Po wystąpieniu w Gronówku ogniska zgnilca amerykańskiego pszczół, teren w promieniu ok. 6 kilometrów został uznany za zapowietrzony. Zgodnie z zasadami, w takich przypadkach pszczoły w zainfekowanej pasiece są zagazowywane, a następnie spalone.
Polskie prawo gwarantuje pszczelarzom wypłatę odszkodowania za zlikwidowane rodziny pszczele w ramach zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół.
- W Unia Europejska już wycofała się z obligatoryjnego zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół, pozostawiając wszelkie działania pszczelarzom. W Polsce przepisy nadal obowiązują - poinformował Jacek Gmerek, powiatowy lekarz weterynarii w Lesznie.
W terenie uznanym za zapowietrzony bakterią zgnilca prawo nakazuje rozwieszenie żółtych tabliczek z informacją „UWAGA! ZGNILEC AMERYKAŃSKI PSZCZÓŁ. OBSZAR ZAPOWIETRZONY ”.
Jest to informacja przede wszystkim dla pszczelarzy, którzy w okresie zapowietrzenia powinni zastosować się do ograniczeń związanych m.in. z przewozem pszczół.
Zgliniec amerykański jest chorobą bakteryjną atakującą larwy pszczół, ale nie jest ona groźna dla człowieka. Niewątpliwie jednak choroba ma wpływ na ekostystem, gdyż zlikwidowanych pszczelich rodzin nie będzie w sadach i na polach w porze kwitnienia roślin, a od ich pracy uzależniona jest obfitość plonów.
Wystąpienie w Gronówku ogniska zgnilca amerykańskiego pszczół nie jest pierwszym w naszym regionie. Wcześniej wystąpiły w kilku innym miejscowościach powiatu leszczyńskiego.
3 0
Jedno wielkie oszustwo i likwidacja polskiego rolnictwa i przemysłu. Leszno w tej chwili odkupić pszczoły z innych regionów i przywieźć w zębach do pszczelarzy.
1 0
Co oznacza ta mapa