Zamknij
REKLAMA

Miłośnicy muzyki już mogą rezerwować terminy. Zabrzmi m.in. Modlitwa o pokój

13.27, 25.01.2023 a, Fot. J. Kuik Aktualizacja: 22.47, 26.01.2023
Skomentuj
REKLAMA

W tym tygodniu gościliśmy w naszej redakcji Leszka Jankowskiego, dyrektora organizacyjnego Festiwalu MUSICA SACROMONTANA, który od roku 2006 odbywa się na Świętej Górze pod Gostyniem. Tegoroczny festiwal - XVIII - zapowiada się bardzo ciekawie. W planach są między innymi koncerty: "Modlitwa o pokój" oraz "Czterech Mozartów". 

Nasza redakcja - tygodnika "ABC" i portalu leszno24.pl od lat jest patronem medialnym festiwalu i wspiera piękną muzyczną inicjatywę związaną z postacią Józefa Zeidlera, kompozytora ze Świętej Góry. Od Leszka Jankowskiego otrzymaliśmy podziękowania za współpracę w roku 2022. To już tradycyjnie oprawiony w ramę druk, tym razem z przepięknym wizerunkiem Bazyliki Świętogórskiej wykonanym podczas pleneru malarskiego. Jego autorką jest Izabela Wolska. Obraz odebrała Lidia Matuszewska, redaktor naczelna "ABC" i leszno24.pl.

Podczas spotkania w naszej redakcji rozmawialiśmy także o planach Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera na obecny rok, w tym o VIII Festiwalu Muzyki Oratoryjnej MUSICA SACROMONTANA - Święta Góra 2023. 

Festiwal odbędzie się już tradycyjnie na przełomie września i października. Szczegóły są dopinane. Ilość wydarzeń zależeć będzie od pozyskanych środków finansowych. Już teraz jednak możemy zdradzić, że na sobotę, 30 września planowany jest koncert "Modlitwa o pokój" Wojciecha Kilara w wykonaniu Gdyńskiej Orkiestry Kameralnej - Sinfonia Nordica. W niedzielę, 1 października w Bazylice ma wystąpić AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, która wykona m.in. dzieła Józefa Zeidlera znalezione w Bibliotece Świętogórskiej.

W kolejny weekend planowane są: w sobotę, 7 października koncert Mazurki Polskie - recital fortepianowy Julii Kociuban, a w niedzielę, 8 października koncert "Czterech Mozartów"  w wykonaniu Orkiestry "Wirtuozi Lwowa" wraz z muzykami z miast ukraińskich najbardziej poszkodowanych przez wojnę, którzy znaleźli schronienie we Lwowie. Zagrają utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta, jego ojca Leopolda, syna Xavera oraz polskiego Mozarta - Józefa Zeidlera. 

Szykuje się wielka muzyczna uczta!  

 

(a, Fot. J. Kuik)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%