„Osobę niepełnosprawną trzeba przede wszystkim dostrzec, zbliżyć się do niej i wtedy dopiero można zobaczyć w niej zwyczajnego człowieka, który tak samo jak my, ma uczucia, talenty, ambicje, różne potrzeby i bardzo chce, żeby go normlanie traktować” - między innymi słowami aktorki Anny Dymnej powitano gości 75-lecia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rydzynie. Obchodzono go 11 października.
SOSW działalność edukacyjno-wychowawczą prowadzi od 1949 roku, kiedy to powstał Państwowy Dom Dziecka, przekształcony w Państwowy Zakład Wychowawczy dla Chłopców z niepełnosprawnością intelektualną. Obecnie placówka edukuje i wychowuje dzieci i młodzież z różnymi niepełnosprawnościami: intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym, wadami słuchu i mowy oraz autyzmem, od przedszkola, poprzez szkołę podstawową, branżową, średnią i policealną. Przy placówce działa także Powiatowy Zespół Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dzieci. Dzisiejszy ośrodek to 41 oddziałów, 9 grup wychowawczych, 220 uczniów, 93 nauczycieli i 38 pracowników administracji.
- Przez 75 lat towarzyszyły nam różne wydarzenia oraz inwestycje na rzecz ośrodka. Przede wszystkim mieliśmy na uwadze dobro naszych wychowanków, ich rozwój i samopoczucie - mówiła Emilia Nowak, dyrektorka SOSW, która z tą placówką jest związana od 21 lat. - Jubileusz pozwala nam spojrzeć wstecz na bogatą historię, być dumnym z teraźniejszości i z nadzieją patrzeć w przyszłość. Mam wielką satysfakcję, że na co dzień pracuję z ludźmi twórczymi, kreatywnymi i empatycznymi, poszukującymi najlepszych rozwiązań w pracy z uczniami niepełnosprawnymi.
Dyrektorka podziękowała samorządowi powiatu leszczyńskiego za zrozumienie potrzeb ośrodka oraz wsparcie, które jest przeznaczane na poprawę warunków pracy i nauki. Podziękowania skierowała również do Delegatury Kuratorium Oświaty w Lesznie oraz wcześniejszych dyrektorów i nauczycieli, którzy tworzyli historię SOSW. E. Nowak podkreślała, że ośrodek ma życzliwość lokalnej społeczności Rydzyny i powiatu.
Ośrodek styka się z życzliwością sponsorów oraz przyjaciół szkoły, którym wręczono odznaki Przyjaciel Dziecka. Otrzymali je: Maciej Wiśniewski, Halina Florek, Magdalena Jurkiewicz, Katarzyna Wawrzyniak, Kornel Malcherek, Teresa Hipsz, Sebastian Nowak, Krzysztof Tumko, Jan Nawrotkiewicz i Ralf Gobel.
- Nasz ośrodek to miejsce, gdzie codziennie dokonują się małe cuda. To tutaj dzieci i młodzież odkrywają swoje talenty, zdobywają nowe umiejętności, a przede wszystkim uczą się, że każde z nich ma ogromną wartość. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli, wychowawców, pomocy nauczycieli, uczniowie mogą pokonywać trudności i odkrywać własną drogę. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju tej placówki - mówił Maciej Wiśniewski, starosta leszczyński.
Jubileuszowe gratulacje składali samorządowcy, dyrektorzy placówek oświatowych gminy Rydzyna, przedstawiciele wielu instytucji i organizacji, z którymi współpracuje SOSW.
Z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej nauczycielom wręczono nagrody starosty, które odebrali: Daria Przewoźna, Robert Leciejewski i Jolanta Furmaniak.
Nagrody dyrektora SOSW otrzymali: Beata Wzorek - Malcherek, Joanna Winiarska, Ewa Nawrotkiewicz, Alicja Kubiak, Beata Beck, Agata Jaworska, Iwona Mendel, Beata Dębowicz, Sylwia Musiał, Hanna Brink, Magdalena Chojnowska, Przemysław Jeske i Damian Maciołka.
Jubileusz uświetnił występ członków Dziecięco-Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Ponieca.
Wystąpili również uczniowie SOSW, którzy wystawili krótką inscenizację opowiadającą historię rydzyńskiej Białej Damy.
[FOTORELACJA]9647[/FOTORELACJA]
1 0
szkoda że nie zaproszono pracowników z przed 70lat a tacy żyją.
0 0
Brawo za wysiłek i wklad
0 0
Szkoda ze nie można było spotkać swoich nauczycieli co nas uczyli