Zamknij

Od piątku można się wybrać na sentymentalny i klimatyczny spacer po Lesznie, którego dzisiaj już nie ma (zdjęcia)

12:59, 19.02.2021 jrs, Fot. J. Rutecka-Siadek Aktualizacja: 18:33, 22.02.2021
Skomentuj

Wystarczy przekroczyć próg dawnej Synagogi przy ulicy Narutowicza w Lesznie, by wejść do miasta, którego już dzisiaj nie ma. Od piątku, 19 lutego Muzeum Okręgowe prezentuje nową wystawę.

Ma tytuł "Ulicami dawnego Leszna. Podróż sentymentalna ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Lesznie" i wpisuje się w ubiegłoroczne obchody 70-lecia placówki oraz 100-lecia powrotu Leszna do macierzy.

- Chciałabym, by oglądający wystawę traktowali ją jak przewodnik po Lesznie, którego dzisiaj nie ma, albo jako klucz do zagadki, co się zmieniło w mieście. Można również popatrzeć na te obiekty także przez pryzmat osób, które fotografowały, malowały i których nazwiska się tutaj pojawiają, albo które miały związek z tymi miejscami. Ta wystawa i katalog, który niebawem można będzie nabyć, pokazują, że Leszno było miastem wielu kultur, narodów, na styku światów - tak do odwiedzenia wystawy zachęca Kamila Szymańska, dyrektor Muzeum Okręgowego. - Wystawa jest bardzo klimatyczna, można nawet da się powiedzieć małomiasteczkowa, ale na tym polega jej urok.

Eksponaty, których jest około 350, pochodzą z różnych epok. Wiele z nich jest pokazywanych po raz pierwszy. Na ekspozycję składają się m.in. obrazy, grafika, pocztówki, przedmioty z porcelany i szkła zawierające widoki Leszna lub wybranych budynków lub miejsc.

- Wiele pocztówek i obrazów ma walory historyczne i artystyczne, które pozwoliły nam dostrzec zabudowę miasta, którą na co dzień mijamy. A warto się przy niej zatrzymać i obejrzeć, ponieważ wiele z budynków zmieniło swoje oblicze w trakcie minionego wieku - mówi Artur Michalak, kurator wystawy.

Obiekty w całości pochodzą ze zbiorów Muzeum Okręgowego.

Wystawie towarzyszą propozycje edukacyjne. Zaplanowane spacery historyczne zaczynające się na wystawie, z kontynuacją w przestrzeni miasta. Będą również lekcje muzealne, na razie online. Odbędą się oprowadzania kuratorskie.

W sobotę i niedzielę, 20 i 21 stycznia będzie można spotkać się z kuratorem wystawy.

Warto również skorzystać z oferty materiałów promocyjnych.

Patronat honorowy nad wystawą i publikacją "Imago Lesnae. Ikonografia dawnego Leszna" objęli: Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, Narodowy Instytut Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Prezydent Miasta Leszna.

(jrs, Fot. J. Rutecka-Siadek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

AneczkaAneczka

2 1

Mapa Leszna rządzi! Analizowanie jej nie minutę czy pięć, a z pół godziny łącznie, zabrało w przeszłość, pochłaniając w całości. Taka odskocznia od szarej codzienności naszego życia.

W treści artykułu powinien być link do artykułu o tej mapie.

https://leszno24.pl/pl/14_kultura/48766_w-posiadaniu-muzeum-okregowego-jest-plan-leszna---wycinanka-liczaca-okolo-70-lat-zdjecia-.html 20:15, 19.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%