Zamknij
REKLAMA

Muzeum szykuje wystawę i prosi o pomoc mieszkańców Leszna

07.05, 20.01.2023 jrs, fot. ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Lesznie Aktualizacja: 08.09, 23.01.2023
Skomentuj
REKLAMA

Muzeum Okręgowe w Lesznie organizuje wystawę malarstwa Karola Józefa Hebenstreita. Zamierzeniem jej twórców jest pokazanie nie tylko prac artysty. 

Karol Józef Hebenstreit (1887 - 1932) był artystą malarzem i prawnikiem. W 1925 roku przyjechał do Leszna.

Mieszkał w kamienicy przy ul. Komeniusza, obecnie ul. Bolesława Chrobrego, pod numerem 9. Został pochowany w Lesznie.

Artysta zajmował się tworzeniem przede wszystkim pejzaży, najczęściej były to góry, a to dlatego, że pochodził z Małopolski i tematyka górska była mu bardzo bliska. Muzeum ma również wiedzę, że malował architekturę, m.in. kamieniczki przy leszczyńskim Rynku.

W zbiorach placówki znajduje się kilkanaście obrazów K. J. Hebenstreita, ale wystawa ma być poszerzona również o prace jego rodzeństwa, brata Mieczysława, profesjonalnego artysty oraz siostry Anny, która była nauczycielką rysunku w krakowskich szkołach. 

Twórcy wystawy mają nadzieję, że uda im się poszerzyć ekspozycję o pamiątki po artyście i jego rodzinie, a chodzi o listy, fotografie, szkice prac i obrazy. Być może są w posiadaniu mieszkańców Leszna i mogą zostać udostępnione muzeum na czas prezentacji twórczości K.J. Hebenstreita i jego rodziny.

Muzeum poszukuje również potomków artysty.

Osoby, które mogą w jakikolwiek sposób pomóc organizatorom wystawy są proszone o kontakt z jej komisarzem Grażyną Michalak: osobisty w Muzeum Okręgowym (dawna synagoga) przy ul. Gabriela Narutowicza 31, telefoniczny: 65 529 61 43 w. 29 lub mailpwy: [email protected]

(jrs, fot. ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Lesznie )
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

gdzie jest spis grobgdzie jest spis grob

1 0

Gdzie jest grób artysty? Dlaczego parafia kościoła p.w.Św.Mikołaja nie prowadzi internetowego spisu grobów na cmentarzu parafialnym tak, jak to jest prowadzone przy cmentarzu komunalnym przy ul.Osieckiej? Nic ponad minimum? 10:42, 25.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%