Zamknij
REKLAMA

Propaganda sukcesu - nowa wystawa w Muzeum Okręgowym w Lesznie

09.04, 13.09.2022 lm Aktualizacja: 10.27, 13.09.2022
Skomentuj
REKLAMA

We wtorek, 13 września o godz. 17 w Muzeum Okręgowym w Lesznie otwarta zostanie nowa wystawa „Propaganda sukcesu. Centralne Dożynki w Lesznie 1977”. 11 września minie 45. rocznica ogólnopolskich obchodów Święta Plonów, które odbyły się w naszym mieście.

Organizatorami wystawy „Propaganda sukcesu. Centralne Dożynki w Lesznie 1977" są: Archiwum Państwowe w Lesznie i Muzeum Okręgowe w Lesznie. 

- Chcemy przypomnieć jedno z najważniejszych wydarzeń w powojennej historii Leszna. Przywołać atmosferę związaną z dożynkami i wskazać na propagandowy wymiar działań podejmowanych przez ówczesne władze centralne i wojewódzkie - czytamy w zaproszeniu na to wydarzenie.

Wystawę będzie miała dwie odsłony. Przed budynkiem muzeum przy ul. G. Narutowicza 31 (dawna synagoga) ustawiona zostanie ekspozycja plenerowa składająca się z 16 plansz ukazujących różne wydarzenia związane z przygotowaniem województwa leszczyńskiego do ludowego święta. Wśród poruszanych tematów znalazły się: czyny społeczne, dożynkowe inwestycje, wizyty przedstawicieli najwyższych władz partyjnych i państwowych oraz imprezy towarzyszące Centralnym Dożynkom.

Z kolei ekspozycja w gmachu muzeum stanowić będzie odwołanie do centralnej imprezy dożynkowej, zorganizowanej w Lesznie 11 września 1977 roku. Prezentowane będą na niej materiały archiwalne i pamiątki z Centralnych Dożynek (afisze, plakaty, sztandary, druki ulotne, publikacje, pocztówki, dokumenty, fotografie, suweniry), pochodzące z zasobu Archiwum Państwowego w Lesznie, Muzeum Okręgowego w Lesznie, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lesznie i kolekcji prywatnych. Wystawie towarzyszą wielkoformatowe wydruki i teksty informacyjne dotyczące powstania województwa leszczyńskiego, idei dożynek oraz polityki propagandowej w PRL-u.

Podczas trwania wystawy prowadzone będą lekcje muzealne poświęcone propagandzie w czasach PRL-u oraz zajęcia edukacyjne, w tym wykłady, prelekcje, oprowadzania kuratorskie. Wystawie towarzyszy publikacja poświęcona Centralnym Dożynkom w Lesznie.

Wystawa objęta została patronatem honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Prezydenta Miasta Leszna.

Ekspozycja będzie czynna od 13 września do 13 listopada 2022 roku.

 

(lm)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

CzesioCzesio

8 0

A teraz co mamy propagandę dna i mułu dawnych styropianów zobaczymy też wystawe 09:54, 08.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TeresaTeresa

9 1

Jaka propaganda, to co powstało "za Gierka" żaden polityk już tego nie dokonał.Dzisiaj aby kabzy sobie napełniają,rozsprzedali i rozdali naszą Polskę.Karmią nas bzdurami i obiecankami,a z dnia na dzień jest coraz gorzej.Teraz to dopiero jest propaganda. 16:17, 08.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UbolUbol

6 2

najlepiej po transformacji naszego kraju mają się funkcjonariusze wszelakiej Prlowskiej nomenklatury pierwsi zakładali kantory wymiany walut biura podruży komisy itd,wiem bo sam to robilem iżaden ciul mi nie podskoczy takie układy sam w to niewierzę komuna wiecznie żywa 16:52, 08.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZUbeZUbe

4 1

polska to komunistyczno żydowska utopia poczytajcie życiorysy przedsiębiorców polityków celebrytów kim są te osoby to się zdziwicie ,po drugiej wojnie kilkadziesiąt tysięcy nauczycieli samożądowców jest narodowości radzieckiej do dzisiaj te rodziny mają wpływ na życie polityczne i gospodarcze naszego kraju jeśli ktoś neguje te fakty to jest rosjaninem 18:23, 09.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%