Zamknij
REKLAMA

Dwa nowe murale w Lesznie promujące polskich malarzy i zapraszające do Muzem Okregowego

15:36, 12.09.2020 | D.C. Fot. autor
Skomentuj
REKLAMA

Dwa nowe murale będą promować polskie malarstwo i zapraszać do Muzeum Okręgowego. Pierwszy z nich został odsłonięty w sobotę.

Mural znajduje się w Szkole Podstawowej nr 9 im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Lesznie. Przy okazji jego odsłonięcia podsumowano warsztaty artystyczne w ramach zadania "Malczewski w Lesznie. Muzeum i sztuka w mieście".

- W naszym muzeum znajdują się malarskie perełki, którymi chcieliśmy zainteresować młodzież. Lekcje on-line były wstępem do konkursu plastycznego, w którym wzięło udział 48 uczniów. Z tego grona wyłoniliśmy 10 laureatów, którzy w nagrodę wykonali ten mural - powiedziała podczas sobotniego podsumowana Marta Małkus z Muzeum Okręgowego w Lesznie.

Dzięki życzliwości dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Lesznie Doroty Cegielskiej tym miejscem została właśnie ta placówka, w której otoczeniu znajdują się ulice, którym patronują polscy malarze.

Artystycznym warsztatom towarzyszyły lekcje muzealne, spacery i dyskusje na temat sztuki w mieście. Na początku lipca odbyło się także spotkanie w Stacji Biznes, podczas którego dorośli zastanawiali się nad rolą muzeum i sztuki w przestrzeni publicznej oraz procesach rewitalizacji Leszna.

Sobotnie wydarzenie odbyło się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Podsumowano na nim drogę, jaką młodzi ludzie przeszli od przygody z twórczością malarzy Młodej Polski, poprzez samodzielne nakreślenie idei niepodległej sztuki, aż do stworzenia muralu na podstawie zdobytej wiedzy. Wspólna prezentacja działań młodych talentów i artystów była okazją do spotkania i podziękowania wszystkim uczestnikom konkursu.

W przyszły czwartek, 24 września o godzinie 12, zostanie zaprezentowany mural artystyczny na murze przy ul. Karola Kurpińskiego (róg z ul. Karola Marcinkowskiego). Autorką tego projektu i wykonawczynią jest artystka Katarzyna Jurga, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2019).

(D.C. Fot. autor)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz