Potwierdziły się nasze informacje, jakie podaliśmy na portalu leszno24.pl we wtorek, 4 czerwca. Oddział Neurologiczny i Pododdział Udarowy w Wojewódzkim Szpitalu Wielospecjalistycznym w Lesznie zostaną zawieszone na 3 miesiące. Przestaną przejmować chorych od 1 lipca 2024 roku! To bardzo zła informacja dla pacjentów, bardzo zła!
We wtorek na leszno24.pl podaliśmy, że docierają do nas sygnały o możliwym zamknięciu neurologii. Wtedy dyrektor Krzysztof Albiński poinformował nas, że oddział nie zostanie zamknięty, że rozważane jest jego czasowe zawieszenie, ale żadne decyzje w tej sprawie nie zapadły.
[ZT]66568[/ZT]
Tymczasem dziś, w piątek 7 czerwca otrzymaliśmy stanowisko dyrektora Albińskiego w sprawie Oddziału Neurologicznego i Pododdziału Udarowego. Decyzja jest taka, że oddział wraz z pododdziałem zostają zawieszone od 1 lipca na trzy miesiące. Powodem takie stanu jest brak porozumienia z lekarzami pracującymi na oddziale. Medycy pracujący na oddziale złożyli wypowiedzenia i odchodzą ze szpitala. W piśmie dyrektor tłumaczy, że nie jest to związane z warunkami finansowymi, ale "obciążeniem ich pracą oraz stresem, jaki ona wywołuje".
Na Oddziale Neurologicznym i Pododdziale Udarowym jest 31 łóżek (13 neurologicznych i 18 udarowych). Do obsługi tylu pacjentów potrzeba minimum 6 pełnych etatów lekarskich, w tym mogą być 2 rezydenci. Takie kadry szpital w Lesznie mieć nie będzie, bo lekarze nie chcą dłużej pracować w leszczyńskiej lecznicy.
Przypomnijmy, że szpital w Lesznie podlega Urzędowi Marszałkowskiemu w Poznaniu, w których rządzi obecnie koalicja: Platformy Obywatelskiej/Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi - Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 oraz Lewicy.
STANOWISKO WOJEWÓDZKIEGO SZPITALA WIELOSPECJALISTYCZNEGO IM. DR. JANA JONSTONA W LESZNIE W SPRAWIE CZASOWEGO ZAWIESZENIA DZIAŁALNOŚCI ODDZIAŁU NEUROLOGICZNEGO I PODOODZIAŁU UDAROWEGO W ODDZIALE NEUROLOGICZNYM
Szanowni Państwo, Drodzy Pacjenci
W związku z długotrwałymi negocjacjami i - mimo dobrej woli obu stron - niemożnością porozumienia z lekarzami pracującymi w Oddziale Neurologicznym i Pododdziale Udarowym w Oddziale Neurologicznym, Dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Wielospecjalistycznego im. dr. Jana Jonstona zmuszona została złożyć wniosek o tymczasowe zawieszenie działalności w tych Oddziałach na okres trzech miesięcy, począwszy od dnia 1 lipca 2024 roku.
W okresie poprzedzającym zawieszenie działalności Oddziałów, jak i w jego trakcie, były i nadal z najwyższą determinacją będą prowadzone intensywne poszukiwania nowej kadry lekarskiej oraz będą kontynuowane rozmowy z lekarzami, którzy aktualnie pracują w tych jednostkach organizacyjnych, w celu jak najszybszego powrotu do udzielania świadczeń w zakresie neurologii, szczególnie w zakresie leczenia udarów.
Mając na uwadze powyższe pragniemy poinformować Państwa, iż jesteśmy w pełni świadomi konieczności funkcjonowania tak strategicznego oddziału w WSW w Lesznie i jego znaczenia dla Pacjentów z Leszna i okolic, a także dalszych stron Wielkopolski.
Starania o utrzymanie Oddziału neurologicznego oraz Pododdziału udarowego w oddziale neurologicznym, Dyrekcja Szpitala podjęła niezwłocznie już przy pierwszych niepokojących sygnałach. Pragniemy zaznaczyć, że funkcjonowanie Oddziałów w pełnym zakresie udzielania świadczeń przez ostatnie cztery miesiące, to zasługa i olbrzymi wysiłek Dyrekcji WSW w Lesznie, we współpracy z kierownikiem Oddziału i jego zastępcą.
Jako lecznica znajdująca się na granicy dwóch województw i dysponująca SOR-em, jesteśmy podmiotem, do którego w pierwszej kolejności kierowane są transporty pacjentów przez ZRM. Ostatnie miesiące to znaczny wzrost chorych transportowanych do SOR, przy których konieczna jest konsultacja neurologiczna, a także dalsze leczenie w Oddziale.
Nasze działania związane ze wzmocnieniem kadry medycznej – zatrudnienia nowych lekarzy – nie sprowadzały się jedynie do wykorzystania firm pośredniczących w rekrutacji, ale także prywatnych kontaktów lekarzy pracujących w Szpitalu. Wykonano telefony do kilkudziesięciu lekarzy neurologów, z całego województwa. Z przykrością musimy stwierdzić, że te działania nie przyniosły oczekiwanego rezultatu.
Podjęcie decyzji o czasowym zawieszeniu funkcjonowania Oddziału Neurologicznego oraz Pododdziału Udarowego w Oddziale Neurologicznym, podyktowane jest przede wszystkim dbałością o bezpieczeństwo i właściwe zapewnienie opieki medycznej Pacjentom w sytuacji, kiedy lekarze zatrudnieni w WSW w Lesznie nie są w stanie utrzymać ciągłości udzielania świadczeń medycznych.
Będąc świadomymi wszelkich konsekwencji, cały czas poszukujemy lekarzy gotowych do podjęcia pracy, jednakże musieliśmy się również przygotować na najgorszy scenariusz przewidujący rozdysponowanie Pacjentów do innych jednostek szpitalnych i zgłoszenie braku możliwości realizacji tych tak ważnych świadczeń zdrowotnych w WSW w Lesznie.
W rozmowach z lekarzami akcentowali oni, że problemem nie są pieniądze za pracę, ale fakt obciążenia ich pracą oraz stres, który ona wywołuje.
Dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Wielospecjalistycznego z najwyższą powagą podchodzi do zaistniałej sytuacji traktując ją jako tymczasową.
Wyrażamy zdecydowaną wolę świadczenia naszym Pacjentom pomocy medycznej w ramach Oddziału Neurologii i Pododdziału Udarowego.
Kierując się najwyższym dobrem, jakim jest życie i zdrowie chorych, uważamy za absolutny priorytet Szpitala jak najszybsze wznowienie działalności obu tych Oddziałów.
Dyrektor WSW im. dr. Jana Jonstona w Lesznie
Ostatnie konkursy przedłużające czas pracy do 2026 r. odbyły się w lutym 2024 r. Wszyscy lekarze podpisali zaproponowane umowy, zgodnie z wynegocjowanymi stawkami. Chęć odejścia z pracy motywują zbyt dużym obciążeniem pracą i wypaleniem zawodowym. Żaden z lekarzy nie deklaruje chęci przejścia do innej jednostki, żaden też nie przechodzi na emeryturę. W żadnym przypadku nie były podnoszone kwestie finansowe, zostały podpisane satysfakcjonujące kontrakty.
Ogłoszenie związane z poszukiwaniem lekarzy neurologów zostało zamieszczone na stronie internetowej szpitala oraz przesłane do Wielkopolskiej Izby Lekarskiej w dniu 15 lutego 2024 roku.
Ponadto podpisano umowy z firmami pośredniczącymi w poszukiwaniu lekarzy nie tylko na terenie naszego kraju, ale również poza jego granicami.
W tym wymiarze w jakim prowadzimy aktualną działalność, dla zabezpieczenia udzielania świadczeń dla 31 łóżek (13 neurologicznych i 18 łóżek udarowych) potrzeba minimum 6 pełnych etatów lekarskich, uwzględniając w tym 2 rezydentów. Dla zapewnienia wysokiej jakości udzielanych świadczeń w Oddziałach, konieczne byłoby również zawarcie umów dodatkowych na dyżury medyczne.
Szanowni Państwo, Drodzy Pacjenci
Pragniemy jednocześnie zawiadomić, iż zarówno Poradnia Neurologiczna jak i Pracownie EEG oraz EMG w Wojewódzkim Szpitalu Wielospecjalistycznym funkcjonować będą nieprzerwanie.
Ponadto udało nam się zachować również ciągłość w realizacji większości programów lekowych, jakimi objęci są nasi Pacjenci.
*
OD REDAKCJI:
Neurologia z udarówką to jedne z najważniejszych oddziałów leszczyńskiego szpitala i medycy w ogóle. Pacjenci po udarze mogą wrócić do zdrowia i sprawności tylko, jeśli szybko otrzymają fachową pomoc. Tu liczą się minuty! Jeśli nie będą mogli pojechać do szpitala w Lesznie, to będą musieli szukać pomocy w Śremie, Puszczykowie, Poznaniu czy Wrocławiu. To znacznie wydłuży czas i to oznacza, że chorzy stracą szansę na powrót do życia sprzed udaru!
oki11:15, 07.06.2024
wieś Leszno się wyludnia, brak działek budowlanych, ucieka stąd 1000 osób rocznie, wkrótce liczba mieszkańców spadnie poniżej 50 000, więc spokojnie można rozważyć likwidację całego szpitala, po co taki duży szpital na wsi? macie bibliotekę za 30 milionów, wkrótce nowe muzeum za 50 milionów, czego wam więcej do szczęścia potrzeba
you12:00, 07.06.2024
Doopa nie menadzer! zeby najmowac firmę do szukania pracowników??? od czego jest 4 dyrektorów w tym szpitalu??? za robote niech się zabiorą a nie parking przed przychodniami remontowac (400tys pln) to są oszczędności??? w jakim celu nazwę placówki zmienili??? żeby jako nowy podmiot pieczątki pozmieniac,podwyzki sobie dac, kredyt wsiąć i zatopic ten szpital........tak to widzę ,dziwi fakt ze władze Leszna milczą w tej sprawie........
Płatnik zus12:54, 07.06.2024
Panie Albiński dlaczego podciera Pan sobie paszczę życiem ludzkim ???? Jak to nie chodzi o pieniądze?!?! Podobno była obupulna dobra wola???? Jakoś zanim Pan objoł stery to szpital działał...a teraz... tylko cięcie etatów.... ile szpitali już Pan tak wykończył????! Niech Pan pamięta że Pan też kiedyś zachoruje.... życzę aby trafił pan do szpitala równie wybebeszonego ze specjalistów i personelu pomocniczego co Pan zostawia za sobą..... Ludzi trzeba szanować zwłaszcza tych którzy ratują innym życia....
Leszczyniak16:00, 07.06.2024
Najgorzej do pacjenta podchodzą salowe z tego oddziału ktore zamiast pomóc jeśli się prosi o pomoc to pija sobie kawki i pogaduchy urządzają widziałem wiele razy ,brak słów . Zwolnić salowe .
Lucky17:47, 07.06.2024
Wstyd.Dyrekcja nie zauważyła problemów oddziału.Wladze Oddziału Neurologii powinny zrezygnować z pełnionych funkcji skoro ich rządy zakończyły się zawieszeniem oddziału.Koloryzowanie istniejących problemów nie rozwiąże ich.
gosc19:24, 07.06.2024
WSTYD!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
KO19:48, 07.06.2024
Sprawdza się czarny scenariusz. Pan dyrektor zniszczył już dwa szpitale i teraz dochodzi trzeci. Więc dyrektor będzie miał hattricka. Brawo. Trzeba tego pana szybko usunąć z naszego szpitala, zanim go zdemoluje do końca.
Ewa20:08, 07.06.2024
Jednym słowem tragedia. Parę pierwszych minut decyduje o natychmiastowej pomocy, jeśli pacjent ma udar, a tu takie wieści. Tłumaczenie się Dyrektora, że lekarze są wypalenie zawodowo jest absurdem. Od kilkunastu lat szpital leszczyński funkcjonuje kulawo, nie może wyjść na prostą. Może zamknąć i nie zwiększać zadłużenia .
obłok20:11, 07.06.2024
Oby nie było gorzej dyrektorowi podziękować.
Rozwielkocha 20:40, 08.06.2024
a co wy tam na tej izbie w nocy palicie ?taki słodki zapach w nocy około 2,3 w nocy się wydobywa z izby ,palicie zioło i potem plotki robicie o sobie i pacjentach ,zdjęcia palących w archiwum
Lek09:56, 10.06.2024
Chyba nie do końca prawda -
1 1
każdy szpital w Polsce jest zadłużony na kilkadziesiąt milionów, rozumiem, że ty masz kasę na koncie na te podwyżki