Zamknij

Oszust od kont bankowych zatrzymany. Wyłudził co najmniej 50.000 zł. Jak to zrobił?

08.04, 07.12.2022 J.W. Fot. KMP Leszno i Pixabay Aktualizacja: 09.34, 07.12.2022
Skomentuj
REKLAMA

Policjanci z Leszna zatrzymali 21-letniego obywatela Ukrainy, który za pomocą przechwyconych danych do bankowości elektronicznej wypłacał pieniądze z bankomatów, wykorzystując kody BLIK. Mężczyzna w ten sposób wyłudził co najmniej 50.000 zł.

Do zatrzymania mężczyzny doszło 29 listopada na terenie powiatu poznańskiego, gdy 21-latek wypłacał pieniądze z bankomatu.

- Mężczyzna ma związek z oszukaniem młodej mieszkanki powiatu leszczyńskiego – mówi Monika Żymełka, rzeczniczka leszczyńskiej policji. - Kobieta w połowie listopada wystawiła na jednym z internetowych portali aukcyjnych sukienkę na sprzedaż. Niedługo potem odezwał się do niej oszust, rzekomo zainteresowany zakupem.

Kobieta otrzymała od niego SMS-a z informacją, że chciałby zapłacić za sukienkę, ale finalizacji transakcji należy dokonać poprzez link, który też był w SMS-ie. To wyświechtany już sposób oszustwa i kradzieży pieniędzy z konta bankowego lub karty płatniczej (jeśli podaje się jej numer). Oszuści wysyłają link przekonując, że wejście w niego pozwoli potwierdzić przelanie zapłaty na konto sprzedawcy.

- Kobieta otworzyła link do strony bankowości elektronicznej, była ona fałszywa, ale łudząco podobna do autentycznej – dodaje Żymełka. – Gdy chciała zalogować się na rzekomo swoje konto otrzymała SMS kod, który pozwalał na dodanie nowego, zaufanego urządzenia – komputera, laptopa lub smartfona – po to, aby było ono rozpoznawane przy kolejnych logowaniach się na konto. Zaakceptowanie takiego rozwiązania poprzez kod z jednoczesnym wpisaniem danych uwierzytelniających – loginu i hasła do konta - pozwoliło cyberprzestępcom wyprowadzić z niego pieniądze. Z konta kobiety oszuści zapłacili za zakupy internetowe, dokonali przelewu oraz wypłaty z bankomatu przy użyciu kodu BLIK. Mieszkanka powiatu leszczyńskiego straciła łącznie prawie 7 tysięcy złotych.

Gdy kiedy kobieta zorientowała się, że straciła wszystkie oszczędności zgromadzone na koncie, powiadomiła o oszustwie policję. Sprawą zajęli się funkcjonariusze zwalczający przestępczość gospodarczą. Trop zaprowadził ich do powiatu poznańskiego, tam namierzyli jednego z oszustów, którym okazał się już 21-latek z Ukrainy, tymczasowo przebywający w okolicy Poznania.

Mężczyzna usłyszał zarzut związany z oszustwem, za co grozi mu do 8 lat więzienia. Policjanci ustalili, że podejrzany od około miesiąca pobierał pieniądze z bankomatów metodą na BLIK, wyłudzając w ten sposób około 50.000 zł.

Sąd Rejonowy w Lesznie na wniosek leszczyńskiej prokuratury aresztował 21-latka na 3 miesiące. Sprawa jest rozwojowa. Niewykluczone jest przedstawienie Ukraińcowi kolejnych zarzutów lub zatrzymanie jeszcze innych oszustów.
*
Policja kolejny raz przestrzega przed tego rodzaju oszustwami, czyli phishingiem pozwalającym przestępcom podsyłającym linki z fałszywymi stronami bankowymi na przechwycenie danych do logowania się na konto i wyczyszczenie go ze środków.

Phishing to nazwa, która nie przez przypadek budzi dźwiękowe skojarzenia z angielskim słowem „fishing” oznaczającym łowienie ryb. Przestępcy, podobnie jak wędkarze, stosują odpowiednio przygotowaną „przynętę” i „łowią” swoje ofiary. Niebezpieczne linki przesyłają różnymi kanałami — SMS-em, mailem lub przez media społecznościowe. Adresy fałszywych stron mogą znajdować się w różnych domenach, nie tylko w domenie krajowej (pl), więc należy zwracać uwagę na końcowe skróty nazw innych państw (np. ue – Ukrainy).

- Wystrzegajmy się klikania w linki otrzymywane od obcych osób i nie logujmy się poprzez takie linki do bankowości elektronicznej – podkreśla rzeczniczka leszczyńskiej policji.

(J.W. Fot. KMP Leszno i Pixabay)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

eraonimeraonim

5 1

Kiedy wreszcie, tak jak obiecano złapią i pokażą nam tych, którzy okradli nas ( państwo Polskie ) na kwotę ponad 250 mld - miliardów, nie milionów - złotych w latach 2008 do 2015 i nadfal kradną co roku około 5 % należnego podatku VAT.. 20:02, 02.12.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

goscgosc

5 0

Wezcie sobie tych Ukrusow bo my ich nie chcemy!!!! 20:57, 02.12.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

prokurtusicaprokurtusica

3 0

a policja ciągle nęka eunucha z jabłonny zamiast ścigać bandytow ,wstyd mi za nich,i niezrozumią tego bo mają małe rozumki teraz będą się mścić 18:29, 04.12.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

W&ZW&Z

1 0

Co policja zrobiła???????? Hahahaha hahaha zatrzymali to i być może, ale bankowo sam sie zgłosił na Korcza z naklejką na czole : to ja złodziej. Po tym jak im sie nie udało przed nim schować, to tak juz chlopina został🤣🤣🤣 23:01, 07.12.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%