Zamknij

Ulicami Leszna przejdzie Droga Krzyżowa. Wyruszy z Bazyliki Mniejszej

20:58, 23.03.2024 lm Aktualizacja: 18:08, 24.03.2024
Skomentuj

Początek Wielkiego Tygodnia w Lesznie to Droga Krzyżowa, która przejdzie w poniedziałek, 25 marca ulicami centrum miasta. 

Drogę Krzyżową organizują leszczyńskie parafie. Rozpocznie się ona mszą św. w Bazylice Mniejszej o godz. 18:30. O godz. 19:30 procesja wyruszy sprzed Bazyliki na ulicę Leszczyńskich, następnie Szkolną, Bolesława Chrobrego, Niepodległości, Ofiar Katynia, Marcinkowskiego, Alejami Krasińskiego na plac Jana Metziga.

Na nagraniu filmowym przypominamy Drogę Krzyżową z roku 2023, która była poświęcona świętemu Janowi Pawłowi II.

[ZT]57872[/ZT]

[ZT]64673[/ZT]

 

(lm)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(7)

elkaelka

4 5

Nie mam uwag do tej imprezy. Dla niektórych jest bardzo potrzebna. To jest demokracja - każdy wybiera sobie to, co uważa za stosowne ! Jest jednak niedosyt. Czy ktoś ma odwagę ruszyć temat - kto to finansuje ! Jestem uczciwą katoliczką, nie chcę, aby ktokolwiek miał w tym względzie wątpliwości. 23:44, 23.03.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

WtepędyWtepędy

4 3

Imprezę to se możesz mieć jak se do Manieczek pojedziesz, czaisz, ignorancie? 😡 10:18, 24.03.2024


reo

TEJ, CIEKAWSKITEJ, CIEKAWSKI

3 3

Do gazety ur bana napisz, może dadzą felieton o tym to się dowiesz!🤣 10:20, 24.03.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do tejdo tej

2 2

Jedną z najważniejszych idei filozoficznych Kanta było to, że wiedza nie jest absolutna ani pewna. Możemy mieć dużą wiedzę, ale ważne jest to, że jesteśmy świadomi, że nie mamy wiedzy absolutnej. Kant uważał również, że wiedza pochodzi z doświadczenia. CZYŻBY KATOLICY POSIEDLI WIEDZĘ ABSOLUTNĄ? Wspomnę jeszcze Sokratesa. Słynne jest stwierdzenie Sokratesa: „Wiem, że nic nie wiem”. Sokrates (ur. 5 czerwca 469 p.n.e.*) już jako starzec został oskarżony przez Anytosa, mówcę Lykona i poetę Meletosa o niewyznawanie bogów, których uznaje państwo. Został skazany na karę śmierci. Co było przyczyną śmierci Sokratesa?
Przedstawiono okoliczności śmierci Sokratesa, która zgodnie z przekazem pozostawionym przez Platona była spowodowana wypiciem trucizny w trakcie realizacji samobójstwa wymuszonego wyrokiem sądowym.
Jednym z najgłośniejszych ateistów ostatniego rodzaju był Sokrates (469–399 p.n.e.). ALE; Czego możemy się nauczyć od Sokratesa?
Dopiero od Sokratesa rozpoczęło się pojmowanie duszy jako indywidualnej świadomości, będącej istotą jednostkowego człowieka. Sokrates uważał, że naszym najważniejszym zadaniem w życiu jest poznanie własnej duszy, i troska o nią. Należy rozumieć to, jako nakaz poznania samego siebie i dbania o siebie. PODSUMOWUJĄC; KAŻDA WIARA NIOSŁA ŚMIERĆ I ZAGŁADE. 13:20, 24.03.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

oloolo

1 1

se idola znalazłeś! powieś se jego plakat nad wyrem 08:15, 25.03.2024


JardoJardo

2 1

Co finansuje droga Pani ,katoliczko?.
Wszystko finansowane przez organizatorów. Żadnej dotacji nie było !!!!.
Może Pani spokojnie spać !

Z Bogiem ! 19:45, 24.03.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DO OLODO OLO

1 0

Dla katolików tak wierzących w swoje tradycje Wielkanocne wkleję pare przykładow , wierzeń naszych praprzodkow. BO SAMI NIE WIEDZĄ CO OBCHODZĄ.

Słowianie również świętowali wiosną zmartwychwstanie. Radowali się odrodzeniem natury, która wiosną budziła się do życia. Patronem pogańskiej Wielkanocy był Jaryło stąd nazwa Jare Gody.

Skąd się wzięły jajka na Wielkanoc?
W ludowych wierzeniach jajko było lekarstwem na choroby, chroniło przed pożarem i złymi duchami. Wierzono również, że ma magiczną moc, a w mitologiach wielu kultur odnajdziemy wzmianki o jajku jako symbolu zmartwychwstania.

Czy swieta wielkanocne są pogańskie?
Warto jednak pamiętać, że większość zwyczajów wielkanocnych, które nadal są żywe, wcale nie wywodzi się z kultury chrześcijańskiej. W większości to dawne pogańskie tradycje.29 mar 2022

Kto wprowadził Wielkanoc?
Skąd się wzięła Wielkanoc? Fakty i ciekawostki
W znanej nam formie zawdzięczamy Wielkanoc soborowi nicejskiemu, który miał miejsce w 325 roku. Jednym z istotnych ustaleń było na przykład określenie, kiedy wypadają Święta Wielkanocne.

Czy sprzątanie to tradycja?
Zwyczaje i tradycje wielkanocne w Polsce - ciekawostki ...
Choć nie jest to chrześcijańska tradycja wielkanocna, to jednak wiosenne porządki zakorzeniły się mocno w polskiej kulturze. Każdego roku w naszych domach odbywa się więc wielkie sprzątanie.

Co oznacza zajączek w koszyczku wielkanocnym?
Kojarzony z Wielkanocą zając to uniwersalny symbol płodności i wiosennego odrodzenia – mówi etnolog z Uniwersytetu Śląskiego dr Grzegorz Odoj .

Skąd się wziął koszyczek wielkanocny?
Na pewno jednak nie wszyscy wiedzą skąd wzięła się ta tradycja. Już u Słowian przedchrześcijańskich, nadejście wiosny, moment zrównania dnia z nocą był czasem świątecznym. Święcenie pokarmów łączy się więc z pogańskimi obrzędami, które miały na celu czczenie odradzania się przyrody i życia.30 mar 2021

Z jakiego kraju pochodzi zajączek wielkanocny?
Zwyczaj obdarowywania przez zająca pochodzi z Niemiec. W Polsce obchodzony jest w niektórych regionach, m.in. na Śląsku, Pomorzu Zachodnim, czy w Wielkopolsce.

Dlaczego się je jajka na Wielkanoc?
Jajko, jako jeden z ważniejszych symboli wielkanocnych, oznacza m.in. początek, życie oraz odrodzenie się przyrody. Wykorzystywane było w wielu działaniach, które miały zapewnić powodzenie i szczęście.13 wrz 2021

Jakie pogańskie święto zostało zastąpione Wielkanocą?
Zanim święto Wielkiejnocy zostało utożsamione ze zmartwychwstaniem Jezusa, Słowianie obchodzili Jare Gody, celebrując początek okresu wegetacyjnego następującego wraz z nadejściem wiosny.20 kwi 2019

Kto wymyślił święcenie pokarmów?
Zwyczaj ten ma wczesnośredniowieczną tradycję, korzeniami sięgającą prawdopodobnie czasów pogańskich. Błogosławieństwo żywności zgodnie z tradycją sięga VII wieku.

Czego symbolem są pisanki?
Pisanka - symbol życia i odrodzenia .
Pisanka ma długą i ciekawą historię. To niezwykłe zdobione jajo jest symbolem życia, płodności i odrodzenia. W wielu kulturach ten symbol związany był z kultem zmarłych, zaś w kręgu chrześcijaństwa stał się częścią wielkanocnej tradycji.

Co się stało w poniedziałek wielkanocny?
W polskiej tradycji tego dnia polewa się dla żartów wodą inne osoby. Polewanie wodą nawiązuje do dawnych praktyk pogańskich, łączących się z symbolicznym budzeniem się przyrody do życia i co roku odnawialnej zdolności ziemi do rodzenia. To tak w skrocie na temat wierzeń słowiańskich.
Zdrawiam. 14:13, 26.03.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%