jednym z istotnych ustaleń było na przykład określenie, kiedy wypadają Święta Wielkanocne.

Czy sprzątanie to tradycja?
Zwyczaje i tradycje wielkanocne w Polsce - ciekawostki ...
Choć nie jest to chrześcijańska tradycja wielkanocna, to jednak wiosenne porządki zakorzeniły się mocno w polskiej kulturze. Każdego roku w naszych domach odbywa się więc wielkie sprzątanie.

Co oznacza zajączek w koszyczku wielkanocnym?
Kojarzony z Wielkanocą zając to uniwersalny symbol płodności i wiosennego odrodzenia – mówi etnolog z Uniwersytetu Śląskiego dr Grzegorz Odoj .

Skąd się wziął koszyczek wielkanocny?
Na pewno jednak nie wszyscy wiedzą skąd wzięła się ta tradycja. Już u Słowian przedchrześcijańskich, nadejście wiosny, moment zrównania dnia z nocą był czasem świątecznym. Święcenie pokarmów łączy się więc z pogańskimi obrzędami, które miały na celu czczenie odradzania się przyrody i życia.30 mar 2021

Z jakiego kraju pochodzi zajączek wielkanocny?
Zwyczaj obdarowywania przez zająca pochodzi z Niemiec. W Polsce obchodzony jest w niektórych regionach, m.in. na Śląsku, Pomorzu Zachodnim, czy w Wielkopolsce.

Dlaczego się je jajka na Wielkanoc?
Jajko, jako jeden z ważniejszych symboli wielkanocnych, oznacza m.in. początek, życie oraz odrodzenie się przyrody. Wykorzystywane było w wielu działaniach, które miały zapewnić powodzenie i szczęście.13 wrz 2021

Jakie pogańskie święto zostało zastąpione Wielkanocą?
Zanim święto Wielkiejnocy zostało utożsamione ze zmartwychwstaniem Jezusa, Słowianie obchodzili Jare Gody, celebrując początek okresu wegetacyjnego następującego wraz z nadejściem wiosny.20 kwi 2019

Kto wymyślił święcenie pokarmów?
Zwyczaj ten ma wczesnośredniowieczną tradycję, korzeniami sięgającą prawdopodobnie czasów pogańskich. Błogosławieństwo żywności zgodnie z tradycją sięga VII wieku.

Czego symbolem są pisanki?
Pisanka - symbol życia i odrodzenia .
Pisanka ma długą i ciekawą historię. To niezwykłe zdobione jajo jest symbolem życia, płodności i odrodzenia. W wielu kulturach ten symbol związany był z kultem zmarłych, zaś w kręgu chrześcijaństwa stał się częścią wielkanocnej tradycji.

Co się stało w poniedziałek wielkanocny?
W polskiej tradycji tego dnia polewa się dla żartów wodą inne osoby. Polewanie wodą nawiązuje do dawnych praktyk pogańskich, łączących się z symbolicznym budzeniem się przyrody do życia i co roku odnawialnej zdolności ziemi do rodzenia. To tak w skrocie na temat wierzeń słowiańskich.
Zdrawiam.

14:06, 26.03.2024
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

STFUSTFU

1 0

Nie zrób kupy z wrażenia!

15:03, 27.03.2024

Lolu!Lolu!

1 0

Sam pokazujesz jak ewoluowało wszystko. Więc się odpędzluj!

15:05, 27.03.2024

adaada

2 2

Mój komentarz usunięto - dlaczego ? Powtórzę więc. Impreza potrzebna. Wielu tu ludzi dobrych i uczciwych. Czy również w śród dziennikarzy znajdzie się ktoś uczciwy i znajdzie odpowiedź - kto to finansuje ? Ostatnio mamy wiele dziwnych przykładów w kraju, pytanie dlatego jest zasadne.

18:30, 26.03.2024
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

STFUSTFU

1 1

Dlatego twój komentarz usunięto bo kał się spłukuje! Czy twój mózg pojmuje to czy niezbyt? Hejterze żałosny!

15:02, 27.03.2024

0%