Zamknij

Przy szpitalu w Lesznie ma powstać ośrodek radioterapii. Dziś podpisano list intencyjny w tej sprawie (zdjęcia)

14:09, 27.03.2024 Tekst i fot. J.W. Aktualizacja: 14:11, 28.03.2024
Skomentuj
reo

W Wojewódzkim Szpitalu Wielospecjalistycznym powstanie Ośrodek Radioterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologii. List intencyjny w tej sprawie podpisali w środę, 27 marca marszałek wielkopolski Marek Woźniak, Julian Malicki - dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii i dyrektor leszczyńskiego szpitala Krzysztof Albiński.

Wśród uczestników spotkania byli także m.in. Krystyna Wechmann - prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki i jednocześnie prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, Ewa Panowicz – radna Sejmiku Wojewódzkiego i jednocześnie przewodnicząca Rady Społecznej szpitala w Lesznie, inni przedstawiciele tej Rady, czy Mieczysława von Ossowska, prezes Leszczyńskiego Stowarzyszenia Rehabilitacyjnego „Amazonka”.

Budowa Ośrodka Radioterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologii wpisuje się w uchwalony przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego wieloletni program pod nazwą „Rozwój Świadczeń Radioterapii w Wielkopolsce”. Ma przyczynić się do poprawy dostępności leczenia onkologicznego chorych na nowotwory mieszkańców południowej Wielkopolski. Będzie blisko ich miejsca zamieszkania. Ta kolejna placówka w sieci onkologicznej (w Wielkopolsce ośrodki radioterapii działają w Kaliszu - od 2014 roku i Pile – od 2019 roku)

zniweluje białą plamę w dostępności do takiego leczenia w tej części naszego województwa. Przewiduje się, że ośrodek powstanie do 2027 roku i będzie kosztował około 49 milionów złotych. Z leczenia w placówce ma docelowo korzystać około 900-1000 pacjentów rocznie.

 

- W Wielkopolsce rocznie wykrywa się chorobę nowotworową u około 16 tysięcy osób, z których mniej więcej połowa wymaga radioterapii. Jako lider w leczeniu pacjentów onkologicznych w województwie prowadzimy długofalową politykę zwiększania dostępności do takiej terapii. Nasze działania ukierunkowane są na rozwój ośrodków zamiejscowych, aby pacjenci mieli szybszy dostęp do wysokiej jakości leczenia onkologicznego w pobliżu miejsca swojego zamieszkania. To bardzo istotne, bo jeśli pacjent musi podróżować codziennie dłużej niż godzinę od swojego miejsca zamieszkania do placówki ochrony zdrowia, to często rezygnuje z leczenia. Tymczasem cykl leczenia ambulatoryjnego obejmuje od kilku do kilkunastu sesji, a więc wymaga codziennych wizyt pacjenta w ośrodku radioterapii przez kilka tygodni - mówił prof. dr hab. Julian Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii, dodając, że ośrodek będzie także impulsem do rozwoju pozostałych metod leczenia onkologicznego w
szpitalu w Lesznie.

Krzysztof Albiński, dyrektor szpitala  Lesznie podkreślił, że nie można myśleć o dobru pacjenta i niesieniu mu pomocy bez kompleksowości usług medycznych, a radioterapia jest jednym z takich świadczeń.

- Ośrodek radioterapii wpisze się w ten kompleksowy model opieki zdrowotnej, przysłuży się pacjentom – powiedział Krzysztof Albiński.

Dodajmy, że podczas wizyty w leszczyńskim szpitalu marszałkowi Markowi Woźniakowi pokazano jak funkcjonuje zakupiony w ubiegłym roku przez placówkę robot chirurgiczny wykorzystywany do zabiegów onkologicznych. Urządzenie pozwala na wykonywanie zabiegów w trudno dostępnych miejscach z nieosiągalną dla innych technik precyzją, minimalizując jednocześnie uraz operacyjny i utratę krwi. Dla pacjentów oznacza to skrócenie czasu hospitalizacji i rekonwalescencji, szybszy powrót do aktywności życiowej i zawodowej.Zakup robota został dofinansowany z funduszy unijnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

[FOTORELACJA]8746[/FOTORELACJA]

 

(Tekst i fot. J.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

XyzXyz

0 0

Przed wyborami wszystko jest możliwe....🤦‍♀️Marszałek niczym Geiazdor z workiem obiecywanek.... a termomodernizacji jak nie było tak nie ma.... 08:01, 28.03.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%