Zamknij
REKLAMA

Kogo będą przedstawiać nowe rzeźby, które pojawią się na Zamku SIMP w Rydzynie? Dyrektor obiektu zdradza szczegóły

09:39, 14.06.2020 | jrs, Fot. Archiwum
Skomentuj
REKLAMA

Zbigniew Szukalski, dyrektor Zamku SIMP w Rydzynie zapowiada, że za kilka miesięcy po stronie wschodniej zabytku pojawią się figury gladiatorów. To kolejny element przywracania świetności tej budowli. 

- Ponad dwumetrowe figury gladiatorów, trzymających miecze i tarcze, stały na cokołach schodów po stronie wschodniej Zamku. W tym miejscu znajdowały się do roku 1942 roku kiedy to zostały wywiezione przez Niemców w okresie funkcjonowania szkoły Napola podległej SS - mówi dyrektor Szukalski.

Po remoncie schodów, którym została przywrócona dawna świetność, padła propozycja, by zrobić kolejny krok ustawiając figury gladiatorów w miejscu, w którym dawniej stały. 

Fot. udostępnione przez Zamek SIMP.

- Realizacja będzie sfinansowana ze środków darczyńcy, którego na chwilę obecną nie ujawniamy - przekazuje dyrektor. - Zebraliśmy materiał ikonograficzny, który przekazaliśmy konserwatorowi zabytków, wybraliśmy także rzeźbiarza, który podjął się wykonania figur. Cieszę się, że kilka dni temu uzyskałem zgodę od konserwatora zabytków, która daje początek zaplanowanym pracom. Najpierw rzeźbiarz będzie musiał wykonać w glinie model wielkości jeden do jeden, a jeśli konserwator zabytków go zatwierdzi, wtedy powstanie tak zwana forma pozytywowa, która będzie podstawą do wykonania ostatecznych rzeźb.

Dyrektor Zbigniew Szukalski zakłada, że w listopadzie figury staną na cokołach.

(jrs, Fot. Archiwum )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz