Zamknij
REKLAMA

Walczą o boisko ze sztuczną trawą i oświetleniem w Lesznie. Zbierają podpisy pod petycją do Rady Miejskiej

10:52, 13.10.2021 | D.C. Fot. D. Cegielski
Skomentuj
REKLAMA

Przedstawiciele środowiska piłkarskiego w Lesznie zbierają podpisy pod petycją do Rady Miejskiej w sprawie budowy w mieście pełnowymiarowego boiska z nawierzchnią syntetyczną oraz oświetleniem.

Inicjatorami petycji są współpracujące ze sobą kluby piłkarskie, które funkcjonują na terenie miasta. Wiodącą rolę odgrywa Klub Piłkarski Polonia 1912 Leszno, który zajmuje się szkoleniem dzieci i młodzieży od 12. roku życia. Szkolenie młodszych piłkarzy odbywa się w  Akademii Reissa Poznań - Leszno oraz Football Academy Leszno, które zgodnie z porozumieniem przekazują wyszkolonych zawodników do Polonii.

Jak czytamy w petycji, od wielu lat największym problemem jest organizacja treningów w okresie od listopada do marca. Po okresie intensywnej rundy jesiennej boiska w Zaborowie oraz na stadionie lekkoatletyczno-piłkarskim są w znacznym stopniu zniszczone, a jedynym boiskiem, które pozwala na prowadzenie treningów jest to na Stadionie Smoczyka.

Zdaniem piłkarskich działaczy to jednak prowizoryczne rozwiązanie, dalekie od normalnego z kilku powodów. Zmiany klimatyczne powodują, że okres zimowej aury ulega znacznemu wydłużeniu. W ostatnich latach ataki zimy przesuwają się na wczesną wiosnę i nierzadko do początkowych tygodni kwietnia boiska w Zaborowie i LA nie mogą być wykorzystywane. Tymczasem organizator rozgrywek - Wielkopolski ZPN - planuje kolejki ligowe w grupach młodzieżowych już od marca, a w przypadku rozgrywek seniorskich nawet od lutego.

Konieczność dłuższego trenowania na Smoczyku powoduje, że nawierzchnia szybko się niszczy i nie spełnia warunków rozgrywania spotkań. Niecka stadionu wpływa niekorzystnie na rozwój trawy a rozpoczynający się w marcu sezon żużlowy powoduje, że ewentualny śnieg spychany jest z toru na murawę.

- W związku z tym wszystkie mecze sparingowe musimy organizować poza Lesznem - informuje Przemysław Kowalski z KP Polonia 1912 Leszno. - Najbliższe sztuczne murawy znajdują się w Głogowie, Grodzisku Wielkopolskim oraz Gostyniu, ale zainteresowanie ich wynajmem jest tak duże, że koniecznym jest organizowanie wyjazdów jeszcze dalej – do Poznania czy Wrocławia. To poza znacznymi kosztami obciąża także zawodników, którzy aby rozegrać mecz, najczęściej w środku tygodnia, muszą poświęcić całe popołudnie oraz wieczór. Niekorzystnie wpływa to na możliwość przygotowania dzieci i młodzieży do nauki w szkołach.

Jak czytamy dalej w petycji, dla dalszego rozwoju futbolu w Lesznie całoroczne boisko nie jest rozpatrywane już w kategoriach luksusu, ale wręcz podstawy funkcjonowania. W coraz mniejszych ośrodkach już powstały albo wkrótce będą budowane pełnowymiarowe boiska z nawierzchnią syntetyczną. Tak jest już w Gostyniu, Pleszewie, Ostrzeszowie czy Śremie, a w kolejnych władze przymierzają się do ich budowy. W podobnym wielkościowo do Leszna Ostrowie Wlkp. już wkrótce powstanie drugie takie boisko.

Boisko ze sztuczną nawierzchnią jest mniej problemowe i dużo tańsze w utrzymaniu. Szacuje się, że o około 50% od naturalnego - przekonują autorzy petycji. Nie ma konieczności nawożenia, koszenia, piaskowania czy nawadniania. Boisko takie jest zdecydowanie mniej zależne od kaprysów pogody.

Petycję można podpisać w siedzibie Polonii przy ul. Górowskiej 49, za pośrednictwem strony klubowej: www.polonia1912leszno.pl lub podpisz.to/petycja/budowa-boiska-ze-sztuczna-nawierzchnia,873

(D.C. Fot. D. Cegielski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

popierampopieram

2 0

Gorąco popieram. Dobrze, że jest wyraźnie napisane oświetlenie stadionu, bo przy Strzeleckiej nie ma oświetlenia. Leszno staje się cywilizacyjnie zacofane. Chodzi o sport masowy, nie elitarny. Żeby jeszcze była bieżnia do amatorskiego biegania przy oświetleniu. 16:47, 13.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Wódeczka dla soltysaWódeczka dla soltysa

0 0

Zrobiliby darmową lożę VIP dla soltysa i jego świty, gdzie podawano by zimną wódeczkę i ciepła kiełbaskę, to może i coś by się w tej sprawie wydarzyło. A tak to bez szans. Sorry chlopaki. 17:46, 13.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RafiRafi

0 0

Zmienić terminy meczów na wiosnę. Trzeba zrobić porządek z PZPN wlkp. PZPN walczy z klimatem ale zimą jest zimno i jest śnieg. 21:27, 13.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%