Zamknij
REKLAMA

Na cześć ostatniego młynarza bukówiecki wiatrak nosi imię Wicynt (zdjęcia)

21.49, 21.11.2022 JAC, Fot. J. Kuik Aktualizacja: 10.00, 23.11.2022
Skomentuj
REKLAMA

Staraniem członków Stowarzyszenia Bukówczan Manu bukówiecki wiatrak należący do gminy Włoszakowice doczekał się odrestaurowania wnętrza. Przy tej okazji nadano mu imię Wicynt, jak mówiono na ostatniego młynarza, Wincentego Burę.

Z ośmiu wiatraków, które mieliły zboże ma mąkę w Bukówcu Górnym do dziś pozostały tylko dwa. Wicynt stojący przy wjeździe do Bukówca od strony Sądzi został przeniesiono z Boszkowa w 1924 roku i służył Wincentemu Burze do roku 1965.

Później jego potomkowie odsprzedali wiatrak gminie, która wykonała remont zabezpieczający ten unikatowy dziś zabytek. W 2013 roku został on wydzierżawiony Stowarzyszeniu Bukówczan Manu, które zdobyło pieniądze na przeprowadzenie remontu zewnętrznego i wykonanie śmigów.

W tym roku udało się odnowić wnętrze koźlaka i urządzić w nim wystawę narzędzi używanych i podarowanych przez bukówieckich rzemieślników lub ich rodziny. Stowarzyszenie uzyskało pieniądze na remont z Wielkopolskiej Lokalnej Grupy Działania "Kraina lasów i jezior", ale pomocy finansowej nie odmówili również lokalni przedsiębiorcy.

Podczas poniedziałkowej uroczystości szefowa stowarzyszenia Zofia Dragan gorąco podziękowała darczyńcom i wszystkim, którzy włożyli serce w wewnętrzną przemianę Wicynta.

Wiosną, kiedy zrobi się cieplej w wiatraku prowadzone będą lekcje regionalne, z których będą mogli skorzystać nie tylko mieszkańcy  gminy Włoszakowice. 

[FOTORELACJA]6983[/FOTORELACJA]

   

(JAC, Fot. J. Kuik)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%