Zamknij

Zbiory filatelistów, które kryły ciekawostki trafiły do jednej z placówek w Lesznie (zdjęcia)

12:02, 22.07.2020 Aktualizacja: 13:58, 22.07.2020
Skomentuj

Archiwum Państwowe wzbogaciło swoje zbiory o materiały Polskiego Związku Filatelistów Koło w Lesznie. Najstarsze pochodzą z roku 1955.

Pierwsze materiały Koło PZF przekazało Archiwum Państwowemu w 2009 roku, potem w 2016 roku - ze zbiorów Tadeusza Pogoreło. Kilka dni temu do placówki trafiła kolejna partia dokumentów. W sumie to już 131 jednostek. 

- Każdy z nas jest po trochu archiwistą - mówi Lech Woźny, prezes Koła PZF w Lesznie, który w lipcu przekazał część gromadzonych przez siebie dokumentów m.in. materiały z zebrań sprawozdawczo-wyborczych poszczególnych kadencji. Wśród najstarszych są pierwsze protokoły z zebrań członków koła z roku 1955. - Szczególnie wyróżniam materiał dotyczący pierwszego zjazdu filatelistów zbierających znaczki o motywach religijnych, który odbył się 7 lipca 1957 roku w Górce Duchownej. Z okazji 65-lecia koła nawiązaliśmy do tej historii i zorganizowaliśmy transport poczty motoszybowcem. Za sterami usiedli profesor Waldemar Ratajczak, prezes Polskiego Stowarzyszenia Motoszybowcowego. Drugim pilotem był ksiądz Piotr Tomaszewski, wtedy kapelan Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie.

Były także sprawozdania z organizacji poczt specjalnych szybowcowych, balonowych, przewozu korespondencji cepelinem i dyliżansem. Prezes koła przekazał zaproszenia i plakaty wystaw filatelistycznych oraz artykuły prasowe, walory filatelistyczne - karty pocztowe i koperty wydane przez Koło PZF za zgodą Poczty Polskiej. 

Uwagę zwrócił znaczek z podobizną marszałka Józefa Piłsudkiego.

- W okresie stanu wojennego i w nakładzie tysiąca sztuk wydała go leszczyńska Solidarność z okazji 66. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, według projektu ś.p. Marka Wawrzenieckiego, w nakładzie 5000 sztuk. Nie wszystkie skonfiskowała milicja. Kilkadziesiąt znaczków wprowadzono do obiegu, filatelistom udało się je przechować w zbiorach. Według mojej wiedzy zachowało się tylko kilka 16-znaczkowych arkuszy - opowiada L. Woźny. - Dodam, że przekazałem także wiele projektów znaków pocztowych, wykonanych przez zaprzyjaźnionych z nami artystów i projektantów: Alinę Samolewską i Wojciecha Akuszewskiego. Są także nasze projekty między innymi autorstwa: Sławomira Tomkowa, Andrzeja Giżyńskiego, Moniki Reich, Ryszarda Sobkowiaka oraz moje. 

(jrs, Fot. J. Rutecka-Siadek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu leszno24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%