Zamknij
REKLAMA

Lękam się kobiet! Ten szatański naród zawsze działał przez nie (zdjęcia)

15:03, 08.03.2019 | K.Z
Skomentuj
REKLAMA

- Lękam się kobiet! Ten szatański naród zawsze działał przez nie - pisał po powstaniu listopadowym car Mikołaj I. Nie wypada mi się z nim nie zgodzić - mówiła Barbara Ratajewska z Archiwum Państwowego w Lesznie podczas otwarcia wystawy "Kobiety w walce o niepodległość Polski".

Wystawa została otwarta 8 marca, w dniu święta kobiet. Pokazuje niepodległościowe działania pań od czasów Księstwa Warszawskiego po II wojnę światową. Sylwetki zasłużonych Polek opracowało Archiwum Akt Nowych z Warszawy, a leszczyńskie Archiwum uzupełniło ją o działaczki z naszego regionu. Piszemy o nich w najnowszym wydaniu gazety "ABC".

- Wystawa ma pokazać, że takie panie były. Temat ten wymaga pogłębionych badań regionalnych  - mówiła Elżbieta Olender, dyrektor Archiwum Państwowego nawiązując do tego, że ich historia ciągle jest mało znana i rozpowszechniona.

Gościem wernisażu była jedna z kobiet walczących - kapitan Joanna Kiąca-Fryczkowska, żołnierz Armii Krajowej, łączniczka podczas Powstania Warszawskiego. 

- Opracowaliśmy do książek biogramy 22 kobiet z naszego regionu, które były żołnierzami Armii Krajowej. Dwie panie, które walczyły w Powstaniu Wielkopolskim, spoczywają na cmentarzu w Lesznie - dopowiada Krzysztof Handke, historyk-regionalista z Leszna.

Wystawę  "Kobiety w walce o niepodległość Polski" do końca maja można zwiedzać w Archiwum Państwowym w Lesznie przy ul. Solskiego 71 w dni robocze w godz. od 7 do 15.

Fot. K. Zydorowicz

(K.Z)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz