Zamknij
REKLAMA

Co trafiło na Zamek w Rydzynie?

09:45, 06.03.2019 | J.R
Skomentuj
REKLAMA

Zamek SIMP w Rydzynie pozyskał eksponaty o wielkiej wartości historycznej.

To oryginalne listy z 1827 roku pisane przez księcia Antoniego Pawła Sułkowskiego. Listownie Zamkowi przekazał je Helmut von Dreising z Niemiec. Dwieście lat temu jego przodek był zarządcą majątku Sułkowskich w Rydzynie.

Historyczne zapiski księcia już zostały przetłumaczone, opisują codzienne sprawy związane z zarządzaniem Zamkiem. 

- Można z nich również wyczytać w jak przyjacielski sposób książe odnosił się do zarządcy Zamku. Dla nas to cenna zdobycz, bo do tej pory dysponowaliśmy kopiami dokumentów, a teraz mamy cztery oryginalne listy. Udało nam się również zdobyć oryginalną i unikatową monetę z obozu jenieckiego, który był na terenie Zamku w latach 1916-1918. Prusacy przetrzymywali w nim jeńców francuskich i rosyjskich - z nieukrywaną radością opowiada dyrektor Szukalski. 

Pozyskane eksponaty mają być prezentowane w pomieszczeniach, które niebawem będą remontowane. Z. Szukalski chce bowiem stworzyć stałą ekspozycję poświęconą historii Rydzyny. Miejscem do tego przeznaczonym będą pomieszczenia za tak zwaną "czarną kratą", które znajdują się pod schodami od strony parku.

Na remont pomieszczeń Zamek otrzymał wsparcie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 680.000 złotych. Pieniądze zostaną wydane na kilka pilnych remontów, a więc schodów od strony parku, wspomnianego pomieszczenia za "czarną kratą", Wielkiej  Alkowy, balkonu nad głównym wejściem oraz mostu po stronie północnej.

Fot. J. Rutecka-Siadek

 

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

rydzyniakrydzyniak

0 0

http://rydzyna24.pl/listy-ksiecia-sulkowskiego-wrocily-do-zamku-w-rydzynie/ 14:07, 06.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz