Zamknij
REKLAMA

Wiadomo dokąd trafi leszczyński Pomnik Żołnierzy Armii Czerwonej

09:45, 18.10.2021 | jrs, Fot. archiwum leszno24.pl
Skomentuj
REKLAMA

Urząd Miasta Leszna przygotowuje przekazanie zdemontowanego Pomnika Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej do Fundacji Minionej Epoki z Rudy Śląskiej. Wraz z innymi tego typu pamiątkami, będzie wyeksponowany w parku pomników, będącym częścią Muzeum PRL-u.

[ZT]45108[/ZT]

[ZT]45141[/ZT]

Urzędnicy przypominają, że w połowie września o przekazanie leszczyńskiego pomnika zawnioskowało białoruskie stowarzyszenie LAGUNA. Pod mailem w tej sprawie podpisała się Natalia Ilnicka, dyrektor tego stowarzyszenia. Deklarowała, że pomnik stanie w “Alei Pamięci” w Brześciu na Białorusi, około 600 km od Leszna.

Leszczyńskiemu magistratowi udało się jednak porozumieć z Fundacją Minionej Epoki z Rudy Śląskiej, która zatroszczy się o zdemontowany pomnik. Fundację zarekomendowała przedstawicielka poznańskiego IPN.

Prezes Fundacji Minionej Epoki, Monika Nizioł, zapewnia, że zajmą się ponownym montażem i wyeksponowaniem pomnika w parku Muzeum PRL-u, które oddalone jest od Leszna o około 300 km.

Do Muzeum PRL-u trafiło już kilka podobnych pomników z innych polskich gmin. Ich zdjęcia obejrzeć można na stronie fundacji www.minionaepoka.pl.

Obecnie trwa organizacja transportu elementów pomnika oraz dopełnianie formalności związanych z całą operacją. Mogą one potrwać kilka tygodni.

(jrs, Fot. archiwum leszno24.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

mm

1 0

a wystarczyło wziąć boszkę i wyciąć magiczne słowa "oraz rosji" z tego kamienia
po takiej reformie pomnik byłby poprawny politycznie i nie przeszkadzał współczesnej władzy 09:14, 29.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%