Zamknij

Tak mieszkańcy Leszna świętowali niepodległość (zdjęcia, film)

14:00, 11.11.2024 lm, Fot. i wideo L. Matuszewska Aktualizacja: 21:55, 13.11.2024
Skomentuj

- Ciesząc się i radując, że możemy żyć w wolnej, demokratycznej i europejskiej Polsce, zadajmy sobie pytanie - co jeszcze możemy zrobić dla Polski i Leszna?  - mówił prezydent Leszna Grzegorz Rusiecki podczas głównych, leszczyńskich uroczystości z okazji 106. rocznicy odzyskania niepodległości.

Świętowanie Dnia Niepodległości w Lesznie rozpoczęło się w niedzielny wieczór galą w Teatrze Miejskim, podczas której prezydent Leszna wręczył nagrody dziewięciorgu mieszkańcom miasta wyróżniającym się w działalności kulturalnej, sportowej i społecznej.

[ZT]70611[/ZT]

Poniedziałkowe uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Ojczyzny odprawionej w kościele św. Antoniego, której przewodniczył proboszcz Bazyliki Mniejszej, ksiądz Józef Majchrzak. W nabożeństwie wzięła udział kompania honorowa Wojska Polskiego, inne służby mundurowe, poczty sztandarowe, dzieci, młodzież, mieszkańcy Leszna i władze samorządowe.

[WIDEO]1410[/WIDEO]

Po mszy uczestnicy przeszli pod Pomnik Konstytucji 3 Maja i Odzyskania Niepodległości.

Prezydent Grzegorz Rusiecki w swoim przemówieniu mówił o tym, że do odzyskania niepodległości przez Polskę po latach zaborów i I wojny światowej przyczyniła się walka narodu polskiego, zabiegi polityczne, ale także patriotyzm, który mimo zniewolenia był kultywowany w polskich rodzinach.

- Niepodległość jest nie tylko przywilejem, ale także zobowiązaniem. Dla nasz wszystkich. Jest zobowiązaniem, na które każdy z nas w swoim sercu musi odpowiedzieć. W jaki sposób pracuję i działam dla Polski? W jaki sposób angażuję się w sprawy lokalne? - mówił Grzegorz Rusiecki. - Zadaniem dla nas powinien być pokój. Pokój rozumiany jako sytuacja międzynarodowa, ale także jako wzajemne relacje tutaj - w Polsce, w Lesznie. Kiedy wzajemnie się popychamy - jesteśmy wszyscy słabi. Kiedy stoimy obok siebie - wszyscy jesteśmy silni. Leszczynianie zdają egzamin z solidarności, zdają egzamin z bycia wspólnotą europejską, wspólnotą państwa demokratycznego, otwartą na drugiego człowieka, na jego potrzeby. Dziś ciesząc się i radując, że możemy żyć w wolnej, demokratycznej i europejskiej Polsce, zadajmy sobie znów pytanie - co jeszcze możemy zrobić dla Polski i Leszna? 

W manifestacji licznie wzięli udział mieszkańcy miasta. Obecny był wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, poseł Lewicy Wiesław Szczepański, przedstawiciele władz wojewódzkich i lokalnych z Leszna oraz powiatu leszczyńskiego. Był apel poległych i salwa honorowa. Odegrano i odśpiewano hymn oraz Rotę. Pod pomnikiem złożono kwiaty, wieńce i zapalono znicze. 

[FOTORELACJA]9792[/FOTORELACJA]

W części artystycznej wystąpił Chór Miejski "Chopin", który po raz pierwszy publicznie wykonał Hymn "Do Leszna" i zachęcił do wspólnego śpiewu mieszkańców. Słowa hymnu napisał Roman Petelenz - Łukasiewicz, muzykę skomponował Czesław Orsztynowicz, a autorem aranżacji jest Bartosz Żołędziejewski.

[WIDEO]1412[/WIDEO]

Warto dodać, że swoje obchody Narodowego Święta Niepodległości zorganizowały także leszczyńskie środowiska prawicowe. Patriotyczne zgromadzenie odbyło się w niedzielny wieczór pod pomnikiem Armii Krajowej. 

[ZT]70613[/ZT]

 

(lm, Fot. i wideo L. Matuszewska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu leszno24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%