Zamknij

W każdej pracy jest autor i jego credo życiowe, przemyślenia, optymizm, ale i pesymizm (zdjęcia).

04:58, 27.11.2021 jrs, Fot. J. Rutecka-Siadek Aktualizacja: 09:29, 27.11.2021
Skomentuj

W piątkowy jesienny wieczór, w leszczyńskiej Galerii w Ratuszu, ogłoszono wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Literacko-Fotograficzno-Plastycznego KONFRONTACJE. Jego początki sięgają roku 1981. Tak więc ogólnopolski konkurs doczekał się 40 edycji.

Organizatorem pierwszych dziesięciu był Klub Młodych Twórców, od 1991 roku konkurs przygotowuje Leszczyńskie Stowarzyszenie Twórców Kultury.

- Tysiące twórców przewinęło się przez Konfrontacje. Z ręką na sercu mogę powiedzieć, że wszyscy w Lesznie, którzy są uznanymi artystami w dziedzinach plastyki, fotografii czy w dziale literatury, wyrośli na Klubie Młodych Twórców, LSTK i Konfrontacjach - mówi Roman Józefiak, prezes LSTK.

W tegorocznej edycji udział wzięło 88 autorów, najwięcej w dziale plastyki.

- To jest mozaika - tak różnorodność prac ocenia R. Józefiak. - W regulaminie podajemy, że tematyka jest dowolna. W związku z tym w każdej pracy jest autor i jego credo życiowe, jego przemyślenia, optymizm, ale i pesymizm.

Konkurs ma daleki zasięg, bo ocenie jury swoje prace poddali artyści m.in. z Bielsko-Białej, Szczecina, Warszawy, Lublina, Opola, Łodzi, Konina. Spora była reprezentacja regionu leszczyńskiego.

W konkursie literackim pierwsze miejsce zajął Tadeusz Skwarczyński z Gostynina. Równorzędnie drugie miejsca mieli Patryk Piłasiewicz z Tarnowa Podgórnego i Zbigniew Zalesiński z Leszna. 

W dziale fotograficznym pierwszą nagrodę dostał Piotr Szudra ze Śmigla, drugą Ewa Gucińska, również ze Śmigla i trzecią Piotr Cierpiszewski z Gostynia.

W dziale plastycznym jury pierwszą nagrodę przyznało Robertowi Markowskiemu z Leszna.

- Brałem udział czwarty raz w Konfrontacjach. Wcześniej były wyróżnienia, teraz nagroda - komentował artysta związany z Sekcją Leszczyńskich Plastyków przy Miejskim Ośrodku Kultury. - Tytuł nagrodzonej pracy  "Troje nas, troje was" nawiązuje do prawosławnej historii, w której chodzi o prostotę i człowieczeństwo.

Drugą nagrodę dostał Stanisław Szymkiewicz z Gostynia, trzecią Małgorzata Zgoła z Poznania.

[FOTORELACJA]6371[/FOTORELACJA]

Do 11 grudnia w Galerii w Ratuszu można oglądać wystawę pokonkursową.  Jest otwarta  w poniedziałki i piątki w godz. od 14 do 17, we wtorki, w środy i  czwartki w godz. od 11 do 17.

(jrs, Fot. J. Rutecka-Siadek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

propozycjapropozycja

2 2

A może wreszcie czas z tym skończyć. 08:01, 27.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

vvvvvv

2 1

Jakie przygotowanie zawodowe ma pan Roman Józefiak? Jaki jest jego biogram? Czy był lub jest instruktorem Miejskiego Ośrodka Kultury? Jakiej sekcji? 08:06, 27.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

11111111

1 2

"Organizatorem pierwszych dziesięciu był Klub Młodych Twórców."

Gdzie jest artystyczna młodzież miasta Leszna? Gdzie są młodzi ludzie ze szkół ponadpodstawowych? 08:10, 27.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MoniMoni

2 2

Gratulacje dla organizatorów. Gratulacje dla artystów. 10:26, 27.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%