Zamknij

51 wspomnień o Lesznie w drugim tomie książki "Ludzie i czasy". Na promocji książki padła ważna deklaracja (zdjęcia)

08:00, 17.01.2020 | jrs, Fot. J. Rutecka-Siadek
REKLAMA
Skomentuj

Pięćdziesiąt jeden historii trafiło do drugiego tomu publikacji "Ludzie i czasy. Leszno we wspomnieniach mieszkańców". Promocja książki odbyła się w 16 stycznia w Wyższej Szkole Humanistycznej.

Pierwszy tom, z opowieściami 52 osób, ukazał się w 2018 roku. Został dobrze przyjęty, więc podjęto decyzję o kontynuacji spisywania wspomnień leszczynian, w których zawarte są radość, smutek, ludzie i miejsca. Książkę wydało Leszczyńskie Towarzystwo Kulturalne, stronę finansową wziął na siebie Urząd Miasta Leszna. Publikacja ukazała się z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Leszno.

W drugim tomie zamieszczono historie 51 osób.

- Ludzie z pierwszych stron gazet i ci, którzy są solą tej ziemi - na promocji mówił Lech Woźny, koordynator wydawnictwa. - Są to życiorysy na trwałe wpisujące się w historię Leszna, która nie tworzyła się od tak.

Każda osoba, która dzieliła się wspomnieniami dołożyła cegiełkę do rozwoju miasta.

- Każdy z was jest ikoną Ziemi Leszczyńskiej - dodał Lech Woźny.

Najstarszą bohaterką książki jest Zofia Starzyńska.

Lech Woźny z żalem mówił o tych, którzy nie doczekali wydania książki: Józef Młocek - z nim odbyły się spotkania, tekst nie został dokończony, Henryk Pawlaczyk nie doczekał promocji książki, a Edward Baldys miał być na spotkaniu 16 stycznia i wystąpić na nim.

- Dziękuję za pracę nad pierwszym tomem, który okazał się hitem. Jestem przekonany, że tak samo będzie z drugim - mówił prezydent Łukasz Borowiak. - Leszno ma wielu wspaniałych mieszkańców, ten projekt powinien być kontynuowany.

Prezydent podkreślił, że książka jest ważna ze względu na jej edukacyjny charakter.

- Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy, choć macie sami doskonalsze wznieść. Na nich się jeszcze święty ogień żarzy, i miłość ludzka stoi tam na straży. I wy winniście im cześć! - fragment wiersza Adama Asnyka recytowała Janina Małgorzata Halec, współtworząca wydawnictwo. - Wspominając przeszłość cieszmy się teraźniejszością i budujmy przyszłość.

Z okazji 50-lecia Leszczyńskiego Towarzystwa Kulturalnego i za serce dla kultury uhonorowano prezydenta Łukasza Borowiaka i Tomasza Malepszego, przewodniczącego Rady Miejskiej.

Promocję uświetnił występ Ewy Śniady. Publiczność żartami rozbawił Zenon Baliński.

[ZT]44972[/ZT]

[ZT]44968[/ZT]

 

(jrs, Fot. J. Rutecka-Siadek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

MarianMarian

0 0

Doceniajac prace PaPa.znalazlem mala aszibke I wkypowiedzI kogos zGoplany, Albo Pana Hunks na przyklad 17:39, 17.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© leszno24.pl | Prawa zastrzeżone