Zamknij

Jakie ciekawostki skrywa gmach starej biblioteki? Była szansa, aby je zobaczyć (zdjęcia)

21:28, 10.10.2021 lm, Fot. L. Matuszewska Aktualizacja: 10:30, 12.10.2021
Skomentuj
reo

Wiosną przyszłego roku Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie przeniesie się do nowej siedziby przy placu Jana Metziga. Podczas sobotniej Nocy Bibliotek można było skorzystać z ostatniej już szansy zajrzenia do zakamarków obecnego budynku książnicy przy ulicy Bolesława Chrobrego.

Kamienica ma już swoje lata i historię. Kiedyś był tutaj Hotel Polski, od wielu lat jest biblioteka. Podczas Nocy Bibliotek można było obejrzeć nie tylko te pomieszczenia, z których na co dzień korzystają czytelnicy, ale też te dostępne tylko dla pracowników. Tym bardziej była to bardzo ciekawa wycieczka, i ostatnia szansa, aby poznać tajemnice tego gmachu.

Mieszkańców, którzy zdecydowali się na tę wyjątkową podróż po budynku biblioteki oprowadzała Aneta Nowak z Działu Promocji.

Wejść można było m.in. do pomieszczania, gdzie gromadzone są pamiątki po kompozytorze Romanie Maciejewskim i do pokoju poety Stanisława Grochowiaka - patrona biblioteki. Można było zobaczyć także, jak książki są oprawiane i naprawiane, jak się zapisuje cyfrowo papierowe wydania gazet, co się znajduje na najwyższej kondygnacji budynku i jak kręte są tam korytarze. Obowiązkowa była też wizyta w lochach, gdzie na czytelników czekała pisarka Ewa Rosolska i pracownik MBP Andrzej Przewoźny, który wykonywał wirtualny tatuaż. Uważni czytelnicy mogli w zaułkach biblioteki znaleźć ukryte książki "Pułapki czasu".

Nowa biblioteka przy placu Metziga jest już na ukończeniu. Prace budowlane mają się zakończyć do końca roku 2021. A pierwsze miesiące roku 2022 upłyną na jej wyposażaniu i przenosinach zbiorów. Otwarcie nowej siedziby będzie najpewniej wiosną.

[FOTORELACJA]6309[/FOTORELACJA]

[ZT]51458[/ZT]

 

 

(lm, Fot. L. Matuszewska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%