Zamknij
REKLAMA

Niedziela na Lotnisku w Lesznie. To był przedsmak Mistrzostw Świata (zdjęcia i film)

14:23, 31.07.2022 | lm, Fot. L. Matuszewska
Skomentuj
REKLAMA

Od 3 do 13 sierpnia 2022 roku na Lotnisku w Lesznie odbywać się będą 31 Mistrzostwa Świata w Akrobacji Samolotowej. W niedzielę, 31 lipca piloci i ich maszyny zaprezentowały się na płycie lotniska.

Można było porozmawiać z zawodnikami, usiąść za sterami samolotów, zrobić sobie zdjęcia, a także oglądać treningi na niebie. Godzinna impreza cieszyła się sporym zainteresowaniem mieszkańców miasta i okolic. Oficjalne rozpoczęcie MŚ już w środę, 3 sierpnia o godz. 18 na Rynku w Lesznie.

[FOTORELACJA]6757[/FOTORELACJA]

Mistrzostwa Świata w Akrobacji Samolotowej to zawody porównywalne do Formuły 1

To jedna z najważniejszych, najbardziej prestiżowych i widowiskowych imprez spośród wszystkich sportów lotniczych (taki lotniczy odpowiednik Formuły 1), w której swój udział zapowiedziały największe gwiazdy akrobacji samolotowej m.in. Rob Holland z USA, czy Castor Fantoba z Hiszpanii.

31st FAI World Aerobatic Championships 2022 (Mistrzostwa Świata w Akrobacji Samolotowej w kategorii Unlimited) odbywać się będą od 3 do 13 sierpnia na Lotnisku w Lesznie. Po raz pierwszy w historii te zawody odbywają się w Polsce. Poprzednia edycja odbyła się we Francji.

Jak to się stało, że to właśnie Leszno jest gospodarzem tak prestiżowych zawodów? To wynika z tego, że bardzo dobrze oceniona została organizacja innych odbywających się u nas wydarzeń, w tym ubiegłorocznych Mistrzostw Świata w Akrobacji Szybowcowej. 

Choć do rozpoczęcia zawodów pozostało jeszcze kilka dni, to w Lesznie już od jakiegoś czasu można spotkać pierwszych zawodników, którzy przylecieli do nas zapoznać się z lotniskiem i wykonać loty treningowe. Im bliżej będzie mistrzostw, tym tych lotów i pilotów będzie więcej. Miłośnicy lotnictwa mogą podziwiać ich wyczyny z punktu obserwacyjnego na lotnisku. Jest on ogólnie dostępny przez cały czas i tak będzie także podczas oficjalnych zawodów.

Ceremonia otwarcia 31. Mistrzostw Świata w Akrobacji Samolotowej odbędzie się w środę, 3 sierpnia o godz. 18 na Rynku w Lesznie. Już dziś zapraszamy na nią wszystkich mieszkańców i gości.

Z kolei na zakończenie zawodów - w sobotę, 13 sierpnia planowana jest specjalna konkurencja dla publiczności na Lotnisku, w której swoje umiejętności zaprezentuje 12 najlepszych pilotów. Godzina rozpoczęcia tej rywalizacji zostanie podana podczas Mistrzostw Świata.    

W kilku punktach poniżej postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania związane z przygotowaniami do mistrzostw.

* Co to są za samoloty?

Najpopularniejszym samolotem używanym w akrobacji Unlimited jest Extra 330SC. Jest to jednomiejscowy, wyczynowy samolot z silnikiem o mocy 330 koni mechanicznych, rozwijający prędkość ponad 400 km/h, który dzięki niewielkiej wadze 600 kg i specjalnej, wytrzymałej konstrukcji może wznosić się w tempie 16 metrów na sekundę! Na zawody przylecą łącznie 24 tego typu maszyny.

* W jakich godzinach planowane są loty akrobacyjne?

Od 30 lipca do 3 sierpnia - w godzinach 9:00-18:00.

Od 3 do 13 sierpnia - wg. harmonogramu zawodów: start około 9:00 zakończenie około 19:00.

 * Dlaczego samoloty latają tylko nad samym lotniskiem?

Na potrzeby zawodów na lotnisku została wyznaczona specjalna strefa tzw. acrobox, czyli przestrzeń 1000 x 1000 m oznaczona znacznikami na ziemi, w której zawodnicy wykonują loty akrobacyjne oceniane przez sędziów. Każdy pilot musi zmieścić się w wyznaczonej przestrzeni, ponieważ za jej opuszczenie otrzymuje punkty "karne". Zawodnicy wykonują loty treningowe, m.in. aby przećwiczyć prawidłowe "ustawianie się" w boksie. Acrobox wyznaczają specjalne markery na ziemi, każdy ma wymiary 18 x 2 m, dzięki temu jest bardzo dobrze widoczny nawet z wysokości kilometra nad lotniskiem.

* Czy są jakieś ograniczenia w lotach?

Aby ograniczyć hałas, podczas lotów treningowych piloci zobowiązani są do latania ze zmniejszoną ok. 90% mocą silników. Podczas oficjalnych treningów (każdy zawodnik musi wykonać co najmniej jeden lot w tym czasie) i zawodów nie będzie takich ograniczeń.

* Jak sprawdzić, o której dokładnie planowane są loty?

Aktualizowany na bieżąco harmonogram lotów dostępny jest pod tym linkiem:

https://cutt.ly/aLYoyQb

* Ilu pilotów weźmie udział w mistrzostwach?

44 zawodników z 12 krajów świata.

* Ile lotów wykonuje każdy zawodnik podczas zawodów?

Podczas mistrzostw rozgrywane są 4 konkurencje dla wszystkich zawodników oraz konkurencja freestyle dla najlepszych z nich.

Informacje na bieżąco podawane są tutaj.

[WIDEO]708[/WIDEO]

 

 

(lm, Fot. L. Matuszewska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

Ewelina Ewelina

3 0

Super impreza.🙂 20:16, 31.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%