Za kilka miesięcy studenci kierunków Instytutu Politechnicznego Akademii Nauk Stosowanych w Lesznie będą korzystać z sześciu bardzo nowoczesnych laboratoriów i pracowni na parterze budynku, w którym już są Biblioteka Uczelniana i Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej.
- Jakość kształcenia w zawodach inżynierskich jest przede wszystkim oparta na praktyce, a żeby sprostać wymaganiom przemysłu 4.0, który stoi u progu rewolucji 5.0, ale także rozwijać światopogląd techniczny młodych ludzi, kiedy są krok przed podjęciem pracy zawodowej, trzeba mieć nowocześnie wyposażone laboratoria. Takie mamy w Akademii Nauk Stosowanych, ale nie ustajemy w tym, by podwyższać jakość kształcenia, by studiowanie na naszej uczelni uczynić jeszcze bardziej atrakcyjnym - mówi dr inż. Halina Pacha-Gołębiowska, prof. ANS, dyrektor Instytutu Politechnicznego.
Obecnie studenci ANS korzystają z pracowni w budynku uczelni oraz w Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Narutowicza. Za kilka miesięcy to się zmieni.
Budynek Biblioteki Uczelnianej ma 3 kondygnacje. Na najwyższej znajduje się Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej, które służy studentom kierunku pielęgniarstwo. Biblioteka z parteru została przeniesiona na poziom pierwszy. W opróżnionych pomieszczeniach po bibliotece powstają laboratoria i pracownie dla Instytutu Politechnicznego.
Biblioteka została przeniesiona na pierwsze piętro budynku.
- Prace budowlane i adaptacyjne potrwają do wiosny 2025 roku. Jednocześnie skupiamy się na sprzęcie, w który mają być wyposażone laboratoria i pracownie. Robimy to w konsultacji z naszą wspaniałą kadrą naukową, ale także z praktykami z firm branży przemysłowej, którzy doradzają nam w jakie urządzenia wyposażyć sale. Mamy wykładowców wywodzących się przemysłu - technologów, konstruktorów i nowatorów procesów technologicznych - którzy dokładają swoją naukową i praktyczną wiedzę - podkreśla dyrektor instytutu. - Sprzęt, w który wyposażymy pomieszczenia będzie z "górnej półki", by studenci ucząc się u nas byli w pełni przygotowani do pracy w zakładach pracy.
Z laboratoriów będą korzystać studenci kierunków mechatronika, mechanika i budowa maszyn, informatyka i budownictwo.
- Do ich dyspozycji będą laboratoria: nauki o materiałach, wytrzymałości materiałów, urządzeń elektrycznych oraz pracownie: elektrotechniki i elektroniki, robotyki sterowników PLC, mechatroniki i automatyki - wymienia Agnieszka Brandenburg, kierownik działu gospodarczo-technicznego.
Na laboratoria i pracownie dla Instytutu Politechnicznego są adaptowane pomieszczenia na parterze.
Pomieszczenia będą dostosowane do potrzeb studentów z niepełnosprawnościami.
- Pod względem budowlanym pomieszczenia po bibliotece przerabiamy kompleksowo, łącznie z fundamentami pod urządzenia, które w nich staną - dodaje A. Brandenburg.
- Jako Akademii Nauk Stosowanych w Lesznie zależy nam na kształceniu fachowców, dobrej kadry dla przemysłu subregionu leszczyńskiego, a także krajowego. Studiowanie jest ciekawsze i bardziej absorbujące kiedy wiedza w dużym stopniu łączy się z praktyką. Ćwiczenia weryfikują zasób wiedzy - uważa dyrektor Halina Pacha-Gołębiowska. - Firmy przemysłowe zmieniają się i unowocześniają, a chcąc jako uczelnia dorównać im kroku, musimy robić to samo. Studenci podczas zajęć mają doświadczać budować, podejmować próby i analizować. Naprzeciw temu wyjdą powstające obecnie laboratoria i pracownie.
Inwestycja jest w całości finansowana przez Akademię Nauk Stosowanych.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz