Zamknij
REKLAMA

Teatr Miejski zaprasza na pierwszą premierę w tym sezonie. Czy wzbudzi kontrowersje?

10:25, 28.11.2019 | Tekst
Skomentuj
REKLAMA

Był rok 1933. W Hollywood zakończono produkcję filmu "Ekstaza". W filmie tym, po raz pierwszy w historii kina, wystąpiła naga kobieta, aktorka Hedy Lemarr. Wybuchł światowy skandal. Ta jedna, trwająca zaledwie siedem sekund scena, ukształtowała pełne tragedii i samotności życie Lemarr.

Dziś nagość jest powszechna w kinie, ale w 1933 roku pojawiła się nagle i niespodziewanie.  Purytańska Ameryka przeżyła szok. Film i aktorkę wziął na cel Legion Przyzwoitości. W wielu krajach zakazano wyświetlania filmu. W Stanach Zjednoczonych przeleżał na półce kilka lat. Aktorka Hedy Lemarr była uznawana za najśliczniejszą kobietę świata, więc tym ostrzej wszystkie brzydsze kobiety ją atakowały. Jej mąż, bogaty handlarz bronią, za ogromne pieniądze kupował wszystkie kopie filmu. Nawet ludzie kina, niby postępowego Hollywood, nie byli w stanie aktorki obronić przed atakami duchownych, polityków i organizacji dbających o cnotliwość. 

Tak zmasowany atak odcisnął się piętnem na całym życiu Hedy Lemarr. Po kilku latach rozwiodła się z mężem, potem miała paru następnych. Choć grała w filmach, nie zyskała wielkiej sławy.

Całe życie była bogata, ale bezskutecznie szukała szczęścia.

Co ciekawe, miała wielkie zdolności do techniki. Jej patent jest dziś wykorzystywany w telefonii komórkowej. W Austrii, skąd pochodziła, a także w Niemczech i Szwajcarii, dzień jej urodzin 9 listopada, obchodzony jest jako Dzień Wynalazcy.

To ona wymyśliła najładniejszą kobiecą fryzurę sprzed wojny - dłuższe falowane włosy z przedziałkiem na środku głowy.

Kiedy zmarła w 2000 roku, syn Antoni, zgodnie z jej wolą, rozsypał jej prochy w Lesie Wiedeńskim.

I o tej właśnie kobiecie, pełnej tragedii, uniesień i samotności, opowiada najnowsza premiera Teatru Miejskiego w Lesznie. Sztuka nazywa się "7 sekund wieczności", wyreżyserował ją dyrektor teatru Zbigniew Rybka, a rolę Hedy Lemarr gra znakomita aktorka Katarzyna Jamróz.

Premiera w piątek, 29 listopada o godz. 19. Kolejny spektakl w sobotę, 30 listopada też o godz. 19.

OBECNOŚĆ OBOWIĄZKOWA! 

Bilety można kupić w kasie teatru lub tutaj.

(Tekst )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz